8 postřehů z HR konference Kdo bude pracovat, 3. díl

Podle lékaře Jana Hnízdila představují kanceláře typu open space živnou půdou pro psychopaty. Jak to myslel? A jak takovým lidem šéfovat? Máme pro vás závěrečnou dávku postřehů z konference Kdo bude pracovat.

7. Open Space má podmínky neslučitelné se zdravím. Jan Hnízdil

„Pohled z ordinace na dění ve společnosti a byznysu není radostný,” řekl ve své přednášce lékař Jan Hnízdil. Manažeři k němu prý chodí v zástupech. Lidé jsou pod velkým tlakem a začínají mít obrovské potíže, ale společenský tlak jim nedovolí povolit, tak je tlačí stále dál a dopují. Na rozdíl od dopujících sportovců ale manažery nikdo nekontroluje.

 

Syndrom open space

 

„Pacienti z byznysu a kanceláří si stěžují na různé potíže, přitom po podstoupení různých vyšetření jim nikdo není schopný říct, co jim vlastně je. Společná jim často bývá práce v open space,” uvedl Jan Hnízdil. Stísněný prostor, klimatizace, lidé se ruší… Kanceláře typu open space, původně konstruované z ekonomických důvodů, nesou důsledky neslučitelné se zdravím. „Open space je živnou půdou pro psychopaty. Být psychopat znamená mít postižený charakter, není to nemoc. Psychopati nemají vyvinutá mozková centra pro zodpovědnost, stud nebo třeba soucit. Nás to udivuje, zatímco je udivuje, že nás to udivuje,”nebral si známý lékař servítky.

 

Hadi v obleku

 

Mezi špičkovými manažery je podle výzkumů vyšší procento psychopatů než mezi vězni ve federálních věznicích Spojených států. Dokonale oblečen, inteligentní a jazykově vybavení, přitom mají katastrofální vliv na firmy a dokážou je spolehlivě rozložit, stejně jako celé státy.

Ve Spojených státech se snaží minimalizovat riziko, že přijmou tyto lidi do firem, tzv. business scan testem. Tyto testy posuzují charakter a zamezují tomu, aby se do firmy dostal těžce narušený jedinec. Pokud se tam přece jen dostane, a navíc pracuje v open space, má zničující vliv na zdraví spolupracovníků, kteří z jeho přítomnosti začnou stonat.

 

8. Rozvíjejte silné stránky. Jan Mühlfeit

„Kdo nerozumí sobě, nerozumí ostatním,” řekl publiku v úvodu své řeči Jan Mühlfeit. „Vize musí vzbudit víru. A lídr je ten, kdo nejdříve zdravě zblbne sám sebe a pak všechny ostatní.”

 

Buď více tím, kým jsi

 

„Rodiče tráví s dětmi 10krát více času nad předměty, které jim nejdou, než nad těmi, ve kterých jsou děti dobré. A stejně k tomu přistupují ve škole. I ve firmě jako je Microsoft lidem dřív říkali, ať se zlepší v tom, co jim nejde,” podělil se Jan Mühfeit o své zkušenosti. Podle jeho slov se lidé nemění, jsou celý život stejní. Lídr v nich tak musí najít a odemkout to nejlepší. O psychologii pak řekl, že to je jen poloviční věda, protože řeší jen to, co je s lidmi špatně, ale už ne to, co je na nich dobré.  A jak se od tohoto pohledu ve firmě osvobodili? „Potom, co jsme zavedli přístup buď více tím, kým jsi jsme se v regionu v konkurenci 13 týmů dostali ve výsledcích hned čtyřikrát po sobě na první místo. Pak jsem tyto principy zapsal pro celý Microsoft“.

 

4 chyby, které brání lidem, organizacím i státům využívat svůj potenciál

 

  1. Nesoustředí se na silné stránky, místo toho se snaží zlepšovat slabiny
  2. Nejdříve formulují plán, místo aby si položili otázku o svém poslání
  3. Snaží se řídit čas, místo aby řídili svou energii
  4. Soustředí se na úspěch, než aby prožívali štěstí již na svojí cestě za ním

Poslední blok konference, ve kterém Jan Hnízdil a Jan Mühlfeit vystoupili, se věnoval otázce Co dělá dobrého šéfa dobrým šéfem? Podělte se s námi na sociálních sítích o své zkušenosti i vy.

 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0