Jak pečovat o zaměstnance, když nezaměstnanost klesá a požadavky lidí na práci stoupají

Česká republika dosáhla zatím nejnižší míry nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí roku 2018. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu sbíraných od roku 1993 a pro zaměstnavatele z toho plyne jediné: musí se pořádně ohánět, aby si své zaměstnance udrželi a získali nové. Takže se mnohem víc věnují péči o zaměstnance a zařazují do ní například adaptační plány, vylepšování pracovního prostředí či on-line vzdělávání.

Péče o zaměstnance v době nízké nezaměstnanosti

Podle ideálních představ zaměstnavatelů trvá péče o zaměstnance od nástupu až po odchod do důchodu. Aby u vás opravdu lidé vydrželi celý život, potřebujete propracovaný systém péče. Ten mají například v Preciose a Tescu.

Preciosa

Jeden z největších zaměstnavatelů v Libereckém kraji, 10 samostatných subjektů (sklářství, strojírenství), téměř 4 000 zaměstnanců.

Tesco

čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světe, 194 poboček po celé České republice, přibližně 12 000 zaměstnanců.

Dbejte na to, aby vaši lidé vnímali smysl práce

Všichni zaměstnanci by měli vědět, že jejich práce je důležitá. Proto nezanedbávejte komunikaci s lidmi a ptejte se jich, jak se jim v práci daří, co jim vadí a co by vylepšili. Hlavně v době, kdy je všude kolem nich spousta jiných pracovních nabídek.

Pokud zaměstnanec získá pocit, že je jen součástí běžícího stroje, stane se pro něj práce pouhou nutností a snadno přejde do jiné firmy jen pro pár stovek navíc. V okamžiku, kdy se lidé nemohou vyjádřit, přispět svými nápady a zapojit se do diskuze s vedením, cítí, že přichází o svoji důstojnost a stávají se jen pěšákem.

Dominika Stašková

Recruitment manager ve firmě Tesco

I když nemáte čas na pravidelné rozhovory se zaměstnanci alespoň jednou za kvartál, dejte jim možnost vyjádřit se v anketě nebo dotazníku spokojenosti. Ideálně dotazník spokojenosti nastavte jako anonymní s tím, že se zaměstnanci mohou sami rozhodnout, jestli se chtějí podepsat.

Preciosa a jejich motto:

Jsme jako jedna rodina – sklárny vždy zaměstnávaly celé rodiny.

Tesco a jejcih motto:

Péče o zaměstnance a spokojený zákazník jsou u nás na prvním místě.

Zamyslete se nad tím, jak se u vás cítí nový zaměstnanec

Nadstandardní péče, zájem a trpělivost – tohle by mělo charakterizovat první dny nováčka ve vaší firmě, protože takový přístup se vám pak mnohonásobně vrátí ve spokojeném a oddaném zaměstnanci, který u vás pracuje rád. Firmy si proto stále častěji uvědomují, že styl „hoďte ho do vody a nechte plavat” není vhodný pro získání zaměstnance – především ne v době nedostatku lidí.

První den v práci je vždycky složitý a nový zaměstnanec musí vnímat a pochopit spoustu pravidel a postupů, takže se může cítit trochu zmatený. Když si tak ale připadá i na páté směně, raději práci vzdá a jde jinam. Je pro něj velmi frustrující vidět, že mu nikdo nepomáhá a že s takovým přístupem se nic nenaučí, takže jeho práce bude postrádat smysl. Navíc si s téměř 100% jistotou negativní zkušenost nenechá jen pro sebe a bude lidi ve svém okolí od práce ve vaší firmě odrazovat. A to je pro vás o to bolestnější kvůli stále klesající nezaměstnanosti.

První péči u nás dostane zaměstnanec hned po nástupu. Máme propracovaný tříměsíční adaptační plán, nově příchozímu se intenzivně věnuje nadřízený nebo jiný kolega. Připravujeme takzvaný Uvítací den a zároveň posíláme nové zaměstnance na všechna potřebná školení.

Jana Havlíčková

Personální ředitelka společnosti Preciosa

Starejte se o zdravé a příjemné pracovní prostředí

Pracovní prostředí v dílně plné prachu a špíny ani v přetopené kanceláři s vydýchaným vzduchem se zaměstnanci dobře cítit nebudou. Přitom stačí pár maličkostí, abyste pracoviště zlepšili ještě dřív, než vám zaměstnanci přinesou výpověď. Zatímco lidé v kancelářích ocení možnost střídat práci v sedě a ve stoje, pauzy na protažení a zeleň na pracovišti, lidé v dílnách potřebují hlavně bezpečné pracoviště, čistotu a možnost pauzy na odpočinek. Pro dnešní zaměstnance jsou samozřejmostí:

 • vlastní skříňky nebo jiný úložný prostor,
 • kuchyňka s ledničkou, mikrovlnkou a rychlovarnou konvicí,
 • zázemí pro kola.

