4 trendy v online vzdělávání, které bude v roce 2019 řešit i vaše firma

Nákup na víkend. Rande se zajímavým protějškem. Objednání a zaplacení letenek. Zvykli jsme si stále větší část našich životů přesouvat do virtuálního prostoru. Proniká sem i online vzdělávání, o které bude stát čím dál více zaměstnanců. Proč by firmy neměly tento trend podcenit?

Trendy online vzdělávání

1. Online vzdělávání bude běžná věc

Polovina Čechů běžně nakupuje na internetu, říkají data Českého statistického úřadu. Ženy objednávají hlavně oblečení, potraviny a kosmetiku. Muži zase elektroniku a sportovní potřeby.

V našich ledničkách leží stále častěji jídlo, které dovezl kurýr z online obchodu. Zatímco v roce 2010 nakupovalo potraviny online jen 1 % lidí, loni to bylo už 11 %. Rychlým tempem rostla v posledních letech i obliba internetového bankovnictví, které dnes používá 52 % Čechů.

A co online vzdělávání? Podle průzkumu našeho vzdělávacího portálu Seduo.cz preferuje 35 % lidí možnost vzdělávat se online. Vzdělávání do budoucna půjde jen těžko oddělit od moderních technologií. Už proto, jak řada lidí doslova „srůstá“ se svým smartphonem…

2. Videa přitáhnou i ty, kteří nemají čas

Podle článku Online Education: 7 Key Trends in 2018 může průměrný zaměstnanec věnovat profesnímu vzdělávání jen 1 % pracovní doby. To odpovídá 24 minutám týdně. Pravda, není to moc. Ale i během takto omezeného času se dá něco stihnout.

V roce 2019 budou videa tvořit 80 % obsahu na internetu. Největší část si ukousne zábavný obsah, ale i tak se dá čekat, že videa související se vzděláváním budou stále populárnější. Protože když máte jen pár minut denně, raději zhlédnete krátké video, než abyste louskali patnáctistránkovou studii.

Videokurzy na tento trend reagují, protože bývají složené z krátkých, na sebe navazujících lekcí. Člověk si může pustit celý kurz, pokud má více času, anebo jen vybrané lekce, pokud zrovna víc nestíhá.

3. Přivedete do firmy mentory a zkušenější „kolegy“

Češi si vzdělávání spojují hlavně s profesním rozvojem, zjistil již zmíněný průzkum portálu Seduo.cz. Hlavní motivací je snaha zdokonalit se ve znalostech a odvádět v práci lepší výkon. Lidé také chtějí zůstat konkurenceschopní, pokud by současné zaměstnání ztratili.

Čeští zaměstnanci ocení hlavně kurzy, které jim přinesou tipy a dovednosti snadno přenositelné do praxe. Rádi se inspirují od zkušenějších z oboru.

Online kurzy tak mohou být levnější alternativou k mentoringu a předávání seniornějších zkušeností. Třeba na Seduo.cz boduje „manažerský“ videokurz generála Andora Šándora, který popisuje, co se mu během kariéry v tajných službách vyplatilo při řízení lidí.

Populární jsou také videokurzy o komunikaci, vyjednávání, projektovém řízení nebo excelu, na které koukají obchodní zástupci, vývojáři či specialisté zákaznické podpory.

4. Budete atraktivní zaměstnavatel

20 % Čechů ochotně změní práci, pokud jim nová firma nabídne lepší možnosti vzdělávání. Je to tedy pořád jeden z nejatraktivnějších benefitů.

Hodně na to slyší třeba absolventi vysokých škol. Odborný růst je pro ně druhým nejzajímavějším lákadlem při výběru práce, zjistil loňský průzkum portálu Jobs.cz. Považují to dokonce za důležitější než výši mzdy nebo pružnou pracovní dobu.

Pokud nabídku svého vzdělávání „prodáte“ v inzerátech a na kariérních stránkách, zlepšíte i svou značku zaměstnavatele. Na online vzdělávání dnes navíc nalákáte nejen nejmladší generaci kandidátů, ale také zkušenější specialisty.

Chystáme další články o online vzdělávání. Příště vám přineseme pohled na to, proč se někteří lidé nevzdělávají, co patří mezi hlavní bariéry a jak jsou na tom Češi v porovnání s EU.

 
Sdílejte