Jak se vypořádat s přehnanými požadavky kandidátů

„Hmm, dobrý. A co tam máte dál?“

Každý pohovor je tak trochu jízda na horské dráze. Nikdy nevíme, co nás na něm čeká. Jsou kandidáti, na které vzpomínáme dlouho. Někteří podle nás měli, mají a budou mít přehnané požadavky. Jak s takovými informacemi pracovat? Co říci kandidátům?

Sebevědomí a zkušení kandidáti

Pokud se člověk rozhodne pro změnu práce, jednou z jeho motivací je výše odměny. S touto motivací pak přichází na pohovor. Někdy může kandidát částku „přestřelit“. Potom je na personalistovi, aby zjistil, co konkrétně se za takovým požadavkem skrývá.

Specialisté chybí v různých odvětvích. Čím dál častěji se proto stává, že agentury nebo personalisté oslovují kandidáty napřímo. I když na danou nabídku nezareagují, přirozeně roste jejich sebevědomí. A v případě, že se opravdu rozhodnou práci změnit, mohou se jejich představy lišit od reality.

Pokud kandidáta oslovujete vy, může se stát, že se od něj dozvíte opravdu zajímavé finanční očekávání. V případě, že se vám kandidát líbí, máte možnost si o jeho požadavcích detailněji promluvit, ale musíte počítat s tím, že ve většině případů kandidát svou cenu zná.

V předchozím zaměstnaní byl zřejmě zvyklý také na různé benefity a kulturu. Je dobré to brát během výběrového řízení v potaz.

Absolventi a nereálná očekávání

Speciální skupinou uchazečů jsou absolventi středních a vysokých škol. Podle toho, jakou školu a kde vystudovali, se na pohovoru většinou chovají. U absolventů se vyplatí zjistit, kde představu od odměně vzali. Pokud se vám kandidát líbí, je dobré mu detailněji představit a hlavně vysvětlit vaši nabídku.

V některých oborech, například v IT, si i absolventi krátce po škole mohou vydělat přes 40 000 Kč měsíčně a získat ještě extra benefity (nejnovější techniku, obědy zdarma, odpočinkové boxy, bar, vířivku a mnoho dalších). Platí to zejména v Praze a Brně.

Absolventi chtějí rychle růst a podílet se na tom, co se ve firmě děje. Vyplatí se proto probrat s nimi možný postup a plán do budoucna. Dnes není neobvyklé, že i absolventi chtějí skloubit práci a soukromý život. Je dobré zjistit, co konkrétně to pro ně znamená.

Jsme konkurenceschopní?

Pokud se vám při výběrovém řízení stane, že většina kandidátů má jinou představu o odměně než vaše firma, je to zpětná vazba pro vás. Měli byste se podívat, zda se nezměnila situace v odměňování na dané pozici. Za poslední rok a půl se trh práce výrazně proměnil. Poptávka po nových zaměstnancích je velká, roste průměrná mzda, a proto je nutné zjistit, jakým směrem se posunulo odměňování. Toto se dnes již týká i dělnických pozic a pozic ve výrobě.

Buďme upřímní – kandidátům jde o peníze až v první řadě. Změnu za posledních pár let však prodělaly i firemní benefity. Proto se zaměřte na jejich případnou revizi a hlavně propagaci. Je dobré sledovat konkurenci a trendy v náboru v dané lokalitě a odvětví.

Kandidáti mají různé požadavky. Je na nás personalistech, abychom tyto požadavky vyslechli, zpracovali je a dali zpětnou vazbu jak kandidátům, tak vedení společnosti. Sem tam se však objeví jedinec, který vás svými požadavky opravdu překvapí. Berte to tak, že se jedná o kandidáta, na kterého budete dlouho vzpomínat ?

Tereza Houštecká
Personalistka, pracovala například ve firmách Deloitte ČR, Pivovary Staropramen nebo CEMEX.
Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0