Dobré kariérní stránky vystřelí váš nábor o pět pater výš. A my víme, jak na ně

Nábor má být pro kandidáta příjemný zážitek, ne zdroj nočních můr. A správný nábor začíná už na kariérních stránkách, skrze které komunikujete s uchazečem. Jak vlastně mají vypadat, pokud nechcete, aby vám budoucí zaměstnanec desetiletí protekl mezi prsty?

Jak na kariérní stránky
Zdroj: Archiv, Shutterstock

Když společnost Digiteq Automotive (zapamatujte si ji, podílí se na tvorbě budoucnosti automobilového průmyslu) prošla v roce 2018 kompletním rebrandingem, chyběla jí jedna důležitá věc. Nový funkční web, pomocí něhož by lovila nové talenty a efektivně se jim představila taková, jaká je. Proto se obrátila na specializovaný tým HR marketingu z LMC. Výsledek? Vznik kariérních stránek, které si vysloužily stříbro v prestižní soutěži RA Awards. Prohlédněte si je pro inspiraci.

Nábor a onboarding v jednom balení

„Kariérní stránky uchazeče rovnou provedou firmou a jasně mu vysvětlí kroky, které budou následovat, když do ní odešle CV a uspěje. Najde zde i popsané první dny v práci,“ vysvětluje Kateřina Váně, která je součástí týmu HR marketingu. Takový přístup podle ní personalistům pomůže i k tomu, aby jim přicházely relevantnější životopisy.

„Chtěli jsme, aby si potenciální zájemce na první pohled udělal představu o tom, u jaké firmy se o práci uchází. Jaká u nás panuje atmosféra, jaká je firemní kultura, jak k našim zaměstnancům přistupujeme,“ vysvětlila nám Petra Nováková, která má v Digiteq Automotive na starosti recruitment. „Přemýšleli jsme nad způsobem, jak firmu prezentovat, jak převést naši firemní kulturu do podoby stránek a především nad tím, koho jimi chceme oslovit. Velmi užitečné se ukázaly diskuze s novými kolegy. Ti měli ještě v čerstvé paměti proces hledání práce a dojmy z původního webu,“ dodává zkušená recruiterka.

Máte ve firmě na starosti nábor a rádi byste profesionální kariérní stránky využili i pro seznámení kandidátů se svou firmou? Popovídejte si s HR markeťáky z LMC. Konzultace vás nebude nic stát, stačí se jim ozvat nebo zavolat na číslo 266 056 057.

Jenom webaři opravdu nestačí

K dispozici tedy Petra Nováková dostala zkušený tým HR marketérů z LMC, který má díky propojení s portály Jobs.cz a Prace.cz kupu dat, jež nikdo jiný na českém trhu v rukávu nemá. Vidí do toho, jak klientovi funguje nábor, jak se chová jeho konkurence (a jakou má odezvu), ví, kde má smysl hledat nové lidi, i to, co chtějí (kam na kariérních stránkách klikají). Zároveň dokáže zjistit, proč návštěvníci ze stránek odešli, a pracuje s jejich zpětnou vazbou.

Autenticitu tým čerpá z workshopů s klienty a dotazování zaměstnanců. Odhaluje tak motivaci jednotlivých skupin uchazečů a základem je pro něj při tvorbě kariérních stránek komplexní přístup. Propojení s dalšími relevantními produkty LMC, jako jsou Atmoskop.cz nebo třeba Teamio, je samozřejmostí.

V Digiteq Automotive si díky tomu uvědomili, že se od konkurence neodlišují ani tak zaměřením nebo technologickým náskokem, ale týmem, který u nich pracuje. Celý web proto se specializovanými marketéry stavěli na příkladech a příbězích reálných zaměstnanců. „Chtěli jsme, aby si uchazeči utvořili co nejpřesnější představu o tom, koho hledáme nejen po profesní stránce, ale i lidsky. Nepátráme za každou cenu po nejlepších vývojářích. Chceme vývojáře, kteří k nám zapadnou a s nimiž se nám bude dobře pracovat,“ dodává Petra Nováková. Rozdíl oproti původním kariérním stránkám byl podle ní doslova extrémní. Nikoli co se týče množství uchazečů, kterých byl vždy dostatek, ale v jejich informovanosti.

Recept na kariérky

HR marketéři z LMC, kteří stojí za vznikem nejvíce kariérních stránek na českém trhu, ovládají kreativu, kódování a zaměřují se čistě na trh práce. A jejich zkušenosti ukazují, že i když má každá firma různé potřeby, existuje 5 základních pravidel, na jejichž dodržování všechny dobré kariérky stojí i padají:

  1. MYSLETE NA AUTENTICITU. „Popište svoji firemní kulturu tak, jaká opravdu je. Na nic si nehrajte, jinak se vám to vrátí,“ radí člen týmu Jaroslav Franta. Mějte na mysli, že kariérní stránky tvoříte pro lidi a o lidech. Když člověk mění práci, není to impulzivní rozhodnutí. Chtějte, aby ještě před pohovorem věděli, kde budou pracovat a co budou každý den osm hodin dělat.
  2. POKLÁDEJTE OTÁZKY. Ptejte se lidí ve firmě, co už práci, na kterou hledáte novou posilu, dělají. Jejich zkušenosti řeknou kandidátovi víc než tisíc frází z příručky „Hledám zaměstnance 2.0“.
  3. NEPODCEŇUJTE PRVNÍ DOJEM. Nezapomeňte, že detail inzerátu je nejčastější vstupní branou na vaše kariérní stránky. A koho „nechytíte“ už během jeho čtení, toho prostě mít nebudete. Myslete kromě textu inzerátu i na grafiku a UX design.
  4. TVOŘTE TEXTY PŘÍMO PRO CÍLOVKU. Vžijte se do kandidátů. Pište texty pro ty, kterým chcete dávat výplatu.
  5. NEDRŽTE PERSONALISTY V UTAJENÍ. Na kariérní stránky vložte i medailonek personalisty, s nímž bude uchazeč případně komunikovat. Nabídce práce tak dáte lidský rozměr. Kandidát vám pošle CV a vy se s ním na oplátku seznámíte. Přestává být jen dalším číslem v pořadníku.

POKUD VÁS ZAJÍMÁ, JAK VYPADAJÍ DALŠÍ KARIÉRNÍ STRÁNKY Z DÍLNY HR MARKETINGU LMC, MŮŽETE SE NA NĚ PODÍVAT. Třeba si plácnete a taky oslavíte úspěch jako Digiteq Automotive.

 
Sdílejte
Vyhýbáte se přelétavým kandidátům?
0