Zaměstnanec dal výpověď. Co dělat, když si ho chcete udržet?

Tak trochu noční můrou každého šéfa i personalisty je den, kdy k němu přijde důležitý člen jeho týmu s tím, že má v ruce výpověď a že chce odejít. V současné době je tato situace čím dál častější. Jak postupovat, když si zaměstnance, který podává výpověď, chcete udržet?

Výpověď ze strany zaměstnance

Signály, které před podáním výpovědi napoví

Když za vámi zaměstnanec přijde s výpovědí, může být už pozdě. Nic se nestane ze dne na den. Většina zaměstnanců dává zpětnou vazbu a informace, například během pravidelného hodnocení. Nadřízení by si měli všímat změn v chování, výkonu nebo komunikaci. Může se jednat o nápadné množství soukromých telefonátů, časté půl dny dovolené nebo návštěvy lékaře. Pokud šéfové změnu zaznamenají, měli by se s dotyčným co nejdříve sejít a vyložit karty na stůl. Zkusit zjistit, co za změnou stojí a snažit situaci vyřešit.

Tip: Sledování konkurence a trhu vám může ukázat, zda je nutné změnit platovou politiku firmy nebo upravit benefity, které nabízíte.

» Mzdové mapy: zjistíte, jak na tom vaše firma je

Ptejte se, co zaměstnanci v práci chybí

Když za vámi zaměstnanec přijde s tím, že má jinou nabídku práce, je dobré se ho na rovinu zeptat, co pro něj firma může udělat. Zjistíte tak, co zaměstnanci chybí (a vy o tom nevíte), případně jaké podmínky mu nabídla konkurence. Pokud o zaměstnance stojíte, tak mu můžete přidat, převést ho na jinou práci, zařídit mu nový benefit a podobně.

Výpověď ze strany zaměstnance často není o penězích

Ač se to bude zdát zvláštní, finance nejsou na řadě pozic tím hlavním důvodem, který lidi vede ke změně. Zvýšení mzdy může situaci po nějakou dobu stabilizovat, ale poté se zaměstnanec zase začne poohlížet jinde. Pokud tedy odcházející kolega zahájí svou taktiku vyjednávání s tím, ať mu přidáte, je dobré se zamyslet, jaké je v současné době jeho ohodnocení. Pokud přijdete na to, že je vše v pořádku, nemá velký smysl snažit se ho udržet jen pouhým přeplacením.

K výpovědi často vedou nevyřešené vztahy

Není to žádná novinka. Ze statistik vychází, že až polovina zaměstnanců odejde kvůli přímému nadřízenému. HR by mělo vědět, co se ve firmě děje a případně pomoci managementu vyřešit problém, který není v zaměstnancích, ale v jejich šéfovi. Informace o tom, co se v týmu děje, můžete získat od odcházejících zaměstnanců, ale také z pravidelných průzkumů spokojenosti. Nepodceňujte osobu přímého nadřízeného. To, jaká firma je a bude, závisí velkým dílem na nich.

Co se dá zaměstnanci nabídnout, aby stáhl výpověď?

Zaměstnanci, kterého si chcete udržet, můžete kromě výše zmíněného navýšení platu, změny pracovního zařazení nebo povýšení nabídnout také benefity, které ho mohou přesvědčit, aby zůstal. Může se jednat o větší flexibilitu, jiný pracovní úvazek nebo zajímavé vzdělávání v oboru.

Když na své výpovědi trvá, nebraňte mu

Pokud již zaměstnance nemůžete přesvědčit, aby ve firmě zůstal, nedělejte mu naschvály. Před jeho odchodem se s ním sejděte a zjistěte si zpětnou vazbu na vás, firmu, tým, náplň práce. S těmito informacemi můžete dále pracovat, aby vám již další členové týmu neodcházeli.

Zaměstnanec se může za pár měsíců nebo let vrátit, a to s novými zkušenostmi. Nezapomeňte také na to, že do týmu dostanete nového kolegu, který bude mít jinou energii, zkušenosti a znalosti a který může tým „oživit“.

Tereza Houštecká
Personalistka, pracovala například ve firmách Deloitte ČR, Pivovary Staropramen nebo CEMEX.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0