Proč jsou pro zaměstnavatele výhodné zkrácené úvazky?

Některé velké firmy svým zaměstnancům aktivně nabízí práci na zkrácený úvazek a mají s ní dlouhodobě dobré zkušenosti. Přečtěte si, proč se velkým firmám s miliardovými obraty vyplatí lákat lidi na zkrácené úvazky a co z toho můžete aplikovat i u vás ve firmě.

Zkrácený úvazek

Počet lidí pracujících na zkrácený úvazek se v České republice stále zvyšuje. Vyplývá to ze statistiky, kterou v srpnu 2018 vydal Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně se v druhém čtvrtletí roku 2018 zvýšil počet lidí pracujících na zkrácený úvazek o více než 20 tisíc. Své o tom vědí i v Kauflandu, Lidlu, Deichmannu a T-Mobile, kde jsme se na jejich názor zeptali.

Zkrácený úvazek řeší nedostatek lidí

Někteří uchazeči otevřeně říkají, že nezvládnou plný úvazek, jenže chtějí zůstat v kontaktu se svým oborem a potřebují vydělávat.

Podle našich zkušeností z náborů je práce na zkrácený úvazek jedním z faktorů, proč lidé chtějí v Lidlu pracovat. Láká ale i stávající zaměstnance – dva roky po zavedení zkrácených úvazků si o něj zažádalo na dva tisíce zaměstnanců.

Zuzana Holá

Vedoucí firemní komunikace Lidlu

Že zaměstnanost roste i díky zkráceným úvazkům, potvrzují také výpočty České národní banky, které vychází z dat ČSÚ. K hlavním zájemcům o zkrácený úvazek patří matky po mateřské dovolené, studenti, lidé v důchodovém věku a ti, kteří si hledají druhou práci.

Nejpočetnější skupinou jsou maminky, a to napříč celou firmou. Pracují na oddělení administrativní a odborné podpory, zákaznické infolince i na prodejnách po celé republice.

Markéta Demeterová

Expert řízení lidských zdrojů v T-Mobile

Podporujete u vás ve firmě zkrácené úvazky?

Kaufland

„Do našich filiálek hledáme zejména zájemce o kratší pracovní úvazky.”

T-Mobile

„Zkrácený úvazek je již několik let součástí naší firemní strategie.”

Lidl

„Zkrácené úvazky rozhodně podporujeme, má je většina zaměstnanců v provozu.”

Deichmann

„Naše firma funguje na zkrácených úvazcích, je to velmi efektivní.”

Zkrácený úvazek jako součást firemní strategie

Desítky let testování zkrácených úvazků má za sebou například maloobchodní prodejce obuvi Deichmann. Zkrácené úvazky patří do jejich firemní strategie díky tomu, že si v praxi ověřili několik výhod:

  • Práce zaměstnanců se přizpůsobuje počtům zákazníků a velikosti prodejen.
  • Zaměstnanec na zkrácený úvazek pracuje ve špičce, takže jsou pracovní síly efektivněji rozložené v pracovní době.
  • Zaměstnanci jsou aktivnější a pracovitější.

Kromě zkráceného úvazku může zaměstnance zaujmout i jiná forma kratší pracovní doba. Můžete uvažovat třeba o 4denním pracovním týdnu.

Naše firma má tradici sto let a vznikla v Německu. Tam také vypracovali model zkrácených úvazků a ověřili, že je pro nás výhodný.

Nina Holoušová

Head of HR Development ve firmě Deichmann

Zkrácený úvazek může usnadnit fungování prodejny

Zkrácený úvazek často ve firmách nahrazují systém krátký/dlouhý týden nebo přepočet práce na počet zaměstnanců. Tak fungují například v Kauflandu. Ve Full-time equivalentu představuje 1 FTE 100% kapacitu a to je obvykle 8 hodin práce. To může znamenat dva 50% úvazky nebo 40% a 60% úvazek dvou zaměstnanců.

Při personálním plánování nepočítáme s takzvanými hlavami, tedy počty zaměstnanců bez ohledu na jejich úvazek, ale s kapacitami podle systému full-time equivalent (FTE).

Viera Uríková

HR manažerka Kauflandu

Na krátký/dlouhý týden nefungují ani v Deichmannu. Využívají nástroje na organizaci práce a monitorují výšku obratu a pohyb zákazníků. Mají otevřeno každý den, celkově 77 hodin týdně. Úvazky musí být velmi dobře nakombinované a navíc s možností flexibility. Když například nasněží, potřebují dvojnásobně posílit směnu.

I v Lidlu se orientují pomocí počtu zákazníků a také množství zboží. Při organizaci práce má manažer jasný cíl – pokrýt provoz prodejny. Podle toho si naplánuje počty zaměstnanců a směny podle jejich úvazků. V konečném důsledku to znamená, že díky většině kratších úvazků zaměstná každá prodejna více lidí.

Jak jsou částečné úvazky placené?

Kaufland

Poloviční úvazek znamená 50 % platu a 100 % benefitů.

T-Mobile

Mzda za zkrácený úvazek se počítá poměrně z plného úvazku, benefity jsou stejné jako pro plný úvazek.

Zaměstnanci jsou odpočatější a práce je víc baví

Osm hodin intenzivní práce a pak si dát ještě dvě hodiny přesčasu – tak současní zaměstnanci žít nechtějí. V Lidlu považují zkrácené úvazky za výhodné pro obě strany. Kolegům a kolegyním zkrácený úvazek umožňuje lépe skloubit pracovní a soukromý život. Jasným příkladem jsou maminky s malými dětmi, kratší pracovní úvazky však vítají také zaměstnanci s většími dětmi i bez dětí. Podobně to vidí například i v T-Mobile. Pokud zaměstnancům vychází vstříc, váží si toho, jsou spokojení, loajálnější a motivovaní.

Nabízíte oblíbené zkrácené úvazky i u vás ve firmě? Ujistěte se, že se o tom dozví i potenciální kandidáti, třeba na Atmoskopu.

Jaké jsou nevýhody zkrácených úvazků?

Výhody převážily v Kauflandu nad nevýhodami, takže do svých filiálek hledají především zaměstnance na zkrácené úvazky v délce 4 nebo 6 hodin. Podobně to vidí i v T-Mobile, kde zkrácené úvazky pomohly zídkat nové zaměstnance.

Z ekonomického hlediska nejsou kratší úvazky až tak výhodné. Většina zaměstnanců preferuje dopolední práci, tudíž na jedno pracovní místo máme ve stejnou dobu dva zaměstnance a zdvojují se nám náklady. Zaměstnanci mají i stejné pracovní pomůcky jako ostatní kolegové a jejich administrace je pro mzdovou účtárnu stejně náročná. I přesto ale ve zkrácených úvazcích a flexibilní pracovní době vidíme rozhodně více pozitiv a důvodů pro jejich podporu.

Markéta Demeterová

Expert řízení lidských zdrojů v T-Mobile

Zavádění zkrácených úvazků není jednoduché, ale nese své ovoce. Podělte se s námi o své zkušenosti na Facebooku nebo v komentářích pod článkem.

 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0