Co je pro spokojenost zaměstnanců nejdůležitější? Kolegové, se kterými se dá mluvit

Do práce chodíme pro peníze. Když to ale zůstane jen na nich, rychle se začneme rozhlížet jinde. To nejzásadnější, co drží lidi na jednom místě, je porozumění s kolegy.

Jak na spokojenost zaměstnanců
Foto: Shutterstock.com

V aktuálním výzkumu JobsIndex označily komunikaci v týmu za důležitou podmínku spokojenosti v zaměstnání víc než tři čtvrtiny dotazovaných. Tím z ní udělali zásadní veličinu v hodnocení kvality zaměstnání. A protože je důležitá, tak si i zaměstnanci a firmy dávají záležet na tom, aby fungovala: komunikace v rámci týmů dopadla v hodnocení pracovní pohody u českých zaměstnanců celkově velmi dobře. Jen 19 % lidí totiž tvrdí, že s kolegy v tomto směru nejsou spokojení. Většina z nich navíc situaci aktivně řeší. 

Cítí se vaši zaměstnanci mezi kolegy dobře? Ověřte si to na hodnotícím portálu zaměstnavatelů Atmoskop.

Když se podíváme na komunikaci mimo okruh nejbližších kolegů, zjistíme, že její důležitost sice klesá, ale pozitivní hodnocení zůstává. Jako zásadní ji vnímá 59 % zaměstnanců a v hodnocení kvality si vede ještě lépe než vnitrotýmová. Nespokojenost s ní vyjádřilo pouze 12 % lidí. Podobně malé množství zaměstnanců vidí negativně i celkovou komunikaci napříč firmou. Když tyto výsledky prezentoval datový analytik Tomáš Ervín Dombrovský na Datové snídani LMC, komentoval to slovy: „První interpretace, která mě napadla je, že komunikaci na větší dálku nepřikládáme takovou důležitost a tím pádem v ní ani nevzniká tolik konfliktů.“

Šéfové se vidí líp než jejich podřízení

Zajímavé výsledky má sledování komunikace mezi podřízenými a nadřízenými. Šéfové vnímají komunikaci jako důležitou – tedy 77 % z nich. Zároveň si většina z nich myslí, že komunikace s podřízenými probíhá hladce. Nějaké zádrhele a skřípání připouští pouze 13 % manažerů. Když ovšem hodnotí stejnou komunikaci podřízení, vidíme, jak se jejich pohled liší. Přikládají jí o fous menší význam, ale hlavně jsou s její úrovní výrazně méně spokojeni. 26 % z nich tvrdí, že komunikace nefunguje tak jak má. Nejzávažnější informaci ovšem vyčteme z údaje o pracovnících, kteří pokládají komunikaci se šéfem za důležitou a zároveň jsou s ní nespokojeni. Pouze malá část z nich má možnost či schopnost takový problém aktivně řešit. Jít s tím přímo za daným nadřízeným je ochotna jen 1/3 z nich. Pomoc vyššího nadřízeného vyhledává 8 % lidí, naopak 60 % lidí s tím samo nedělá vůbec nic. U některých šéfů se samozřejmě ani nelze divit

Nezanedbávejte náznaky

Přestože je komunikace zásadní téma, zpravidla se kvůli ní nedávají hodinové výpovědi. V delším časovém horizontu ale komunikační zádrhele vedou k frustracím a jsou také dobrým ukazatelem stavu vztahů ve firmě. Pokud v nich nastávají problémy, komunikace je první místem, kde se projeví. Doporučujeme proto komunikaci uvnitř firmy pravidelně a zaujatě sledovat, zejména tu od šéfa směrem dolů. Předejdete tím spoustě nepříjemností, od drobných nedorozumění až k věcem tak závažným, jako je ponižující jednání nebo šikana. 

 
Sdílejte