Jak vést lidi, když nejste Margaret Thatcherová ani Napoleon? Zkuste facilitaci

O lídrech se hodně mluví a leadership se skloňuje ve všech pádech. Zkuste tedy malý test: Jak si opravdového lídra představujete? Musí takový muž či žena připomínat děda Vševěda (babu Všeznaldu), co vahou své autority dokáže donutit lidi, aby dělali, co mají? Není to nutné. Skuteční lídři budoucnosti budou spíš povzbuzovat potenciál ostatních, než aby jim něco nařizovali.

Foto: Shutterstock.com

Expertka na vedení týmů Alissa Briggsová tvrdí, že budoucnost patří novému druhu manažerů. Lidem, kteří se postaví v zasedačce k bílé tabuli, zásobí se barevnými fixami a inspirují svůj tým ke společnému vymýšlení. Výsledkem takového přístupu jsou podle ní nakonec lepší řešení, silnější týmový výkon a zdravější firemní kultura založená na spolupráci. Proces, který jsme právě popsali, Alissa nazývá facilitativním vedením.

Nemusíte se prosazovat silou

Jako facilitátorka vychází Alissa Briggsová z vlastní zkušenosti. Byla to ona, kdo se na nekonečných týmových schůzkách jako první postavil k bílé tabuli. Začala tím, že přehledně zapisovala nápady ostatních. Jak nám prozradila na pražské konferenci WebExpo 2019, zafungovalo to skoro jako kouzlo z Harryho Pottera. Překřikování skončilo, každý si hlídal, jestli i jeho nápad na tabuli přibyl, lidé se začali vzájemně poslouchat a reagovat jeden na druhého. Pohledy lidí v místnosti teď směřovaly k tabuli. Co se vlastně stalo? Relativně jednoduchý fígl je přivedl ke skutečné spolupráci.

Zajímají vás články o tom, jak pracovat s lidmi? Přihlaste se k našemu newsletteru pro manažery a každý měsíc vám pošleme výběr těch nejzajímavějších.

Alissa se k tabuli postavila v době, kdy o facilitaci ještě nevěděla skoro nic. Prostě ji jenom frustrovalo sedět a přeřvávat ostatní. Kurzy absolvovala později a tvrdí, že praktická facilitace není žádná věda a pustit se do ní může každý personalista i manažer. Takže jak na to?

Výsledek místo „blablabla“

Podle definice je facilitátor odborník na vedení diskuse nebo také člověk, který ostatní dokáže provést kreativním procesem. Aktivně proces řídí, odpovídá za jeho průběh a dodržování pravidel, ale ne za obsah. Na ten se soustředí tým. A podle Alissy má facilitace několik klíčových elementů. 

Změnu přístupu Alissa ukazuje na jedné větě. Když dostala práci ve společnosti PlanGrid, ptali se jí: „Alisso, jak ‚opravíš‎‘ tým našich designérů, který nefunguje?“ Jenže ona otázku přeformulovala: „Jak ten tým postavíme na nohy všichni společně?“ Metody facilitace následně využila, třeba i když se podílela na spojení dvou firem s odlišnými firemními kulturami, které měly organicky srůst do jedné.

Síla spolupráce místo příkazů

Proč vsadit na facilitativní vedení? Odpověď dává i další odbornice Erin Meyerová. Ve své práci se zaměřuje právě na téma leadershipu a na to, jak je chápán v různých kulturách po celém světě.  

Vedení a řízení lidí tak postupně nahrazovalo jejich „zplnomocnění“ neboli empowerment. Manažeři přestávají lidem říkat, co přesně mají dělat, a dávají jim větší svobodu v tom, jakou cestou budou naplňovat přijaté cíle. Šéfové se z uzavřených kanceláří přesunuli do prosklených, nebo se svými lidmi rovnou sdílí jeden open space. A tak se i z přísného vedení s otevřenými kancelářskými dveřmi stává reálná spolupráce.

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0