Chronická nekomunikatida

Příznaky:

Špatný poměr mezi zobrazením a reakcemi.

Jinými slovy, kandidáti si vaše pozice zobrazí, přečtou, ale velmi málo jich nakonec zašle své CV.  Výsledkem je vyčerpaný budget na kampaně, ale malý počet kvalitních CV. Za sebe otevřeně říkám, že tuto nemoc se snažím s klienty vyléčit vždy jako první, je totiž nejnáročnější.

U této vzorové firmy vidíme, že procento kandidátů, kteří jsou ochotni reagovat, je stabilní, což je dobré. Bohužel obecný trend je klesající, a hlavně horší než u konkurence. Došlo snad v Q3/2016 k nějaké změně v nabídce firmy nebo konkurence? Přišla do regionu nová, zajímavější firma? Nabídla konkurence vyšší nástupní mzdu? Změnila sledovaná firma náborový proces?

Příčiny:

Je potřeba najít odpovědi na otázku: „Proč nám kandidáti nereagují, když už měli tu chuť a čas se na pozici podívat?“ Příčin tady může být bohužel mnoho:

  • kandidát očekával od pozice něco jiného,
  • inzerát je napsán neatraktivní formou (častý symptom),
  • odpověď na inzerát obsahuje příliš mnoho položek, které hodně zájemců odradí,
  • nabízené benefity byly popsány jen obecně a nejsou zaměřené na danou cílovou skupinu (IT profesionálové často touží po neomezeném množství kávy a možnosti si „svůj stroj“ sestavit sami, spíš než po stravenkách. Omlouvám se jim tímto za hrubé zjednodušení jejich profilu 🙂 ).

Velké změny v poměru mezi zobrazením a reakcí jsou varovným znamením a změnit tento poměr k lepšímu znamená často dlouhé hledání toho, co je špatně.

Okamžitá léčba:

Mezi tipy z kategorie „zadarmo, ale dobré zkusit“ bych určitě řadil diskuzi nad finálním inzerátem nejenom s manažerem, ale i se zaměstnanci, kteří již na obdobných pozicích pracují. Pokud je u vás ve firmě jen trochu otevřená atmosféra, rádi vám řeknou, jak se jim inzerát líbí a co by v něm případně upravili.

 Existují také služby, které odpověď na výše uvedenou otázku zjišťují on-line (např. v nabídce LMC jí říkáme Feedback Management). Nezapomeňte i zde zjistit, jak si stojíte oproti vaší konkurenci v daných regionech.

 

Přečtěte si o dalších nemocech náboru:

Závěrem

Nábor už není a nejspíše ještě dlouho ani nebude o „filtraci množství CV“ (omluvte řečnické zjednodušení). Již delší dobu je zapotřebí zapojit koncept „aktivního náboru“ a mít dostatek argumentů a informací pro vaše vedení, aby vám s pochopením 🙂 schválili potřebné zdroje.

Jak jste si mohli všimnout, naši „lékaři“ z LMC používají pro detailní analýzu tzv. Zdravotní kartu náboru. Tu při analýze používáme rádi, protože z ní velmi rychle zjistíte, jak na tom skutečně jste, kdo je vaše největší konkurence na trhu práce a hned vás s ní porovná. Používá při tom rychle pochopitelné grafické zvýraznění nebo názorné grafy, aby každý okamžitě viděl, co je v pořádku a co si zaslouží větší pozornost. Hodí se pro zkušeného personalistu i rychlé nakouknutí někoho z managementu.

Pokud byste měli zájem o zpracování Zdravotní karty pro Vaše firmu, ozvěte se na e-mail: hrdata@lmc.eu

Držíme vám palce!

Autor článku:Zdeněk Němec | Senior HR Architect LMC

Ve společnosti LMC pracuje od července 2007, nyní na pozici Senior HR Architect v oddělení HR Marketing. Je zodpovědný jak za vývoj konzultačních služeb, tak za jejich následnou realizaci. Zaměřuje se zejména na vyhodnocování náboru, benchmarking a sledování trendů v HR a také nastavování HR ukazatelů.

Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0