HR marketing (employer branding) je novodobé PR firmy

HR marketing a jeho témata dnes zabírají hodně místa i na PR a marketigových konferencích. Trendem je mít všechno osobní, s příběhem, s tváří. Jak konkrétně můžete přes HR marketing uvnitř i vně ovlivnit to, jak bude firma vnímaná jako celek?

Jak na employer branding

Employer branding začíná u lidí

Etický byznys, ekologie, vyloučení dětské práce, fair trade. Zajímají nás tyto věci, když si kupujeme nový produkt? Čím dál častěji ano. A mohlo by nás jako spotřebitele zajímat, jak se firma chová k vlastním zaměstnancům? Samozřejme, že ano. Měla by to být nedílná součást HR marketingu.

PR obraz své firmy tedy můžete tvořit i tím, jak to u vás chodí. Jak na interní HR marketing?

  • Komunikace. Sdílejte se svými lidmi co nejvíce a hlavně tak, jak věci opravdu jsou. U větších firem zajistěte, aby se informace dostaly skutečně ke všem zaměstnancům.
  • Spravedlivé odměňování. Pokud zaměstnanci rozumí svému ohodnocení a cítí, že je férové (a to i v porovnání s nově příchozími), budou loajální. Změnu komunikace o mzdě můžete zavést už při letošním navyšování.
  • Okamžitá zpětná vazba. Každý potřebuje vědět, jestli svou práci odvádí dobře, nebo ne. A to co nejkonkrétněji.
  • Sdílejte a oslavujte úspěch, ne to, co se nepovedlo. Vyzdvihujte dobrou práci a veďte své manažery a teamleadery k tomu, aby více chválili než kritizovali. Příležitost mají hned během rozhovoru nad zhodnocením roku 2017.
  • Propagujte dovnitř firmy to, co propagujete ven. Tedy úspěchy, změny, články nebo informace ze života firmy.

Když váš příběh sdílí zaměstnanci, je to také employer branding

Nejdůvěryhodnější promo zaznívá z úst člověka, kterého známe. Podpořte sdílení firemních příspěvků vašimi zaměstnanci na sociálních sítích. Jak na Facebooku, tak na LinkedInu nebo Instagramu a Twitteru. Lidé ale budou sdílet jen to, čemu sami věří. Proto tvořte příběhy. Vaše firma má jistě zajímavý příběh – kdo ho zná? Jaké trendy následujete nebo tvoříte? Jak působíte v regionu? Postavte HR marketing a příběhy na klíčových lidech. Propagujte úspěchy svých klíčových, dlouholetých zaměstnanců.

Nábor i HR marketing začíná i končí u lidí

Slyšeli jste to určitě už sami. Lidé dělají ve velké většině rozhodnutí na základě emocí nebo vztahů. Jako HR manažerka jsem se setkávala s tím, že lidé měli zájem do firmy nastoupit proto, že se jim líbil náborový proces, pohovor, profesionalita nebo můj či manažerův osobní přístup.

Proto se snažte, ať je váš nábor hlavně lidský:

  • U inzerátů vždy uvádějte jméno náboráře – ať si ho zájemci mohou najít na LinkedIn a spojit si nabídku s někým konkrétním.
  • Na Facebooku postujte jménem svých lidí, ne jménem firmy.
  • Na LinkedIn postujte skrze „firemní tváře“ – jeden nebo dva lidé z firmy by měli mít dokonalý profil na LinkedIn a skrze tyto profily šířit novinky, volné pozice a to, co se děje ve firmě.
  • Při náboru vždy myslete na to, že reprezentujete nejen firmu jako zaměstnavatele, ale také produkt firmy. Pokud budou mít uchazeči dobrou zkušenost, promítne se to i do jejich chuti nakupovat.

Ryba i firma smrdí (ale i voní) od hlavy

Nebezpečí HR marketingu je v tom, že opravdu nemůže propagovat něco, co neexistuje. Všechny výše popsané kroky pro employer branding jsou v podstatě bez účinku, pokud o nich bude vědět a snažit se o jejich naplnění jen HR oddělení ve spojení s PR a marketingem. V praxi je nejdůležitější domluvit se na nové strategii s vedením, zavést ji nejprve dovnitř firmy a pak teprve pouštět informace ven. V opačném případě budou tyto aktivity zesměšňovány a výsledek zcela opačný.

Tereza Valášková
S personalistikou začala v 26 letech. Prošla personální agenturou jako headhunter, věnovala se internímu HR jako specialista i manažer. Dnes má vlastní poradenský projekt: Průvodce kariérou. Konzultace poskytuje jak personalistům, tak uchazečům.

 

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0