Jak dodat názvu pozice v inzerátu to „něco”, aby opravdu uchazeče zaujal

Náborový inzerát je většinou váš první kontakt s uchazečem. Název pozice je přitom to první, co uvidí – a když to bude podvacáté jen „řidič” nebo „prodavačka”, díru do náborového světa neuděláte. Název pozice v inzerátu je totiž jako reklama, která musí kandidáta zaujmout a přitáhnout na první pohled. Přečtěte si, jak správně pozici nazvat, aby nábor fungoval.

Pravidlo 1: nepřikrášlujte skutečnost

Na každém článku je nejdůležitější titulek a inzerát není výjimkou. Právě název pozice je klíčový – rozhodne, zda si uchazeč inzerát rozklikne a bude číst dál.

To ale neznamená, že musíte být v názvu přehnaně kreativní a slibovat nemožné. Naopak – myslete při psaní na to, aby název odpovídal skutečnosti a reálně odrážel náplň práce. Pokud realitu přikrášlíte, možná si inzerát rozkliknou stovky lidí, odepíše vám ale jen zlomek z nich.

Jedině, když správně vyvážíte atraktivitu s věcným popisem, bude inzerát:

  • pravdivý,
  • srozumitelný,
  • dohledatelný na pracovním portále
  • a zároveň úspěšný.

Pravidlo 2: vyhněte se slangu

To, co je pro vás každodenní součástí firemní mluvy, je pro uchazeče neznámé a cizí. Vyhýbejte se proto v názvech pozic složitým pojmům a interním označením. „Výjimkou jsou jen některé technické obory jako například IT, kde se běžně anglicky komunikuje a uchazeče zajímá, s jakou technologií budou pracovat. Tam si můžete dovolit jít do odbornějších pojmů,” vysvětluje HR marketingová specialistka LMC Veronika Süssová. 

Pokud nenabíráte cizince, není potřeba ani psát inzerát v angličtině. Většina moderních anglických pojmů má své české ekvivalenty, které budou pro kandidáty srozumitelnější. A navíc je hned na první dobrou neodradí strach z nízké znalosti angličtiny.

Pravidlo 3: vybočte z řady

Co tedy skutečně v inzerátu prodává? Něco navíc. Výhodné směny, vysoká mzda, přátelský kolektiv nebo třeba dog friendly kancelář. Ať už se čímkoli odlišujete od konkurence, prodejte to. 

Když přijde uchazeč na pracovní portál, kde mu pod sebou vyjede 30 stejných názvů pozic a jeden bude odlišný, vybere si právě ten jediný, který je jiný, zvláštní a vybočuje z řady.  

„Nabídněte potenciálnímu uchazeči hned v názvu motivátor, benefit, smysl nebo emoci, proč si má vybrat zrovna vás – zkrátka nějakou třešničku na dortu, kterou jinde nedostane,” doplňuje Süssová. V seznamu podobných pozic pak budete nepřehlédnutelní.

A to nejdůležitější? Pište pro cílovou skupinu

Inzerát je v podstatě osobní dopis budoucímu uchazeči o práci u vás ve firmě – musíte ho oslovit, dát mu najevo zájem a naladit se na jeho notu. 

Pokud má inzerát správně fungovat, musíte vědět, kdo je vaše cílová skupina. Zaměřte se na ni a zohledněte její potřeby i v názvu pozice:

  1. Zamyslete se, co váš vysněný kandidát od práce očekává – jiné preference má maminka na mateřské dovolené, jiné člověk 50+ nebo manažer.
  2. Pro každého vypíchněte v názvu jiný benefit, který ho zaujme. Jen tak může mít nabídka práce výsledky.

 

To potvrzuje i HR business partnerka Alice Vránová z firmy International SOS, která absolvovala inzerátové školení Detox inzerce. „Nejvíc mi pomohlo správně si vydefinovat kandidáta a cílovou skupinu, kterou chceme přitáhnout. Změnili jsme název z anglického Billing Coordinator na český inzerát Fakturant/ka v přátelském kolektivu – Praha Anděl. Nový inzerát jsme sice uveřejnili v jiný čas i den než ten původní, ale přesto – za jediný den nám přišlo 15 životopisů a většina z nich byla relevantních, dříve jsme měli 15 relevantních za měsíc,” vysvětlila Vránová. 

Podle ní sehrálo velkou roli i to, že se při psaní inzerátu zapojil celý tým, ve kterém by měl uchazeč pracovat – díky tomu inzerát odráží skutečně atmosféru na pracovišti i nastavení firmy. 

Inzeruj, ale ověřuj

Dobře víme, že psaní inzerátů je náborová vyšší dívčí. Chce to praxi. A taky trochu času a dat, abyste zjistili, na co skutečně vaši uchazeči slyší, co v inzerátu hledají nebo co jim v něm chybělo. 

Zjistíte to třeba pomocí naší služby Feedback Management System, ve které sbíráme zpětnou vazbou od uchazečů – ladění inzerátů k dokonalosti vám pak půjde samo.

Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0