Co dělat, když na dveře zaměstnanců buší exekutor

Těžko se to přiznává, ale finanční situace Čechů a Moravanů není vůbec dobrá. Podle údajů ČSÚ sice loni poskočily mzdy o 7 % vzhůru, ale přesto skoro desetině z nás během stejného roku obstavili účet kvůli dluhům.

Zaměstnanci v exekuci
Foto: Shutterstock.com

Vážné a opakované problémy s financemi podle průzkumu LMC JobsIndex přiznalo celých 20 % zaměstnanců. Ano, čtete správně, každý pátý zaměstnaný člověk u nás řeší vážné finanční problémy. Tohle neuvěřitelně velké číslo může být navíc ještě daleko vyšší, protože od dluhové pasti nás často dělí jediný neočekávaný výdaj. 

Zatímco se v novinách píše o rostoucích platech, 46 % zaměstnanců uvádí, že nevystačí dobře se svými příjmy.  A pozor, není pravda, že lidi do finančních průšvihů padají především kvůli úvěrům na nový mobil nebo dovolenou v Hurghadě. Většina půjček se týká základních životních potřeb…

O penězích slušní lidé nemluví

Zažitá představa, že si lidé za finanční potíže mohou sami, ilustruje, jak divný postoj k penězům u nás převládá. Hovořit o platech a penězích obecně se považuje za neslušné. Finanční problémy jsou stigmatizované, přestupky s nimi související jsou mnohdy postihovány přísněji než násilná trestná činnost. Tenhle „nezdravý“ vztah k penězům se odráží i na nízké finanční gramotnosti populace. Podle aktuálního výzkumu České bankovní asociace sice její úroveň v Česku nepatrně stoupá, ale v mezinárodním srovnání jsme stále ve slabším průměru. Češi si sice začali v porovnání s předchozími lety více financí odkládat stranou, ale z úspor třetina lidí nevyžije déle než tři měsíce. Každý pátý Čech pak zvládne maximálně měsíc.

Dalším, a v mnoha ohledech daleko horším důsledkem tabuizace finančních potíží je to, že se při takových problémech zdráháme požádat o pomoc. Celých 20 % dlužníků v exekuci se nesvěří vůbec nikomu, zhruba třetina pak problémy řeší výhradně s pomocí rodiny. Zaměstnavatele, tedy instituci, z níž své finance získáváme a která má nejlepší možnost nám s nimi pomoct, do svých trablů zatím zapojí jen 7 % z nás. Jestli chceme situaci změnit, nemůžeme doufat, že se zaměstnanci začnou sami od sebe osmělovat. Naopak. Zaměstnavatelé by se měli o finanční problémy svých zaměstnanců aktivně zajímat. Dokonce z několika důvodů.

Pomoc se vyplatí

První důvod k aktivní pomoci zaměstnancům je čistě praktický. Nejčastějším řešením finančních problémů je totiž pro většinu z nás hledání dodatečného příjmu k hlavnímu zaměstnání. Ideálně z nějaké práce, kde dostaneme výplatu „na ruku“. Pro hlavního zaměstnavatele to není dobrá zpráva, protože únava a stres plynoucí z dvojnásobného zápřahu se samozřejmě na výkonu pracovníka nepodepíšou pozitivně. Druhým, neméně důležitým důvodem je, že finanční problémy se velmi výrazně promítají do celkové spokojenosti se zaměstnavatelem a do vnímání pozitiv a negativ obecně.

Na otázku „Uvítali byste v nelehké finanční situaci pomoc od zaměstnavatele?“ odpovědělo během průzkumu kladně skoro 60 % dotazovaných. Velmi pozitivně byly hodnoceny v podstatě jakékoliv formy pomoci, které paradoxně firmu často skoro nic nestojí. Lidé by například velmi ocenili možnost poradit se s firemním účetním nebo konzultaci s firemním právníkem. Velmi účinnou pomocí mohou být bezúročné půjčky, které vytáhnou dlužníky z pasti naskakujících úroků. Dá se řešit nefinanční podpora, častější zálohy na mzdy nebo rovnou vyplácení části mzdy na chráněný účet.

Co by ocenili lidé v exekuci?

Pomoc od zaměstnavatele: 56 %

Více informací o možnostech řešení: 72 %

Zvýšení nezabavitelné částky, která jim ze mzdy zůstane: 62 %

Právní pomoc: 61 %

Zpracování návrhu na oddlužení: 59 %

Dluhové poradenství: 59 %

Příležitostí, jak zaměstnancům pomoct, je zkrátka celá řada a věřte, že lidé, kteří se z jakéhokoliv důvodu ocitli v nouzi, za ně budou vděční.

 
Sdílejte