„Chybí mi peníze a čas.“ Jak ve firmě odstranit bariéry ve vzdělávání?

Mnoho lidí tvrdí, že má zájem se vzdělávat. Jenže aby se do toho skutečně pustili, potřebují jasný stimul nebo příslib, zjistil průzkum pro vzdělávací portál Seduo.cz. Co patří mezi nejčastější bariéry vzdělávání a jak je HR může odstranit?

Jak odstranit bariéry ve vzdělávání

Takže od pondělka…

Se vzděláváním je to trochu jako s hubnutím nebo snahou přestat kouřit. Řada lidí by se k tomu ráda odhodlala, ale nenacházejí ten správný impuls.

Průzkum pro Seduo.cz se mimo jiné ptal lidí, kteří se v posledním roce nevzdělávali. Co jim v tom bránilo? Tyto tři odpovědi zaznívaly nejčastěji. Dobrou zprávou je, že první dvě má do velké míry v rukou zaměstnavatel:

1. Je to časově náročné

2. Chybí mi na to peníze

3. Mám hodně jiných aktivit

Chybí jim čas i vytrvalost

38 % lidí je zvyklých se během roku vzdělávat. Většina z nich to dělá dobrovolně a ráda, protože ve vzdělávání vidí příležitost se profesně a osobnostně posouvat.

Poměrně hodně lidí (36 %) pak tvrdí, že vzdělávání považují za přínosné, ale nevěnují se mu. V průzkumu říkali, že na to nemají čas ani peníze. Přiznávají však, že chyba je i na jejich straně – schází jim disciplína a vytrvalost.

Patří sem dva typy lidí:

  • Váhaví střelci. Nejsou spokojení v současné práci, ale novou si zatím nehledají. Necítí motivaci učit se něco nového. Třeba proto, že to po nich zaměstnavatel nechce.
  • Nesebevědomí. Prošli si negativním zážitkem, kdy narazili na své limity ve znalostech a dovednostech. Typicky se to týkalo angličtiny nebo práce na počítači. Nezatřáslo to s nimi ale natolik, aby se to pokusili změnit.

Do vzdělávání se tito lidé prostě sami nehrnou. Z pohledu HR však není až tak těžké je rozhýbat. Do vzdělávání se pustí, pokud budou vědět, že znalosti a dovednosti využijí v praxi. Tedy pokud získají tu správnou motivaci. Vzdělávání jim dodá nejen znalosti, ale i sebevědomí. V mnoha aspektech pak mohou ve firmě fungovat lépe.

Dejte mi s tím pokoj!

Mnohem horší pořízení je s lidmi, kteří se nevzdělávají a ani o to nestojí. Podle průzkumu jich je 26 %. Tyto zaměstnance vzdělávání otravuje, nevidí v něm žádný smysl a myslí si, že je to jen dobrý byznys pro někoho jiného.

Patří sem převážně lidé pracující na nízko kvalifikovaných pozicích. Myslí si, že všechno podstatné pro práci už umí a pokud ne, naučí se to za pochodu. Vzdělávat se budou, když jim to zaměstnavatel nařídí. Anebo pokud bude hrozit, že o práci přijdou.

Porovnání s EU: Češi na tom nejsou zle

A teď dobrá zpráva. Češi na tom v porovnání s jinými zeměmi Evropy nejsou vůbec špatně! Podle statistik Evropské komise se v průběhu roku vzdělává 45 % lidí. A Češi jsou v tomto ohledu dokonale průměrnými Evropany:

Jak může HR odstranit bariéry vzdělávání ve firmě

Spousta lidí je vzdělávání otevřená, ale nevěnují se mu. Jako nejčastější důvod zmiňují nedostatek času a/nebo peněz. Také říkají, že potřebují ten správný impuls. Zkuste jim ho nabídnout:

  • Čas a peníze. Tyto dva „nástroje“ držíte jako zaměstnavatel v rukou. Na vás je i to, abyste je lidem „doručili“. Říkají zaměstnanci, že nemají na vzdělávání čas? I ti nejvytíženější si mohou alespoň jednou za čas pustit online kurz. Měli by však vnímat, že je v tom šéf podporuje a umožní jim to v pracovní době.
  • Motivace. Tou největší je, pokud zaměstnanci vědí, že nabyté znalosti a dovednosti uplatní v praxi. Tedy že je podpoříte ve vzdělávání, které jim pomůže v každodenní práci. Mohou to být počítačové nebo jazykové znalosti, stejně jako soft skills. Řada lidí se stydí přiznat, že něco neumí. Nepřijdou s tím za vámi. V práci se pak některým situacím vyhýbají a nevyužívají svůj potenciál naplno.
  • Pro každého, ale ne pro všechny. Nahnat všechny zaměstnance na jednotnou sérii povinných kurzů nebude fungovat, i kdyby byly nejlepší a nejdražší na trhu. Lidé mají o vzdělávání různé představy, a to nejen o náplni, ale i o jeho průběhu. Někomu vyhovují kurzy, kde se potkají naživo s lektorem, jiní dávají přednost videokurzům nebo podcastům, které si pustí, když mají čas. Třeba v mobilu.
 
Sdílejte