20 % českých zaměstnanců trápí vážné finanční problémy

Několik let třeskutě pozitivních ekonomických zpráv v nás snadno vyvolává dojem, že bychom si měli připadat jako v ráji. Kupodivu si tak velká část pracujících lidí nepřipadá.

Finanční problémy zaměstnanců
Foto: Shutterstock.com

Všude se dozvídáme, že rostou mzdy, ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká a neustále klesá. Lidé, kteří mění práci, jdou za lepším. Znamená to tedy, že se většina ze zaměstnanců zabývá jen nejvyššími potřebami většího dopadu v práci, osobního naplnění či profesního rozvoje a o holé „uživení se“ usiluje minimum z nás? Bohužel to tak není. 

Jak vážné problémy naše zdánlivě růžová situace na pracovním trhu skrývá, odhaluje aktuální reprezentativní průzkum LMC JobsIndex. Takřka polovina zaměstnanců (přesně 46 %) podle něj nevystačí dobře se svými příjmy a plných 20 % lidí průběžně trápí vážné finanční problémy. Celých 9 % navíc zažilo během posledního roku exekuci, 4 % lidí dokonce opakovaně. Čísla se navíc mohou velmi snadno zvyšovat.

Od pádu do vážných finančních problémů mnoho zaměstnanců dělí jeden neočekávaný výdaj.  Podíváme-li se opět do statistik, zjistíme, že 60 % zaměstnaných lidí není schopno bez problémů zaplatit jednorázový náklad ve výši 10 800 korun.

Díky našim unikátním průzkumům a datům víme, kde a jak lidé skutečně hledají práci a jak na tom jsou. Pomůžeme vám nahodit udičku a najít vhodné kandidáty.

Nejde o nezodpovědné půjčky na větší televizi

Nenechte se mýlit. Není pravda, že za exekuce mohou převážně nerozumné půjčky na opulentní vánoční nadílku nebo dovolenou v Karibiku. Do spirály úvěrů a nesplácených úroků pošle většinu ze zaměstnanců i zdánlivá banalita, jako je porouchaná pračka, nabourané auto nebo snaha pomoci s finančními trabli příbuzným. Zejména ty mladší pak často trápí vysoké výdaje na bydlení. Celkově v každém případě převažují dluhy spojené s běžným životem, nikoliv se zbytným nadstandardem. Pokud se v takové situaci nacházíme v období vrcholu ekonomického růstu, jak to bude vypadat, až přijde ochlazení?

V médiích se intenzivně řeší, kdy už přijde další krize, a jak to bývá, čím více se o ní bavíme, tím spíše nějaká opravdu přijde. Jakmile se začneme potýkat se zadrhávající se ekonomikou, dojde na slova harvardského profesora Claytona Christensena, který ve svých publikacích říká, že „potřeba přežít je silnější než potřeba růst“.

Jinými slovy – snaha rozvíjet se, pečovat o vztahy ve firmě a její jednotlivé zaměstnance má navrch pouze do okamžiku, kdy se přestane dařit. Pokud tedy chceme zlepšit situaci kolegů, kteří z již ustupujícího blahobytu zatím ani nezačali profitovat, je nejvyšší čas s tím začít. 

Jak na to? Obecně by zaměstnanci v exekuci ocenili více informací, jak situaci řešit, právní pomoc a samozřejmě zvýšení nezabavitelné částky, která jim ze mzdy zůstává. Pomáhá jim také dluhové poradenství a pomoc se zpracováním návrhu na oddlužení. Účinná může být ale i přímá pomoc ze strany zaměstnavatele. Nemyslíme tím jen zvyšování mezd. Velmi oceňovaná je také výplata záloh, případně možnost častějšího (např. týdenního) vyplácení mzdy, stejně jako výplata její části na chráněný účet. Máte-li u vás ve firmě zaměstnance ve složitém období, je dobré o podobných opatřeních přemýšlet.  

 

 
Sdílejte