Firmy, které zavedly online vzdělávání: co jim přineslo?
O2, Kapsch a Livesport před časem nabídly svým lidem neomezený přístup k videokurzům na Seduo.cz. Nyní tedy zaměstnanci mají možnost studovat, co a kdy chtějí. Jak se to osvědčilo?

Livesport: co studují vývojáři
„Dvě třetiny našich zaměstnanců jsou vývojáři a ti mají zájem hlavně o technické kurzy. Poslední dobou se však ptali i na možnosti online vzdělávání v jiných oblastech. Chtěli jsme nabídku kurzů v tomto směru rozšířit, proto jsme vybrali Seduo. Tato platforma zaměřená hlavně na soft skills nás okamžitě zaujala,“ říká Martin Basl, Business Development Manager v Livesportu.
Neomezený přístup k videokurzům dostali všichni zaměstnanci zhruba před rokem. Jak se to uchytilo? „Máme ve firmě lidi, kteří na Seduo vystudovali už 15 – 20 kurzů, ale i ty, kteří se zatím na žádný kurz nepodívali,“ říká Basl. „Investice do neomezené licence se nám i tak mnohonásobně vrátila – v porovnání s tím, kdybychom každý kurz kupovali zvlášť,“ shrnuje.
Specialista na mýtné systémy Kapsch zamýšlel online vzdělávání jako nový benefit pro zaměstnance. Cílem bylo také zjistit, zda lidé o takový způsob vzdělávání vůbec stojí. Co se po několika měsících pilotního provozu ukázalo? Podle HR manažerky Lucie Matějíčné to zaměstnanci vnímají různě. Většina ohlasů je však pozitivních:
„Nedá se říct, že by 100 % zaměstnanců bylo s touto formou vzdělávání spokojeno. Stále se najdou jedinci, kteří raději navštíví otevřený kurz osobně. Pak je skupina zaměstnanců, která Seduo pojala jako perfektní způsob doplnění chybějících informací. Třetí skupinu tvoří ti, jež tvrdí, že jiné formy kurzů jsou ztráta času a naprosto jim vyhovuje, že se na Seduo za mnohem kratší dobu dozví to, co potřebují a nemusí nikam chodit,“ shrnuje Lucie Matějíčná.
Loni firma zakoupila na zkoušku 160 neomezených licencí. Videokurzy se osvědčily například při vzdělávání operativního managementu call center. „V případě prostředí call centra je velké plus, že si člověk vzdělávání přizpůsobí svým časovým možnostem. Může studovat v práci i doma. Neohrozíme provoz tím, že se nám najednou zvedne dvacet lidí a odejdou na školení. Skvělé je, že kurzy jsou rozděleny do krátkých lekcí, které každý může sledovat a přerušovat, jak zrovna potřebuje,“ zmiňuje L&D Partner O2 Lucie Dudová.
Co by poradila firmám, které o online vzdělávání uvažuji? „Více lidem vysvětlit možnosti a výhody online studia. Ukázat, jaké kurzy na stránkách Sedua mohou absolvovat a co jim to přinese. My jsme licence nabídli v době, kdy se o Seduo kurzech moc nevědělo. Dnes lidé vidí každý den v různých médiích, co to vlastně Seduo je, a sami se po něm začali ptát.“
Doporučené

Mzda kdykoliv, naturálie i bitcoiny. 6 směrů, kterými se ubírá budoucnost odměňování zaměstnanců

Tipnete si, jak dlouhá byla dovolená před 100 lety?

3 nejčastější diskriminační věty v pracovních inzerátech. Nepoužíváte je taky?

Co dělat, když soukromé trable zaměstnanců zasahují i do pracovních výkonů?
