Co jsme se naučili od největších českých HR profíků?
Významné osobnosti domácí personalistiky se sešly 21. listopadu v pražské La Fabrice, aby si popáté rozdělily Recruitment Academy Awards – ceny pro firmy, které u nás mění HR marketing. Od tolika profíků na jednom místě nezbývá než se učit. Proto jsme vybrali pět trendů, které je v jejich úspěchu spojovaly.

1. Lakování na růžovo už nefunguje
Ačkoliv měla každá ze šesti kategorií (některé se dělily ještě podle velikosti firem) svá kritéria, jedna věc je všechny spojovala. Ti, co uspěli, vsadili na otevřenost. Ať už jde o pracovní inzerát, náborovou kampaň, nebo o kariérní video, barvit firemní realitu na růžovo není cesta, kterou se ti nejlepší vydávají. I když působí v odlišných oborech, spojuje je snaha ukázat potenciálním nováčkům firmu autenticky. Přehledně a vstřícně popisují, koho a co hledají, co můžou nabídnout, co je možné od práce u nich čekat, a nezdráhají se přiznat i mínusy. Nebojí se humoru, vyprávějí příběhy a zapojují reálné lidi, které pak kandidát ve firmě skutečně potká.
Novou soutěžní kategorií byl referral program. Kreativita se totiž může projevit i v tom, jak firmy k účasti v náboru své lidi motivují. Mezi odměnami nemusejí být jen tradiční finanční bonusy. Chytří zaměstnavatelé se snaží o přístup, který je soutěživý a soustředěný na zážitky. ČSOB tak zvolila pro svůj referral program gamifikaci, ve společnosti Valeo aktivní zaměstnance odměňují voucherem na dovolenou. Ve firmě PWC, která kategorii vyhrála, už soutěžili o cestu na Colours of Ostrava a teď mají ve hře gastro zážitek v Beskydech. Pamatujte si, jídlo za odměnu vždycky zabírá.

Dejte uchazečům o práci vědět, že jste opravdu skvělý zaměstnavatel i vy. Pomůže vám v tom prémiový profil na Atmoskop.cz.
Ti nejlepší recruiteři, kteří se utkali v kategorii Recruiter roku, podle zakladatele Recruitment Academy Josefa Kadlece ukazují, jak důležité je budovat si svůj osobní brand. Blogovat, psát články, být aktivní na sociálních sítích a oslovovat komunitu je pro úspěšné recruiterky a recruitery denní chleba. Pracuje na tom i letošní vítězka Petra Nulíčková z Alza.cz. Její motto je ostatně výmluvné: „Sharing is caring“.

Podle Josefa Kadlece překračují úspěšní náboráři rutinní myšlení a k náboru přistupují s kreativitou. Často do něj dokonce interaktivně zapojují kandidáty. V náborovém videu společnosti Business Factory třeba může divák ovlivnit, jak bude video pokračovat, a zároveň testovat, jestli jeho hodnoty odpovídají těm firemním. V Daikin Device zase umístili do inzerátu tlačítko pro zkrácení textu pro ty, kdo chtějí jít rovnou k věci, bez dlouhých řečí.
Vyjádřit, jaká je firma a jací lidé v ní jsou, je klíčové umění. „Naprostý základ je dokázat popsat sám sebe jako zaměstnavatele a ukázat DNA firmy. Říct, jaká firma je, i někomu, kdo o ní nic neví. To je základ kariérního webu,“ vysvětluje Monika Jehličková, vedoucí provozu a HR ve společnosti eBRÁNA, která si odnesla ocenění právě za kariérní web. Zároveň prozradila, že u nich ve firmě se do tvorby a testování webu zapojili lidé napříč odděleními. Došlo dokonce i na brigádníky.

A jak si vedlo LMC?
Doporučené

Inspirace do uší: podcasty, které vám HRají do noty

Propouštění zaměstnanců v 5 praktických bodech. Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?

Jak na rekvalifikace, aby fungovaly jako po másle. Inspirujte se u strojařů, svářečů i bankéřů
