10 rad, jak vést smysluplný pohovor, aby vám kandidát neutekl oknem

Pohovor je jedna z nejcitlivějších fází náboru. Jako personalista jste často první živý kontaktní bod, který s vaší firmou uchazeč má. Jací jste vy, tak si bude představovat celou společnost. Proto si teď můžete svou pohovorovou techniku zase o kus vybrousit. Poprosili jsme o pár rad ostřílenou HR specialistku Alenu Kastelic a její tým.

Návod, jak vést pohovor

Alena Kastelic vede HR oddělení v technologické firmě INVENTI a spolu se svými kolegy se stará téměř o 250 spolupracovníků. A jelikož často hledají nové, mají s náborem spoustu zkušeností. Prozradili nám některé z nich:

1. Pohovor by neměl kandidáta rozhodit

U většiny pozic, a u juniorních zvlášť, se obloukem vyhněte otázce „Proč bychom měli vybrat právě vás?“ Jednak každého vykolejí, protože obvykle nezná ostatní kandidáty, a kromě toho je právě teď vlastně nesmyslná. V současné situaci si totiž kandidáti spíš vybírají zaměstnavatele než naopak.

2. Zeptejte se kandidáta na vzdělávání

Zeptejte se, jakou formu vzdělávání uchazeč preferuje. Jednoduše tak zjistíte jeho proaktivitu, poznáte, jestli se sám vzdělává, navštěvuje například konference a snaží se udržet si nejnovější know-how ve svém oboru. 

3. U pohovoru by měly zaznít silné stránky

Kromě klasických dotazů, jak se kandidát k oboru dostal a co ho zajímá, nezapomínejte ani na otázku, jestli si myslí, že využívá své silné stránky. Můžete se tak dozvědět, co by opravdu rád dělal a v čem se bude cítit dobře. 

4. Upřímnost a otevřenost se u pohovoru cení

Říkejte při pohovoru věci na rovinu. Není čas ztrácet čas – ani váš, ani ostatních.

5. Vynechte klišé všech pracovních pohovorů

Podívejte se na celý proces výběrového řízení z pohledu kandidáta. Netouží odpovídat víckrát na stejné otázky a určitě nechce pohovor absolvovat několikrát. Proto se vyhněte klasickým chytákům jako „Kde se vidíte za 5 let?“. Tuhle odpověď má člověk stejně nadrcenou předem a nic moc neříká.

6. Nečekejte se zpětnou vazbou příliš dlouho

Dělejte výběrové řízení rychle. A rychle dávejte i zpětnou vazbu. Váš „vyvolený“ může za 14 dní už pracovat jinde. Když budete vybírat dlouho, přeberete. Stejně jako na seznamce.

7. Pohovor má mít konkrétní a přímé otázky

Buďte u pohovoru konkrétní. Netajte, na jakém projektu a s kým by uchazeč pracoval, co by se naučil a kam by se reálně mohl posunout. Dejte mu co nejpřesnější informace, aby věděl, že míří do otevřené firmy. 

8. Pracovní pohovor v přátelském duchu

Veďte pohovor v přátelském duchu. I nepříjemná otázka se dá položit příjemným tónem. Nikdo se nechce cítit jako při výslechu zlého poldy. Navíc vám odpoví přesněji a upřímněji.

9. Pohovor neprotahujte

Všechno stihněte do hodiny a dodržujte sliby. „Ozveme se příští týden“ musí skutečně znamenat, že se ozvete příští týden. I nepřijatým kandidátům. Když to dodržíte, i oni budou šířit zprávu o vaší profesionalitě mezi své přátele a vyplatí se vám to možná už při příštím náboru.

10. Nepřestávejte se vzdělávat

Kandidáti (zvlášť třeba v IT) ocení, když mluví s někým, kdo jejich oboru rozumí. Nemusíte po IT recruiterech chtít, aby uměli programovat. Musejí ale dokázat rozlišit pozice, technologie či programovací jazyky, vědět o projektech a klientech pokud možno co nejvíce a být hiring manažerovi parťákem.

Chcete si v přijímání nových talentů snadno udržet pořádek? Zkuste vyšší verzi náborové aplikace Teamio PRO na třicet dní zdarma. