Do svých nápadů se nesmíte zamilovat aneb Jak zavádíme inovace v LMC

Dobrý personalista potřebuje kvalitní nástroje. Alfred Simuna má v LMC na starosti to, aby každý HR profesionál v téhle zemi dostal ty nejlepší. Málokdo ví o vývoji a inovacích v oboru tolik jako on. Nacházet nová řešení však není jen velká tvořivá show. Nejvíc ze všeho je to tvrdá každodenní ověřovací práce. Přečtěte si zkrácenou verzi rozhovoru z Ročenky LMC, kterou si můžete na konci článku zdarma stáhnout.

Zavádění inovací
Foto: Václav Jedlička

Na kontaktní stránce portálu LMC se píše: „Máte nápad a chcete se o něm jen tak pobavit? Napište Alfredovi.“ Chodí vám odsud nápady?

Chodí. Řádově jsou to jednotky měsíčně a jsou to opravdu – v pravém slova smyslu – nápady. Nikoliv tedy koncepty, nebo dokonce ověřené prototypy produktů.

Kdo vám je posílá?

Většinou jde o lidi, kteří si prošli procesem hledání práce. Takové hledání, ať už úspěšné, či neúspěšné, je stresující zážitek. Podstupujeme ho párkrát za život, nedá se na něj dost dobře připravit a moc ho neumíme. Zároveň ten zážitek člověka dostane do neobvyklého prostředí a nutí ho řešit neobvyklé úkoly, které v něm probouzejí neobvyklé nápady. Třeba že musí existovat nějaké řešení té situace, na které však zatím nikdo nepřišel.

Jak na takové věci reagujete?

Jejich autorů se ptám, jestli svou zkušenost zkusili nějak validovat. Zjistit, jestli ji prožil i někdo jiný. Zamyslet se, jestli by jejich nápad šel rozvinout do podoby obecně použitelného produktu. Po pár takových otázkách už většinou další schůzka neproběhne. Mít nápad je jedna věc, ale někam ho posunout, obejít pár firem, poptat se na zkušenosti, provést průzkum, tam většina lidí končí.

Zajímalo by mě, jestli se někdy mezi nápady objeví i zajímavá výjimka?

Před nedávnem se například ozval mladý klučina z Brna, Jan Sláma. V devatenácti letech už má úspěšnou firmu. V několika zemích na školách používají jeho produkt, který řeší šikanu. Úplně mě nadchlo, že to někdo zkouší řešit – jde o velkou bolest, dokázal najít řešení a celý projekt má obrovský smysl. Zajímalo ho, jaká je situace ve firmách a zda by tam byl taky potenciál. Nasdíleli jsme mu data z našich průzkumů a empatií a povídali si o tom, jak by mohl celou věc validovat, kdo by mohl být klientem, jaký by mohl být prodejní proces. Vlastně největší otázkou bylo, zda ve firmách, kde se takové věci jako šikana a ponižování dějí, je také někdo, kdo je ochoten to řešit. Uvidíme, kam se to posune.

Pokud vám ale obvykle chodí spíš střípky, kde berete nápady a inspiraci k vytváření nějakých komplexnějších nástrojů?

Naše nástroje se málokdy odvíjejí od izolovaných nápadů. Respektive v minulosti jsme některé sami zkoušeli, ale většinou jsme právě takové koncepty rychle opouštěli. Dnes vycházíme z hlubšího poznání. Od identifikace problémů a bolestí. V podstatě permanentně proto provádíme „user research“, vždy po nějaké době pak provedeme hloubkové zkoumání nějaké oblasti pomocí rozhovorů se stovkami respondentů u nás i v zahraničí.

Když pak objevíte problém, který by stál za pozornost, co následuje?

Vyvineme prototyp nástroje a okamžitě ho validujeme. Zjišťujeme, jestli by pro firmy byl atraktivní a zda by lidé uvěřili, že jim může pomoci. A k tomu zkoumáme, jestli se nástroj podaří zhodnotit finančně, jestli je takzvaně v cestě peněz. Žádná inovace se neudrží, pokud nebude vydělávat. To bylo mimochodem poměrně těžké se naučit. Doby, kdy jsme se mazlili s krásným nástrojem, který však nikdo nechtěl, už jsou naštěstí za námi.

Jak v LMC rozlišujeme mezi dobrým a špatným nápadem? A jak u nás vznikají nové produkty? To se dočtete ve zbytku rozhovoru s Alfredem Simunou, který najdete v Ročence LMC. Můžete si ji zdarma stáhnout tady. Získáte v ní mimo jiné i unikátní data.

 
Sdílejte
Přispíváte zaměstnancům na home office?
0