Jak na generaci X? Nepleťte si čtyřicátníky s firemním inventářem

Zástupci generace X se narodili mezi lety 1966 a 1979 a podle loňských dat Českého statistického úřadu je jich přes 2 200 000. To už je pořádné číslo. Na pracovním trhu hrají zásadní roli a každý personalista by je měl mít v hledáčku – ať už je hodlá lovit, nebo si je naopak předcházet jako loajální zaměstnance. No a jestli si Xka chcete získat, musíte o nich nejdřív hodně vědět…

Generace X
Foto: Unsplash

Analogové kořeny

Generace X, jejichž silné vlně se u nás říká Husákovy děti, prožila analogové dětství a mládí. Muziku poslouchala z kazeťáku a desek, a to Abbu, Europe, Sandru i Madonnu. Domácí scéna je krmila hitovkami od Elánu, Michala Davida a Pavla Horňáka. Bomba byla, když se někomu podařilo získat západoněmecký hudební časopis Bravo.

Jsou to lidé, co vyzkoušeli kalhoty do zvonu, netopýří rukávy i džínové kraťasy. A taky umělotinu, v níž že se ve frontě na banány a kubánské pomeranče málem upotili k smrti. Někteří truchlí i po vycpávkách ramen, které z každé dámy udělaly Ramba. Pravé džíny se daly sehnat jen v Tuzexu, plísňáče vybělené chlórem byly přístupnější a trendy. Kdo uměl, zpestřoval si šatník šitím, pletením a háčkováním.

Hledáte nové zaměstnance? Tak vystavte včas inzerát, ať vám kandidáty neklofne konkurence.

Makají jako šrouby za nejvyšší hrubou mzdu

Xka jsou generace, která si pamatuje socialismus a prožila optimismus devadesátek – konečně mohla cestovat, podnikat, studovat a dělat si, co chce. Právě tahle generace se přestala masově ženit a vdávat a tuší, že ze státního důchodu už nevyžije. Jako malí si hráli s céčky, Igráčkem a mončičáky. Jejich generační symboly jsou disko, panelák, večerníček, Porta, spartakiáda a časopis Mladý svět. Mezi jejich životní hodnoty patří finanční zabezpečení, klidný život a vlastní bydlení. Podle časopisu Forbes razí heslo „nejdřív práce, potom zábava“. Server Česko v datech dodává, že za jejich mládí neexistoval internet, počítače zabíraly celé budovy a software se vlezl na diskety o maximální velikosti 1 MB.

Jak připomíná Gabriela Strašilová z Českého statistického úřadu, generace takzvaných Husákových dětí ze 70. let „vyrůstala v prostředí, ve kterém nezaměstnanost neexistovala, protože nepracovat bylo trestným činem příživnictví“. Po revoluci v roce 1989 se chopila příležitostí v zaměstnání i podnikání. „Nyní je Husákovým dětem okolo 40 let, mají své rodiny, jsou na vrcholu pracovní kariéry a patří do věkové skupiny s nejvyšší hrubou mzdou,“ dodává.

Věděli jste, že podle studie společnosti Manpower bude v roce 2020 světová pracovní síla rozdělená na 35 % lidí generace X, stejný podíl lidí bude z generace Y, 24 % z generace Z a 6 % baby boomers?

Jsou loajálnější než mladí

Jak se ukázalo v průzkumu společnosti Ipsos z roku 2018, generace X je v práci nejloajálnější. V zaměstnání ji dokáže udržet především zajímavá náplň práce, finanční ohodnocení, zvyk a pohodlí nebo přístup nadřízeného a vlastní seberealizace. Z hlediska motivace je pro ni důležitý dobrý vztah s kolegy, možnost vidět výsledky vlastní práce, pochvala a ocenění, příjemný kontakt se zákazníkem i kariérní postup.

S lidmi z generace X se ale pojí i mnohá stereotypní přesvědčení. Třeba že nejsou jako zaměstnanci perspektivní. Přitom ve firmě s vyšší pravděpodobností zůstanou mnohem déle než nejeden „perspektivní“ absolvent. Zakořeněným mýtem je i to, že se neochotně a špatně učí. I přesto, že dnes klidně podstoupí razantní kariérní změnu i lidé kolem padesátky.

Volání nezávislosti

„Ze zástupců generace X jsou dnes už často manažeři a řeší, jak zacházet s odlišnostmi mladších generací. Tato generace je zvyklá pracovat ve standardním režimu, byla u vybudování kapitalismu, kdy bylo normální pracovat přesčas, neřešit pracovní dobu, neočekává jiné zacházení, než jsme byli zvyklí. Jsou to lidé, u kterých se předpokládá, že vzhledem k věku budou věrní firmě a nepotřebují speciální přístup,“ popisuje Lenka Šilerová, Senior Consultant ERM ve společnosti Ipsos.

Ale to se podle ní mění. „I starší lidé častěji zvažují změny. Generace X je ve věku, kdy se stále více ptá po smyslu práce, chce smysluplně strávit druhou polovinu pracovního života. Je už často materiálně zabezpečená, tudíž pro ni není takový problém změnu udělat. Není neobvyklé, že zvažuje i změnu směrem k podnikání a větší nezávislosti. Zaměstnavatelé by tedy neměli tuto generaci brát jako jistý inventář,“ tvrdí Lenka Šilerová. Dodává, že jde o generaci zkušenou, zodpovědnou, která má nadhled, a je proto vhodné zapojit ji ve firmě jako mentory či školitele.

Doporučuje nezapomínat na vzdělávání a rozvoj v nových trendech, technologiích i soft skills a podporovat spolupráci ve vícegeneračních týmech. „Xka chtějí dělat smysluplnou práci v příjemném prostředí, s dobrými vztahy a rozumným vedoucím. Ten může být i mladší, pokud dokáže být lidskou či odbornou autoritou. Generace X je motorem dnešní ekonomiky, takže by si jí zaměstnavatelé měli vážit. 

TIP

Je důležité umožnit Xkům pracovní flexibilitu. V tuto chvíli jde o tzv. sendvičovou generaci, která se často stará jak o nedospělé děti, tak i stárnoucí rodiče.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0