Hot or not? Aneb jak atraktivní jsou vaše inzeráty a značka zaměstnavatele

Psaní pracovních inzerátů je královskou disciplínou náboru. Dávno nestačí zkopírovat text, ve kterém hledáte týmového hráče s dobrou znalostí MS Office. Na inzerátech si dáváte záležet. Pipláte se s nimi hodiny a hledáte tu nejvymazlenější verzi. Když ji zveřejníte, napjatě čekáte, co na to uchazeči. Budou reagovat? Přijde alespoň pár relevantních životopisů?

Jde to i jinak

Navštívíme teď kancelář HR manažerky, paní Heleny. Vede nábor zaměstnanců v průmyslovém podniku a právě připravuje inzeráty na nové pozice. Píše je sama, má na to dost zkušeností a absolvovala taky užitečný kurz.

Z rukávu (nebo spíš složky počítače) jí ale čouhá další eso. Podklady, díky kterým ví, na co uchazeči slyší. „Vím přesně, jak vnímají naši firmu. Co je pro ně důležité, co v nabídce práce hledají,“ popisuje manažerka. „Znalost těchto informací podstatně ovlivnila efektivitu naší inzerce,“ dodává.

Data jsou klíčem k úspěchu

Zjistit, podobně jako paní Helena, jak vaši společnost vnímají uchazeči a jestli jsou pro ně vaše inzeráty dost atraktivní, není zas tak složité.

V LMC jsme před několika lety vyvinuli službu pro sbírání zpětné vazby uchazečů. Říkáme jí Feedback Management System,“ vysvětlil Jaroslav Franta, HR Advisory & Creative Team Leader LMC. Služba osloví každého, kdo si zobrazí váš inzerát, s žádostí o vyplnění krátkého dotazníku. Zkušený tým pak sesbíraná data vyhodnotí a připraví zprávu s doporučeními.

Feedback Management System sbírá informace od dvou skupin uchazečů. Zpětnou vazbu požaduje od lidí, kteří na inzerát odpověděli, ale i od těch, kteří si nabídku práce jen rozklikli a stránku opustili.  Během tří měsíců je možné získat od 50 až po tisíce odpovědí. “Průměrně jich nasbíráme stovky, ale i těch 50 stačí k tomu, abychom byli schopni vyvodit závěry,” upřesnil Franta.

Proč neodpovídají?

Největším benefitem služby je to, že dokáže oslovit právě ty uchazeče, kteří o pozici projevili zájem, ale svůj životopis neodeslali. Jejich zpětná vazba je nejcennější a jinde ji nemáte šanci získat. Dozvíte se díky ní, co bylo důvodem ztráty jejich zájmu a tudíž, co můžete změnit.

Jaroslav Franta k tomu doplnil: “Výsledky může klient sledovat on-line po celou dobu běhu služby. To mu umožňuje rychle reagovat i na dílčí výstupy.” Jak vypadají průběžné výsledky se můžete podívat tady nebo tady. Reakce na ně už závisí zcela na vás.

Sdílejte
 
Víte, na co se při pohovorech ptát?
0