Inspirace z praxe: jak se dělá onboarding v záplavě krajek

Do tří dnů pozvat uchazeče na pohovor, do deseti dnů zaškolit nové kolegy. V retailu to prostě musí „lítat“ – na prodejně i v náboru. Přečtěte si, jak onboarding pojala firma Calpra (patří jí značky Intimissimi, Calzedonia a Tezenis). Proč třeba ruší klasické odškrtávací check-listy? A koho posílají ve zkušebce na tři týdny do zahraničí?

Calpra nabírá především prodejní asistentky na pobočky po celé ČR.

Ozvat se co nejrychleji

Spodní prádlo, plavky, punčochy – to tvoří hlavní část sortimentu firmy Calpra, respektive jejích značek Intimissimi, Calzedonia a Tezenis. Nakupovat sem chodí vesměs ženy a ženy tu také v převážné většině pracují.

Calpra během roku průběžně nabírá prodejní asistentky na pobočky po celé ČR. V tom spočívá hlavní část náboru. Hledá ale i specializovanější pozice, třeba district (oblastní) manažery, kteří mají pod palcem určitou část obchodů.

„Nábor se snažíme maximálně urychlit. V dnešní době to v retailu ani jinak nejde. Lidem, kteří poslali životopis, se snažíme odpovědět ještě tentýž den a domluvit si s nimi termín pohovoru. Ideálně, pokud člověka vidíme do tří dnů od poslání životopisu,“ říká Martina Mádlík Turinská, HR Business Partner CZ & SK v Calpra.

Práce na zkoušku

Samotné výběrko je pojaté prakticky. Probíhá formou „test hours“, kdy uchazečka dorazí na dvě hodiny na prodejnu a vyzkouší si práci na vlastní kůži.

„Stráví s námi asi dvě hodiny. Vyzkouší si různé činnosti: navěšování zboží na ramínka, práci se zbožím. V průběhu se může na cokoliv zeptat. Na konci test hours si společně sedneme a řekneme si, zda ano, nebo ne,“ popisuje Martina.

Konec strohých check-listů

Situace na dnešním trhu práce, kdy se spíš firmy perou o lidi než lidé o práci, přinesla i jiný přístup k onboardingu. Tedy neřešit jen to, co se nováčci mají naučit, ale také představit se jim jako společnost, kde se zaměstnanci cítí dobře a kde stojí za to vydržet.

„Třeba jsme ve fázi upouštění od strohého check-listu, který říkal, co všechno se má nováček naučit. Přiznám se, že když jsem ho sama při svém zaškolování viděla, zhrozila jsem se, kolik položek obsahuje. Pro někoho, kdo je úplně nový, byl místy i nesrozumitelný. Teď jdeme jinou cestou, třeba ukázkových videí a celkově přátelštějšího přístupu. Firemní kultura je vždy o lidech, od toho se pak všechno odvíjí,“ říká Martina.

10denní stínování

Jak se tedy v Calpra zaškolují prodejní asistentky? Prakticky a za pochodu. Zaškolení trvá v ideálním případě 10 dní, kdy se nová posila postupně naučí různé činnosti na prodejně pod dohledem store manažerky.

„Během 10 dnů neustále někoho stínuje. Chvíli je se store manažerkou, která jí ukazuje, jak to chodí, podepisuje s ní dokumenty. Pak jde pomoci kolegyni s vybalováním zboží, učí se přeceňovat z eur na koruny nebo tráví čas v kabince, kde si sama zkouší, jak jí které kousky sedí. Během těch 10 dnů by se nové slečně nemělo stát, že bude na prodejně sama bez možnosti obrátit se na zkušenější kolegyni. To by bylo zdrojem frustrace, což určitě nechceme,“ vyjmenovává Martina.

Konstantní zpětná vazba

Calpra nyní vytváří nové onboardingové materiály, které poslouží jako podklady pro store manažerky. Dokumenty stanoví, co se má který den s novou kolegyní probrat: teoreticky i prakticky. Náročnost úkolů má stoupat pozvolna. Například se nechce po někom, kdo je v práci sotva tři dny, aby večer samostatně zavíral prodejnu.

„Během onboardingu je velmi důležitá konstantní zpětná vazba. Připravujeme store manažerkám podklad, kde bude napsáno, jaké otázky je třeba každých pět dnů probrat. Součástí budou i koučovací otázky, aby nám nováček řekl, co mu vyhovuje nebo co by naopak dělal jinak. Je možné, že v každodenním shonu už určité věci nevidíme. Jsme otevření změnám,“ říká Martina.

District manažeři: na 3 týdny do ciziny

Kromě prodejních asistentek Calpra hledá i specializovanější pozice, například district manažery. Ty čeká trochu jiný onboarding. Například se během zkušební doby podívají na tři týdny do zahraničí.

„Jedou na naše pobočky do Itálie, Portugalska, Španělska, Velké Británie, Německa, Polska… Tam načerpávají znalosti a dovednosti, které jsou v rámci Calpry společné, třeba systém objednávek nebo určování bestsellerů. Chodí na místní prodejny, kde tráví čas s tréninkovým district manažerem. Stínují naprosto všechno, co dělá a každý den dostávají podrobnou zpětnou vazbu, jak jim to šlo,“ říká Martina.

Někdy je to výzva

Zácvik nových district manažerů trvá osm týdnů, z toho tři týdny probíhají v cizině. Během zaškolování v zahraničí se nováček dopodrobna seznámí s firmou a jejími procesy. Přiveze si také obrázek, jak to funguje jinde.

„V závěrečné fázi zácviku samostatně řídí danou zónu pod dohledem tamního district manažera. Je to velká výzva: v cizí zemi, v cizím jazyce,“ říká Martina. Kdo tuhle zkoušku ohněm zvládne, obvykle na pozici vydrží. „Máme zkušenost, že district manažerky s námi většinou zůstávají,“ potvrzuje Martina.

Onboarding v turbulentní době

Cílem onboardingu je dnes nejen lidi zaškolit, ale hlavně si je udržet. Je v dnešní době, kdy firmy těžko shánějí lidi, onboarding důležitější než v dobách krize?

„Zcela určitě. V roce 2008 jsme o onboardingu snad ani nemluvili. Tehdy se lidé snažili, aby práci získali a chtěli si ji udržet. Dnes je to jinak, ale na druhou stranu je to dobře. Lidem to dává obrovské možnosti rozvíjet se. Také pro nás v HR to znamená příležitost dělat nové projekty: nemusíme jen pročítat stovky životopisů, ale můžeme se zabývat i tou kvalitou pod tím,“ uzavírá Martina Mádlík Turinská z Calpra.

MÁTE U VÁS VE FIRMĚ zajímavý onboardingový proces? Napište nám, sbíráme inspiraci pro další články.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0