4 tipy z praxe, jak hladce prosadit online vzdělávání ve firmě

Žijeme v době, kdy 40 % mladých lidí by prý raději přišlo o jedno oko než o přístup k internetu. Bláznivé, že? Internet chrlí každý den nové a nové nástroje, služby, aplikace, ale nenechte se mýlit – nejde jen o zábavné hry a zabíjení času, můžete najít i užitečné aplikace pro vzdělávání. A výhody online vzdělávání pronikly také do světa práce. Pro rozvoj svých zaměstnanců ho využívá čím dál víc firem.

Moderní, flexibilní, oblíbené. Taková přídavná jména se s online vzděláváním a rozvojem pojí velmi často. I proto jsme před několika lety v LMC vyvinuli Seduo – platformu pro online vzdělávání, kterou dnes využívá už přes 250 tisíc lidí. Dnes už téměř nikoho nepřekvapí člověk se sluchátky opakující si německá slovíčka v tramvaji. Jak ale prosadit moderní nástroje ve firmě, která zatím nic takového nezkoušela?

Zeptali jsme se personalistů, jejichž zaměstnanci pilně studují online na Seduu, jak toho dosáhli. Jak nastavili procesy,  jak nové online vzdělávání do firmy odkomunikovali? A co by poradili firmám, které o online vzdělávání teprve uvažují?

1. Vedení slyší na konkrétní čísla

Pokud chcete do firmy zavést inovaci jako je online vzdělávání, pravděpodobně vás čeká detailní jednání s vedením firmy. Víte, jaká je největší výhoda online nástrojů? Dají vám čísla, reporty a analýzy na věci, které jste dosud jen tušili. A určitě víte, koho čísla nejvíc zajímají – ano, vedení firem.

Tady je ukázka některých čísel a výhod od firem využívajících Seduo.cz:  

 • 20 % zaměstnanců v průzkumech uvádí, že by kvůli možnosti lepšího vzdělávání změnilo práci.
 • Zaměstnanci vnímají možnost volného vzdělávání v tom, co je zajímá, jako zajímavý benefit.
 • Online vzdělávání je dostupné 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
 • Pomocí reportů můžete sledovat, jak aktivně zaměstnanci studují (průměrně se daří firmám zapojit 72 % zaměstnanců)

2. Záleží na firemní kultuře (ale i ta se dá měnit)

Ti nejúspěšnější často zmiňují, že v jejich firmě prostě pracují lidé, kteří chápou sebevzdělávání jako užitečnou a nutnou věc. Že firemní kultura je už dlouho nastavena tak, že zaměstnanci nové možnosti vzdělávání vítají. To zní skvěle, že? V takové firmě se nástroj jako Seduo určitě rychle ujme.

Co ale dělat, když nemáte to štěstí na aktivní firemní studenty? Co když víte dopředu, že budete překonávat překážky?

„Na začátku jsme si dali hodně záležet, abychom ukázali našim zaměstnancům, že Seduo je velká výhoda. Zavedli jsme dokonce i systém odměňování aktivních studentů. Díky tomu je dnes Seduo v naší firmě hodně využívané, zejména v obchodní praxi, plánování projektů apod. Rozhodně to stojí za snahu dělat něco jinak než konkurence. Být něčím výjimečný,” popisuje svou zkušenost Hana Knězová, provozní ředitelka firmy ProCeram.

Jaké kurzy nejvíc sledují ve firmě ProCeram:

 • Excel pro začátečníky
 • Psaní e-mailů snadněji a rychleji
 • Psychologie přesvědčivosti: Umění ovlivňovat

Recept na úspěch tedy zní: Kde na startu chybí vnitřní motivace, pomůže motivace odměnou za aktivní studium.

3. Důležité kurzy doporučte, nenařizujte  

Víte, že ty kurzy projektového řízení by tenhle tým opravdu potřeboval?

Je snadné podlehnout pokušení a prostě nařídit povinné absolvování některých kurzů. A je pravda, že některé firmy to tak skutečně dělají. Nejdříve ale zvažte, jestli je to nutné, z dlouhodobého pohledu je totiž výhodnější podporovat vnitřní motivaci zaměstnanců. Dá se to přece dělat i jinak:

„Při zavádění Sedua bych poradila, aby se HR věnovalo předvýběru a doporučování kurzů jednotlivým pracovním pozicím. Všichni pak nemusí sledovat přidávaná témata, která se ne vždy týkají jejich oboru. Já jsem takto naše IT oddělení upozornila na kurz výborné lektorky Zuzany Šochové, nebo zákaznické oddělení na kurzy prodeje po telefonu,“ doporučuje Zuzana Šidlichovská z Jablotron Securities.

Nejoblíbenější kurzy firmy Jablotron:

 • Konec prokrastinace
 • Excel pro začátečníky
 • Leadership I: Jak být sám sobě lídrem
 • 4. Podpořte studium v pracovní době

  Samozřejmě ne u všech pozic je to proveditelné, ale i tak je to od firmy důležité gesto. A budete možná překvapeni, ale ze zkušeností firem vyplývá, že nejčastěji lidé stejně studují v přestávkách mezi prací.

  Jak potvrzuje Ing. Tomáš Hájek z personální odboru Pražské plynárenské: „Videokurzy Seduo se v naší firmě rychle ujaly. Zaměstnanci pozitivně hodnotili, že si kurzy mohou prakticky pustit kdykoliv a kdekoliv. Zároveň je možné studovaný kurz kdykoliv přerušit a následně se k němu kdykoliv vrátit. Taková obědová přestávka se Seduem vždycky zpříjemnila pracovní den.  Na to je ostatně forma krátkých lekcí ideální.“

  Nejstudovanější kurzy firmy Pražská plynárenská:

  • Excel pro začátečníky
  • Naučte se konečně opravdu anglicky
  • Jak si pamatovat jména a učit se jazyky

  Zajímají vás další zkušenosti firem? Najdete je na stránce pribehy.seduo.cz.

  Do 8. července 2018 navíc mohou klienti LMC získat slevu 10 % na všechny nové licence Sedua zakoupené firmou.

  Výhody online kurzů Seduo:

  • Pro firmy je Seduo levnější než tradiční „prezenční“ kurzy a školení
  • Kurzy natáčí ti nejlepší odborníci na dané téma
  • Daří se zapojit průměrně 72 % zaměstnanců firem
  • Pomůže rozhýbat i zaměstnance, kterým se do vzdělávání nechce
  • Reporty dávají přehled o tom, kdo pilně studuje

  Další články k tématu:

   

   
  Sdílejte
  Spolupracujete s manažery při náboru?
  0