Ať už chcete vylepšit pracovní prostředí pro lidi se sedavou prací nebo naopak s tou fyzicky velmi náročnou, myslete na to, že hlavní je zdraví lidí. Takže do kanceláří pořiďte pohodlné židle, které nebudou zaměstnancům ničit páteř, a dělníkům dejte možnost pečovat o své zdraví u firemního lékaře nebo na rehabilitacích. A samozřejmě nezapomeňte všechny tyto výhody vypsat už do pracovního inzerátu.

Nemusíte ale hned organizovat kanceláře podle pokynů renomovaného designéra ani nakupovat do dílen drahý nábytek. Stačí se selským rozumem zamyslet, jestli se u vás zaměstnanci cítí dobře, nic je nebolí a jsou v příjemném prostředí. Bez toho na současném trhu práce neuspějete. Příjemné pracovní prostředí souvisí i s kolektivem a pohodovými vztahy. Proto je nezbytnou součástí moderní péče o zaměstnance:

 • vstřícné pracovní prostředí,
 • spravedlivý přístup,
 • a férové jednání.

Důraz dejte na vzdělávání zaměstnanců

Zdá se, že doby, kdy si fabriky samy organizovaly vyučení svých budoucích zaměstnanců, se pomalu vrací. Zájem zaměstnavatelů o řemeslníky a učně neklesá, takže si své lidi sami školí. Výhodné je to hlavně v době, kdy si na trhu práce opravdu nemohou vybírat.

Vzdělávání u nás věnujeme velikou pozornost. Máme vypracovaný vzdělávací systém včetně jazykové výuky, programu nástupnictví a dvouletého rozvojového programu Talent Preciosa. Věnujeme se age managementu, platíme zaměstnancům rozšiřování kvalifikace a pro studenty a absolventy pořádáme letní kempy a trainee programy.

Jana Havlíčková

Personální ředitelka společnosti Preciosa

Spolupracovat s odbornými školami a nabízet studentům stáže ještě při studiu se firmám vyplatí. Při takové strategii totiž mohou nalákat ty nejlepší studenty, které si na stáži zaučí a hned po škole je zaměstnají. Příslibem kvalitního vzdělávání zároveň oslovíte i ty uchazeče, kteří se báli na váš inzerát odpovědět, protože nesplňovali požadavky na dokončené vzdělání.

Péče o zaměstnance na míru

V Tescu funguje několik specifických oddělení v centrální kanceláři a kromě toho rozdělují obchodní pracovníky do tří skupin:

 1. pracovníci v provozu jako doplňovači, pokladní, pultaři či pickeři,
 2. specialisté jako pekaři a řidiči,
 3. manažeři a vedoucí směn.

Pracovníci v provozu musí mít cit pro zákazníka a nesmí se bát komunikovat. Vedoucí zase mají na starost chod prodejen a organizaci práce svých kolegů. Každý si vybírá prezenční nebo e-learningové školení podle svých potřeb, brigádníkům usnadňuje práci on-line aplikace, přes kterou se hlásí na směny.

Dominika Stašková

Recruitment manager ve firmě Tesco

I v Preciose pracují zástupci mnoha oborů – od strojníků a seřizovačů přes chemické inženýry až k dělníkům a tomu je péče o zaměstnance přizpůsobená.

Pochopitelně jiné potřeby má dělník a jiné člověk ve středním a vyšším managementu. Zaměstnanci mohou využít naše rehabilitační zařízení přímo u jednoho z výrobních závodů. Specialisté z výzkumu a vývoje rádi vyjíždějí na odborné konference i do zahraničí, na míru poskytujeme individuální školení.

Jana Havlíčková

Personální ředitelka společnosti Preciosa

Co si z článku vzít do praxe

 • V době nízké nezaměstnanosti je pro lidi snadné odejít do jiné práce, proto péči o zaměstnance nezanedbávejte.
 • Vytvořte si systém adaptace nového zaměstnance a ujistěte se, že nový člověk ví, co má dělat, a že je spokojený.
 • Důraz dejte na vzdělávání a nové zaměstnance sami učte. Tak oslovíte i uchazeče, kteří se bojí na na váš inzerát reagovat z důvodu nedostatečného vzdělání.
 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0