5 tipů, jak u vás ve firmě nakopnete doporučení

Doporučování dnes nabývá na důležitosti, tím spíše, když se pohybujeme v době, kdy kvalitní uchazeči chybí jako sůl. Z posledních průzkumů vyplývá, že 75 % firem už nějakou formu doporučování využívá a každý třetí z nás je ve své současné práci právě díky doporučení. A to už opravdu nejsou malá čísla.

Jak na doporučení zaměstnanců
„Hele, a nechceš jít pracovat k nám?“

Ale jak na to? Jak rozjet doporučování tak, aby se zaměstnanci opravdu zapojili, aby bylo vše dle regulí GDPR nebo aby počáteční nadšení rychle nevyprchalo? Připravili jsme pro vás několik tipů, které ostatním fungují nejlépe.

1. Zapojte nováčky, mají oči otevřené

Doporučování představte jako benefit a ne jako přítěž pro zaměstnance. U nováčků vysvětlete výhody doporučování už při adaptacích, ať se můžou hned zapojit. Protože jsou noví, mají hodně známých mimo vaši firmu. Matadoři, kteří jsou u vás už léta, by pravděpodobně hodně vhodných lidí doporučili už dříve.

2. Zapojte manažery, umí to se svými lidmi a spolupracují na náborech

Zapojte do komunikace leadery jednotlivých týmů. Mají k zaměstnancům nejblíže a často znají jejich zájmy i okruhy přátel. Navíc lidé v týmech slyší na to, aby doporučili někoho, s kým by sami rádi pracovali každý den.

3. Využijte firemní offline prostor

Vytiskněte plakáty, letáky, brožurky a dejte je všude – do kuchyňky, do obálky k výplatnicím a stravenkám, nebo třeba na záchodové dveře (tam mají lidé čas si něco přečíst:)). Pokud máte firemní noviny, nezapomeňte tam doporučování zmínit. Máte tak jistotu, že doporučovací vlna nikoho nemine.

4. Nezapomeňte ani na online

V onlinu stačí málo, aby byl dosah obrovský – připravte si výrazný banner pro váš intranet, který povede na vaši doporučovací stránku. Dostaňte se do interního newsletteru, které v průběhu kampaně budete posílat na zaměstnance. Nebo si přidejte menší banner do své patičky e-mailu k podpisu.

5. Příklady táhnou

Když se někomu podaří doporučit nového kolegu, dejte o tom všem vědět. Klidně si veďte žebříčky s odměnami, kde vyzdvihnete ty nejaktivnější. Motivujete tím ostatní, aby se také zapojili do doporučování.

Nezapomeňte také, že po vstupu GDPR v platnost už vám zaměstnanci nemohou jen tak někoho „přeposlat” včetně jeho životopisu. Proto pokud ještě nemáte žádný systém na správu vašich doporučení, mrkněte se třeba na náš Jobote, který už všechno tohle hlídá za vás.

A to nejdůležitější na závěr. Neusněte na vavřínech! Doporučování není jednorázová akce, ale potřebuje kontinuální práci a připomínání. Výsledek ale stojí za to.

Lenka Stawarczyk
 
Sdílejte