5 důvodů, proč by vám měl šéf dát peníze na náborovou aplikaci. Řekněte mu je

Získat kvalitní lidi je na současném trhu práce fuška. Jedna věc, která může reálně pomoci, je systém pro správu náboru, takzvaný ATS. Udržuje pořádek v životopisech, umožňuje odpovídat v rozumném čase a zapojit manažery do náboru tak, aby byl co nejefektivnější. Jenže jak přesvědčit šéfy, že tuhle nutnou věc musíte mít?

Foto: Archiv

1. Nedostatek lidí je drahý

Víc než polovina českých generálních ředitelů, oslovených v průzkumu společnosti PwC, považuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců za největší hrozbu dalšího růstu své firmy. Není divu, tento nedostatek podle stejné společnosti stojí české zaměstnavatele 280 miliard korun za rok. Čtvrtina oslovených firem mu přitom dává za vinu více než 5 % ztrát ze zisku. To, že na mnoha pozicích nejsou lidi, je tak zjevně vyčíslitelný trabl.

2. Nábor jde zvládnout za míň času a míň peněz

Argumentujte čísly. Nikdo neříká, že je třeba bezhlavě chňapnout po všech technologických vychytávkách a kupovat, cokoliv se objeví. Stačí se inspirovat a začít nejdřív s řešeními, která jsou na zkušební dobu bezplatná. Důkladný nábor, podpořený dostupnými technologiemi pro správu kandidátů, není zadarmo, ale většímu HR týmu ušetří ročně desítky hodin práce

3. Pořádek v odpovídání znamená dobrou pověst firmy

Každý kandidát je jiný, posílá jiný životopis jinou cestou a vyžaduje jinou komunikaci. Podobně jsou různí i personalisté a každý z nich má svůj řád, ve kterém si uchovává CVčka, plánuje schůzky a odpovídá na otázky. A to už vůbec nemluvíme o manažerech, kteří se náboru svých budoucích podřízených účastní. Úkolů je moc, a tak je velkou bolestí českých firem neodpovídání, případně zpožděné odpovídání kandidátům, uchovávání dat, které je v konfliktu s GDPR, a zmatek v tom, kteří kandidáti byli a nebyli na pohovoru a jakého výsledku dosáhli. ATS to vše řeší. Umožňuje hromadné odpovědi neúspěšným žadatelům a efektivní zapojení manažerů, aby se nezdržoval možný nástup. Firma, která rychle a jasně odpovídá, navíc získává u kandidátů dobrou pověst, která se v budoucnosti mnohonásobně zúročí při dalších náborech.

4. Zastupitelnost bude hračka

I náborář může odjet na dovolenou, nebo dokonce odejít úplně. A přebírat agendu po někom, kdo má všechna CVčka na svém harddisku, kontakty někde v excelu a poznámky z pohovorů v hlavě, trvá celé dny, pokud to není úplně nemožné. Se systémem pro správu náboru je zastupitelnost prakticky vyřešená. Všechna data jsou tam, kde mají být, schůzky jsou naplánované a všichni zúčastnění vědí vše, co mají. A to je pro dobrého šéfa argument jak hrom.

ZKUSTE TO ZDARMA

Teamio, ve kterém se vystavují inzeráty na portály Jobs.cz a Prace.cz, je také vychytanou náborovou aplikací. Možná nevíte o všech jeho užitečných funkcích, které vám ulehčí práci. Stačí se jen přihlásit, vyzkoušet si je na měsíc zadarmo a uvidíte, že spoustu rutinní práce zvládnou za vás.

5. Nábor není jednorázová věc

Každá náborová kampaň je jen kolečko v řetězu podobných. Všechny kandidáty, kteří se přihlásili na konkrétní pozici, možná vzít nemůžete, i když se vám líbili. S náborovou aplikací ale máte jejich životopisy a kontakty uložené, tedy pokud vám k tomu dali souhlas (více se dočtete zde), a můžete je použít hned v příštím kole. A to vám taky ušetří dost času a nejspíš i peněz. 

 
Sdílejte