Ačkoliv měla každá ze šesti kategorií (některé se dělily ještě podle velikosti firem) svá kritéria, jedna věc je všechny spojovala. Ti, co uspěli, vsadili na otevřenost. Ať už jde o pracovní inzerát, náborovou kampaň, nebo o kariérní video, barvit firemní realitu na růžovo není cesta, kterou se ti nejlepší vydávají. I když působí v odlišných oborech, spojuje je snaha ukázat potenciálním nováčkům firmu autenticky. Přehledně a vstřícně popisují, koho a co hledají, co můžou nabídnout, co je možné od práce u nich čekat, a nezdráhají se přiznat i mínusy. Nebojí se humoru, vyprávějí příběhy a zapojují reálné lidi, které pak kandidát ve firmě skutečně potká.
Novou soutěžní kategorií byl referral program. Kreativita se totiž může projevit i v tom, jak firmy k účasti v náboru své lidi motivují. Mezi odměnami nemusejí být jen tradiční finanční bonusy. Chytří zaměstnavatelé se snaží o přístup, který je soutěživý a soustředěný na zážitky. ČSOB tak zvolila pro svůj referral program gamifikaci, ve společnosti Valeo aktivní zaměstnance odměňují voucherem na dovolenou. Ve firmě PWC, která kategorii vyhrála, už soutěžili o cestu na Colours of Ostrava a teď mají ve hře gastro zážitek v Beskydech. Pamatujte si, jídlo za odměnu vždycky zabírá.
Ti nejlepší recruiteři, kteří se utkali v kategorii Recruiter roku, podle zakladatele Recruitment Academy Josefa Kadlece ukazují, jak důležité je budovat si svůj osobní brand. Blogovat, psát články, být aktivní na sociálních sítích a oslovovat komunitu je pro úspěšné recruiterky a recruitery denní chleba. Pracuje na tom i letošní vítězka Petra Nulíčková z Alza.cz. Její motto je ostatně výmluvné: „Sharing is caring“.
Podle Josefa Kadlece překračují úspěšní náboráři rutinní myšlení a k náboru přistupují s kreativitou. Často do něj dokonce interaktivně zapojují kandidáty. V náborovém videu společnosti Business Factory třeba může divák ovlivnit, jak bude video pokračovat, a zároveň testovat, jestli jeho hodnoty odpovídají těm firemním. V Daikin Device zase umístili do inzerátu tlačítko pro zkrácení textu pro ty, kdo chtějí jít rovnou k věci, bez dlouhých řečí.
Vyjádřit, jaká je firma a jací lidé v ní jsou, je klíčové umění. „Naprostý základ je dokázat popsat sám sebe jako zaměstnavatele a ukázat DNA firmy. Říct, jaká firma je, i někomu, kdo o ní nic neví. To je základ kariérního webu,“ vysvětluje Monika Jehličková, vedoucí provozu a HR ve společnosti eBRÁNA, která si odnesla ocenění právě za kariérní web. Zároveň prozradila, že u nich ve firmě se do tvorby a testování webu zapojili lidé napříč odděleními. Došlo dokonce i na brigádníky.