5 kroků k efektivnímu zapojení zaměstnanců do propagace firmy na sociálních sítích

Firmy na sociálních sítích hledají zaměstnance a sdílí zde pracovní inzeráty. Zaměstnavatelé ale často zapomínají, že kandidáti nejvíc slyší na doporučení známých. Zapojte zaměstnance do firemní komunikace na Facebooku, Twitteru i LinkedInu. Postarejte se, aby se o vaší firmě mluvilo dobře a nalákejte nové zaměstnance. S tímto návodem na propagaci firmy na Facebooku to zvládnete.

Zaměstnanci a firemní sociální sítě

Proč byste vůbec měli se zaměstnanci mluvi o sociálních sítích?

Na sociálních sítích si chceme povídat s lidmi. Důvěřujeme jim více než firmám a jejich sdělení zpravidla považujeme za pravdivá.

Když budou vaši zaměstnanci mluvit o tom, co dělají, že je to baví a že si práci pro vaši společnost užívají, bude to fungovat mnohem lépe, než když se to samé bude snažit říct vaše firma.

Eliška Vyhnánková

Odbornice na sociální sítě
Sdílet na twitteru

Pro úspěch na sociálních sítích je důležitý dosah vašich sdělení a rozšiřování povědomí o značce. Proto byste měli zapojit soukromé profily svých zaměstnanců i své vlastní a vzájemně se motivovat. Na sociálních sítích jsou totiž na základě nejen algoritmů, ale i preferencí uživatelů, vždy viditelnější osobní profily reálných uživatelů než ty firemní.

Jak Facebook zobrazuje příspěvky?

Ve skutečnosti vám Facebook ukáže asi jen 1 % příspěvků vytvořených vašimi přáteli nebo skupinami a firmami, které sledujete. Přičemž asi 73 % z nich je ze soukromých profilů.

Na co se zaměřit, než se zaměstnanci začnete řešit Facebook

Možná máte hned několik obav ze zapojení zaměstnanců do firemní komunikace na sociálních sítích:

 • Kdo je bude hlídat, aby nenapáchali víc škody než užitku?
 • Co na sociální sítě naši zaměstnanci budou psát?
 • Nebylo by lepší, kdyby na sociálních sítích zaměstnanci radši vůbec nebyli?

Ale nenechte se těmito myšlenkami a obavami zastavit. Zapojením zaměstnanců do komunikace (nejen) na Facebooku můžete víc získat než ztratit. Obzvlášť, když na jejich zapojení budete mít propracovaný systém.

Vaši zaměstnanci už na sociálních sítích jsou. Nejhorší možný případ je ten, že vy o tom ani nevíte a nemáte žádnou možnost kontrolovat, co na sociální sítě dávají.

Eliška Vyhnánková

Odbornice na sociální sítě
Sdílet na twitteru

1. krok: Ambasadory vaší značky vyberte pečlivě

Zaměstnanci jsou nejlepší reprezentanti vaší značky, když vyberete ty správné. Ne všichni se pro propagování značky na sociálních sítích hodí. To nejhorší, co můžete udělat, je zapojit hned všechny zaměstnance najednou.

Vytvořte si zdravé jádro, maximálně 10 lidí – takovou skupinu ještě zvládnete sledovat a vést. Pokuste se najít zaměstnance z různých oddělení i různých úrovní. Nikomu se nepodaří zapojit celou firmu. Je lepší mít malou fungující skupinu než velký nekontrolovatelný tým.

Jak poznáte vhodného kandidáta na ambasadora sociálních sítí?

 • Z práce ve vaší firmě je nadšený,
 • často pořádá společné akce,
 • v kolektivu je známý,
 • šíří dobrou náladu,
 • možná už teď na svých osobních profilech sdílí firemní příspěvky nebo píše o své práci.

Takové zaměstnance přesvědčíte nejsnáz, aby s vámi a s marketingovým oddělením na propagaci firmy na sociálních sítích spolupracovali.

2. krok: Přesvědčte je a motivujte

Je možné, že někteří zaměstnanci se na propagování firmy na Facebooku a ostatních sociálních sítích nebudou chtít podílet. Zkuste jim nejdříve otevřeně vysvětlit, proč je to důležité a že tím pomáhají firmě. Nejen k dobrému jménu, ale také k získání šikovných nových kolegů. Když se ani tak nebudou chtít zapojit, nenuťte je.

Lidem mnohdy stačí jenom říct, že můžou na své osobní profily psát příspěvky o svém zaměstnání i v pracovním čase. Motivujte je tím, že pomáhají šíření dobrého jména firmy a její propagaci.

Zkuste také prostředí ve firmě nastavit tak, aby i nováčci cítili, že:

 • sociální sítě a firemní reputace na nich vás zajímá,
 • oni jako zaměstnanci mohou firmě na sociálních sítích pomoct,
 • jako firma budete rádi, když se zapojí.

Pokud by se vám nepodařilo propagátory značky na sociálních sítích mezi zaměstnanci najít, jako poslední možnost motivace můžete navrhnout finanční nebo jinou odměnu.

3. krok: Naučte zaměstnance, jak se sociálními sítěmi pracovat

Bez pořádného proškolení práce na sociálních sítích se se svými ambasadory z řad zaměstnanců daleko nedostanete. Brzy by se vám situace vymkla z rukou. Vyhraďte jim na to část pracovní doby a požádejte marketingové oddělení (nebo externího školitele), ať je naučí:

 • jak mají sdílet firemní příspěvky,
 • že emoce jsou na sociálních sítích důležité,
 • že mají být upřímní,
 • jak mají příspěvky psát,
 • jak fotit nebo natáčet videa,
 • i jak (a jestli vůbec) odpovídat naštvaným zákazníkům nebo trollům.

