Co jsme se naučili od největších českých HR profíků?

Významné osobnosti domácí personalistiky se sešly 21. listopadu v pražské La Fabrice, aby si popáté rozdělily Recruitment Academy Awards – ceny pro firmy, které u nás mění HR marketing. Od tolika profíků na jednom místě nezbývá než se učit. Proto jsme vybrali pět trendů, které je v jejich úspěchu spojovaly.

Recruitment Academy Awards
Foto: Archiv RA Awards

1. Lakování na růžovo už nefunguje

Ačkoliv měla každá ze šesti kategorií (některé se dělily ještě podle velikosti firem) svá kritéria, jedna věc je všechny spojovala. Ti, co uspěli, vsadili na otevřenost. Ať už jde o pracovní inzerát, náborovou kampaň, nebo o kariérní video, barvit firemní realitu na růžovo není cesta, kterou se ti nejlepší vydávají. I když působí v odlišných oborech, spojuje je snaha ukázat potenciálním nováčkům firmu autenticky. Přehledně a vstřícně popisují, koho a co hledají, co můžou nabídnout, co je možné od práce u nich čekat, a nezdráhají se přiznat i mínusy. Nebojí se humoru, vyprávějí příběhy a zapojují reálné lidi, které pak kandidát ve firmě skutečně potká.

2. Doporučování táhnou tvořivé odměny

Novou soutěžní kategorií byl referral program. Kreativita se totiž může projevit i v tom, jak firmy k účasti v náboru své lidi motivují. Mezi odměnami nemusejí být jen tradiční finanční bonusy. Chytří zaměstnavatelé se snaží o přístup, který je soutěživý a soustředěný na zážitky. ČSOB tak zvolila pro svůj referral program gamifikaci, ve společnosti Valeo aktivní zaměstnance odměňují voucherem na dovolenou. Ve firmě PWC, která kategorii vyhrála, už soutěžili o cestu na Colours of Ostrava a teď mají ve hře gastro zážitek v Beskydech. Pamatujte si, jídlo za odměnu vždycky zabírá.

Dejte uchazečům o práci vědět, že jste opravdu skvělý zaměstnavatel i vy. Pomůže vám v tom prémiový profil na Atmoskop.cz.

3. Recruiter/recruiterka je lovemark

Ti nejlepší recruiteři, kteří se utkali v kategorii Recruiter roku, podle zakladatele Recruitment Academy Josefa Kadlece ukazují, jak důležité je budovat si svůj osobní brand. Blogovat, psát články, být aktivní na sociálních sítích a oslovovat komunitu je pro úspěšné recruiterky a recruitery denní chleba. Pracuje na tom i letošní vítězka Petra Nulíčková z Alza.cz. Její motto je ostatně výmluvné: „Sharing is caring“.

4. Suchaři najímají hůř

Podle Josefa Kadlece překračují úspěšní náboráři rutinní myšlení a k náboru přistupují s kreativitou. Často do něj dokonce interaktivně zapojují kandidáty. V náborovém videu společnosti Business Factory třeba může divák ovlivnit, jak bude video pokračovat, a zároveň testovat, jestli jeho hodnoty odpovídají těm firemním. V Daikin Device zase umístili do inzerátu tlačítko pro zkrácení textu pro ty, kdo chtějí jít rovnou k věci, bez dlouhých řečí.

5. Provalte firemní DNA

Vyjádřit, jaká je firma a jací lidé v ní jsou, je klíčové umění. „Naprostý základ je dokázat popsat sám sebe jako zaměstnavatele a ukázat DNA firmy. Říct, jaká firma je, i někomu, kdo o ní nic neví. To je základ kariérního webu,“ vysvětluje Monika Jehličková, vedoucí provozu a HR ve společnosti eBRÁNA, která si odnesla ocenění právě za kariérní web. Zároveň prozradila, že u nich ve firmě se do tvorby a testování webu zapojili lidé napříč odděleními. Došlo dokonce i na brigádníky.

A jak si vedlo LMC?

V kategorii kariérních stránek jsme měli hned několik žhavých želízek v ohni i my. Naši LMC HR architekti stáli třeba u zrodu kariérních webů hned dvou firem (Starbucks a Digiteq), které obsadily druhé a třetí místo. Recept na to, jak vytvořit kariérní stránky, co vám přinesou nejen vítězství, ale hlavně nové zaměstnance, najdete v dalším článku. Těšit se na něj můžete v prosinci.

 
Sdílejte