Jak mít respekt u kandidátů, když v personalistice teprve začínáte

Nastoupili jste po škole na pozici HR konzultanta nebo náboráře a zvete na pohovory teamleadery, obchodníky, zralé muže a ženy? Jestliže se u výběrového řízení potká zkušený manažer a mladý personalista bez zkušeností, na obou stranách může dojít k jistému diskomfortu. Předsudky a strach hrají svou roli. Jak být kandidátovi rovnocenným a profesionálním partnerem bez ohledu na věk?

Získejte co nejvíce informací o pozici

  • Jestliže máte nabírat lidi na nějakou pozici ve firmě, musíte o ní vědět opravdu maximum:
  • Co je náplní práce a co zabere nejvíce času?
  • Čím se daný člověk zabývá jen okrajově?
  • S kým bude v rámci svých pracovních povinností jednat?
  • Komu a co bude muset reportovat?
  • Jaké jsou očekávané výstupy jeho práce?
  • Jaké musí mít znalosti a dovednosti a co naopak není nezbytně nutné?
  • Jaká jsou úskalí té práce?
  • Co stávající zaměstnance na této pozici nejvíce baví?
  • Jak se práce liší od praktik konkurence?

Vyzpovídejte manažera a tým

Odpovědi nejlépe získáte tím, když si o té pozici podrobně popovídáte s manažerem a pak i se členy týmu. Ptejte se na to, jak vypadá běžný den a jak to vypadá, když je hodně práce nebo stres. Když si o pozici nejprve popovídáte s kolegy, nebudete pak mít problém o ní mluvit s kandidáty a působit u toho přirozeně.

Může se vám stát, že vám manažer řekne, že na to teď není čas. Nenechte se odbýt. Jestliže máte najít kvalitní kandidáty a firmu kvalitně prezentovat, musí na to být čas.

Znejte potřeby svých zákazníků – manažerů

Vašimi zákazníky jsou manažeři, které podporujete tím, že jim pomáháte s náborem. Proto potřebujete vědět všechno také o týmu, do kterého nabíráte. Jaký typ osobnosti v týmu chybí? Kdo tam dobře zapadne? Jakou má manažer dlouhodobou představu o rozvoji týmu?

Zjistěte co nejvíce také o manažerovi – jaký je? Je to mikromanažer, který stojí každému „za zadkem“ nebo takový, který zadá instrukce a očekává samostatnost a proaktivní přístup?

Spolupracujte s manažerem aktivně, a to v tom smyslu, že si projdete životopisy, z nichž vybíráte, a řeknete si, kde jsou jaká rizika nebo na co by se daného kandidáta zeptal.

Telefonní kontakt

S každým kandidátem si nejprve zavolejte. Snažte se být do telefonu uvolnění a usmívat se. To, jestli se usmíváte, nebo ne, je na druhé straně skutečně poznat. Dejte kandidátovi intonací hlasu a zdvořilostí najevo, že o něj máte velký zájem, ale že je nějaký proces, do kterého právě společně vstupujete. V tom procesu jste oba rovnocenní partneři. Proto věnujte prostor i otázkám a potřebám kandidáta. Zeptejte se například, co ho na pozici zaujalo a z jakého důvodu se chystá ke změně zaměstnání. Dejte najevo upřímný zájem.

Struktura pracovního rozhovoru

Vést profesionálně rozhovor o pracovní pozici není lehké. Proto je dobré mít pevně danou strukturu rozhovoru tak, abyste věděli, kdy na co přijde řada a na nic jste nezapomněli. Můžete použít třeba následující strukturu:

Úvod ⇒ Motivace kandidáta  ⇒ Pracovní historie  ⇒ Ověření kompetencí  ⇒ Bližší rozhovor o dané pozici  ⇒ Otázky kandidáta ⇒ Mzda, nástup  ⇒ Uzavření rozhovoru.

Nicméně ty jednotlivé části by na sebe měly navazovat plynule a nenásilně. Nejčastějšími zabijáky profesionality jsou fráze typu: Aha, děkuji a ještě bych se ráda zeptala… A dále se vás zeptám… Místo toho se rovnou zeptejte. Projevte upřímný zájem – jakmile se budete o kandidáta skutečně zajímat, budete mu klást přirozené otázky. Pozor ale na to, co je zajímavé, a co je skutečně užitečné pro vaše rozhodování.

Závěr rozhovoru a sdělení výsledku setkání

Na závěr rozhovoru buďte strukturovaní. Jasně řekněte, že už víte vše, co potřebujete vědět a zeptejte se, jestli to kandidát vnímá stejně. Nezapomeňte uvést, do kdy se mu ozvete s výsledkem výběrového řízení.

A i kdybyste neměli informaci o tom, zda kandidát postoupí, nebo ne, do daného data ho kontaktujte. I kdybyste měli zavolat a říci: „Omlouvám se, ještě nemám žádné informace.“ A nakonec – telefonát je vždy lepší než e-mail.

Bořte svou profesionalitou a svými znalostmi mýtus o tom, že mladí personalisté jsou „nezkušená mláďata“, která nemají co rozhodovat o něčí kariéře. Vybudujete si sebedůvěru díky znalosti vlastních manažerů, jejich týmů a práce. Je to dřina, která se vyplatí.

Tereza Valášková
S personalistikou začala v 26 letech. Prošla personální agenturou jako headhunter, věnovala se internímu HR jako specialista i manažer. Dnes má vlastní poradenský projekt: Průvodce kariérou. Konzultace poskytuje jak personalistům, tak uchazečům.

 

Sdílejte
 
Jste zvyklí při náboru spolupracovat s manažery?
0