Příspěvky na sociálních sítích nesmí působit jako reklama na firmu. Proto zaměstnance nechte, ať je píšou sami vlastními slovy a nekopírují vámi předpřipravené texty. Příspěvky by jinak ztratily autenticitu i emoce a staly se bezcennými, protože by si v záplavě ostatních nedokázaly získat pozornost uživatelů.

4. krok: Sepište zaměstnancům stručná pravidla, jak se sociálními sítěmi pracovat

Do začátku stanovte nejen pro tým ambasadorů pár jednoduchých pravidel, kterými se budou při tvorbě příspěvků na sociální sítě řídit. Takový dokument vám pomůže zabránit hanobení jména firmy nebo úniku citlivých informací. Přečíst si jej a podepsat by měl každý zaměstnanec.

Na internetu najdete řadu vzorů a návodů, jak sepsat firemní politiku pro sociální sítě. Inspirovat se můžete i příklady z firem, jako jsou Coca-Cola nebo Ford, ale vždy si pravidla přizpůsobte pro potřeby své firmy i vlastních zaměstnanců.

2 základní pravidla pro zaměstnance na sociálních sítích

1. Co byste nedělali offline, nedělejte ani online.

2. Neodpovídejte jménem firmy, to nechte na marketingovém oddělení.

Seznam pravidel udělejte krátký, aby si jej lidé opravdu přečetli, a hlavně srozumitelný pro všechny zaměstnance s různými úrovněmi znalostí sociálních sítí. Postarejte se, aby o těchto pravidlech pro sociální sítě věděla celá firma:

 • pošlete je e-mailem,
 • vyvěste na nástěnku,
 • přidejte je do firemního časopisu
 • a nováčkům je přidávejte k pracovní smlouvě a nebo jim je předejte v průběhu onboardingu.

Pravidla jednou za čas aktualizujte. Sledujte, s čím mají zaměstnanci problém, s čím si neví rady, a podle toho pravidla upravujte a zpřesňujte.

5. krok: Nepřestávejte se svým zaměstnaneckým týmem ambasadorů pracovat

Průběžně se s ambasadory scházejte a diskutuje o jejich příspěvcích na osoobním účtu Facebooku nebo jiné sociální sítě. Určete si příčiny úspěchu konkrétních příspěvků i případného nezájmu u některých jiných příspěvků.

Když vybraní zaměstnanci zvládnou postování na osobních profilech sociálních sítí, povzbuďte je, ať příspěvky sdílejí i v relevantních skupinách – např. ve skupině sdružující absolventy jejich univerzity nebo třeba nadšence do programování v Pythonu.

Facebook teď skupiny intenzivně podporuje a může se stát, že budou důležitější než firemní stránky.

Eliška Vyhnánková

Odbornice na sociální sítě
Sdílet na twitteru

Neustále své ambasadory motivujte a podporujte. Nebojte se vyhlásit třeba soutěž o příspěvek s největším dosahem a nebo vytyčovat společné cíle, jako například získání určitého počtu fanoušků. Hlavně své ambasadory vždy chvalte, podporujte a nezapomínejte na pozitivní zpětnou vazbu. Jinak vám dlouho pomáhat nebudou.

Zapojit zaměstnance do propagace firmy na sociálních sítích není lehký úkol ani pro marketingové oddělení, ani pro HR. Markeťáci musí sledovat kvalitu příspěvků a zaměstnance školit, vy zase musíte najít ten správný balanc mezi důvěrou a kontrolou:

 • Je všechno, co zaměstnanci na sociální sítě píšou, v souladu s firemní politikou?
 • Používají sociální sítě v pracovní době opravdu jen pro propagaci firmy a ne pro soukromé účely?
 • Kdy přistoupit k sankcím a kdy k odměnám?

To vše je dobré ujasnit si dopředu s vedením společnosti a zahrnout do dokumentu shrnujícím firemní politiku na sociálních sítích.

Úspěch na sociálních sítích přichází pomalu

Než se vám podaří spolupráci vyladit, může to trvat i několik let. Naučit se používat soukromé profily zaměstnanců k budování značky i k náboru je dlouhodobá záležitost. nenechte se ale časovou investicí odradit.

Ve světě je už teď běžná praxe, že se při najímání pracovníků bere v potaz také jejich vliv na sociálních sítích. Radši tedy na zapojení zaměstnanců do firemní komunikace začněte pracovat pomalu, ale hned, než abyste za pár let zjistili, že vám ujel vlak.

Co si z článku vzít pro svou praxi?

1. Chcete být na sociálních sítích vidět? Zapojte své zaměstnance.

2. Ne všichni se k propagování značky hodí. Tým zaměstnanců vybírajte pečlivě.

3. Chybí vám čas, kapacity nebo peníze na proškolení týmu ambasadorů? Vyčkejte, protože bez proškolení spolupráce dobře fungovat nebude.

4. Počítejte s tím, že s týmem zaměstnanců abasadorů musíte neustále pracovat.

5. Vytvořte firemní politiku pro sociální sítě a postarejte se, aby ji znal každý zaměstnanec.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0