Firmy, které zavedly online vzdělávání: co jim přineslo?

O2, Kapsch a Livesport před časem nabídly svým lidem neomezený přístup k videokurzům na Seduo.cz. Nyní tedy zaměstnanci mají možnost studovat, co a kdy chtějí. Jak se to osvědčilo?

Online vzdělávání ve firmách

Livesport: co studují vývojáři

Česká firma Livesport prorazila se svými aplikacemi sledujícími sportovní výsledky a statistiky. Toto byznysové zaměření ovlivňuje i hlavní specializaci ve firmě:

„Dvě třetiny našich zaměstnanců jsou vývojáři a ti mají zájem hlavně o technické kurzy. Poslední dobou se však ptali i na možnosti online vzdělávání v jiných oblastech. Chtěli jsme nabídku kurzů v tomto směru rozšířit, proto jsme vybrali Seduo. Tato platforma zaměřená hlavně na soft skills nás okamžitě zaujala,“ říká Martin Basl, Business Development Manager v Livesportu.

Neomezený přístup k videokurzům dostali všichni zaměstnanci zhruba před rokem. Jak se to uchytilo? „Máme ve firmě lidi, kteří na Seduo vystudovali už 15 – 20 kurzů, ale i ty, kteří se zatím na žádný kurz nepodívali,“ říká Basl. „Investice do neomezené licence se nám i tak mnohonásobně vrátila – v porovnání s tím, kdybychom každý kurz kupovali zvlášť,“ shrnuje.

Největší výhodu online vzdělávání vidí hlavně v úspoře času. „Je efektivnější, když se někdo podívá na hodinový kurz, než když jede na celodenní školení mimo firmu. A přijde mi, že ten hodinový kurz mu kolikrát dá i víc,“ říká Martin Basl.

Ve firmě podle něj nyní jednoznačně převažuje online vzdělávání nad tím „offlinovým“.

Kapsch: online kurzy jako nový benefit

Specialista na mýtné systémy Kapsch zamýšlel online vzdělávání jako nový benefit pro zaměstnance. Cílem bylo také zjistit, zda lidé o takový způsob vzdělávání vůbec stojí. Co se po několika měsících pilotního provozu ukázalo? Podle HR manažerky Lucie Matějíčné to zaměstnanci vnímají různě. Většina ohlasů je však pozitivních:

„Nedá se říct, že by 100 % zaměstnanců bylo s touto formou vzdělávání spokojeno. Stále se najdou jedinci, kteří raději navštíví otevřený kurz osobně. Pak je skupina zaměstnanců, která Seduo pojala jako perfektní způsob doplnění chybějících informací. Třetí skupinu tvoří ti, jež tvrdí, že jiné formy kurzů jsou ztráta času a naprosto jim vyhovuje, že se na Seduo za mnohem kratší dobu dozví to, co potřebují a nemusí nikam chodit,“ shrnuje Lucie Matějíčná.

Kapsch vnímá Seduo jako skvělý doplněk firemního vzdělávání. „O hlavní nástroj se zatím nejedná, protože spektrum školení, které naši zaměstnanci potřebují a vyžadují, je mnohem širší. Rozhodně se nám však investice do Sedua vyplatila a chystáme prodloužení licencí.“

O2: lidé ušetří spoustu času

Obchodní myšlení, excel, projektové řízení nebo konec prokrastinace – tyto „seduácké“ kurzy zaujaly zaměstnance operátora O2 nejvíce.

Loni firma zakoupila na zkoušku 160 neomezených licencí. Videokurzy se osvědčily například při vzdělávání operativního managementu call center. „V případě prostředí call centra je velké plus, že si člověk vzdělávání přizpůsobí svým časovým možnostem. Může studovat v práci i doma. Neohrozíme provoz tím, že se nám najednou zvedne dvacet lidí a odejdou na školení. Skvělé je, že kurzy jsou rozděleny do krátkých lekcí, které každý může sledovat a přerušovat, jak zrovna potřebuje,“ zmiňuje L&D Partner O2 Lucie Dudová.

O2 nyní sbírá podněty pro rozvoj zaměstnanců a podle zájmu zvažuje nákup licencí na další rok. „V online a digitálním vzdělávání vidíme budoucnost,“ vysvětluje Lucie Dudová.

Co by poradila firmám, které o online vzdělávání uvažuji? „Více lidem vysvětlit možnosti a výhody online studia. Ukázat, jaké kurzy na stránkách Sedua mohou absolvovat a  co jim to přinese. My jsme licence nabídli v době, kdy se o Seduo kurzech moc nevědělo. Dnes lidé vidí každý den v různých médiích, co to vlastně Seduo je, a sami se po něm začali ptát.“

Online kurzy pro zaměstnance

Firemní přístup k videokurzům na Seduo.cz nyní pilotně ověřuje více než 30 firem. Chválí si například, že to vyjde levněji než klasické vzdělávání. A také, že online kurzy dokáží k rozvoji přitáhnout i ty, kteří na vzdělávání moc nejsou.

 
Sdílejte