… a proč bych měl nastoupit právě k vám?

Petr Liko: EVP vám ukáže skutečný obrázek vaší značky zaměstnavatele.

Naruby otočená pohovorová otázka docela přesně vystihuje princip EVP. To je způsob, jak popsat značku zaměstnavatele nikoliv z pohledu HR, ale z pohledu kandidátů. „Je to sada důvodů, proč stojí za to pracovat v konkrétní firmě,“ přibližuje Petr Liko z týmu HR Architects v LMC. Petr pomáhal už několika společnostem EVP objevit. Co to obnáší a v čem je pak snazší třeba psaní inzerátů?

Nefinanční benefity

Petře, co je EVP?

Je to zkratka z Employee Value Proposition, což se dá volně přeložit jako sada důvodů, proč má smysl pracovat pro konkrétního zaměstnavatele. Spíše než finanční benefity se zdůrazňují hodnoty, atmosféra a přístup k lidem. Většina personalistů dokáže velmi dobře popsat, v čem je firma výjimečná a proč stojí za to v ní pracovat. Jenže to popisují ze svého pohledu a kandidáty může zajímat něco jiného.

Chápu to správně, že EVP se může lišit podle pozice? Tedy že účetní ocení jiné důvody než třeba programátor?

Je to tak. Nedávno jsme s EVP pomáhali jednomu obchodnímu řetězci, který chtěl cílit na pozice prodavačů a vedoucích prodejen. Udělali jsme workshop a pozvali na něj zástupce obou těchto cílovek: prodavače i vedoucí. Ptali jsme se jich třeba: Co máte na své práci nejraději? Na jaký pracovní zážitek rádi vzpomínáte? Jakých je pět nejdůležitějších vlastností ideálního kolegy? Z toho vyplynulo osm konkrétních oblastí, na kterých se pak dala stavět komunikace ke kandidátům. Výhodou EVP je, že nepřináší prázdná reklamní hesla, jak je to někde úžasné, ale konkrétní argumenty, které mohou přitáhnout podobně smýšlející lidi.

Uvěřitelnější inzeráty

Jak dlouho trvá EVP objevit a co tento proces obnáší?

Většinou je hotovo do půl roku. První tři měsíce se sbírá zpětná vazba od uchazečů a zároveň na workshopech od zaměstnanců. Na tyhle workshopy doporučuju zvát lidi, jejichž „kopie“ byste rádi získali do firmy. Zjistíte, jak přemýšlejí ti, kterým se v práci daří a co jim k tomu pomohlo. Osvědčilo se také namíchat lidi, kteří jsou ve firmě různě dlouho a dát si pozor, aby tam nebyli žádní v pozici nadřízený – podřízený. Se vším, co zjistíte, je pak nejlepší odjet na dva tři dny někam pryč a dát to do kupy. Ideální je, když kromě HR jedou i další kolegové, kteří k tomu mají co říci: z marketingu, PR…

Jak konkrétně se pak dá výsledek využít?

Například může být dobrým vodítkem, jak předělat kariérní stránky – tedy přinést informace, které kandidáty skutečně zajímají a které „mluví“ jejich jazykem. Další věc jsou inzeráty, které mohou být mnohem cílenější, efektivnější a uvěřitelnější. Jeden z workshopů byl s prodavačkami a díky nim už nezapomenu, že je nesmysl slibovat v inzerátu „přátelský kolektiv“. Tomu nikdo neuvěří. Dívají se na to asi takhle: „Copak oni mě znají, aby věděli, s kým si budu rozumět?“ Rád bych ale zdůraznil, že EVP není něco, co HR dělá pro sebe nebo pro snazší nábor. Je to věc, která pomůže celé firmě a dá se využít i v interní komunikaci: připomenout si, že táhneme za jeden provaz a proč stojí za to tady být.

Co se o sobě dozvíme?

Ze tvé zkušenosti – v jakém momentu se firmě vyplatí na EVP zaměřit?

EVP popisuje současný stav. Takže pokud se za dva roky změní situace na trhu práce, může na kandidáty fungovat zase něco jiného. EVP má smysl dělat nebo opakovat, když firma prožije výraznější změnu. Změní se kultura, uskuteční se fúze, začne se nabírat nový typ pozic…

Když o EVP mluvíš s firmami, které uvažují, že do toho půjdou, na co se ptají?

Často je zajímá, zda v různých firmách nedocházíme ke stejným výsledkům. Není to tak – tyhle věci velmi ovlivňuje firemní kultura a lidé, kteří jsou v každé firmě jedineční. Ze začátku se také skoro vždy setkávám se strachem. Některé firmy do EVP raději nejdou, protože se bojí, co se o sobě dozví. Jiné mají obavu, že zjistí příliš obyčejné důvody, proč stojí za to u nich pracovat. Jenže pokud se ukáže, že jsme z pohledu kandidátů průměrný až nezajímavý zaměstnavatel, je to také velice cenná informace. EVP vám ukáže skutečný obrázek vaší značky zaměstnavatele a může být inspirací ke změně.

» Jak začít s budováním značky zaměstnavatele? Petr Liko a Lucie Macurová z LMC o tom natočili videokurz na Seduo.cz. Podívejte se na něj

 

Sdílejte
 
Jste zvyklí při náboru spolupracovat s manažery?
0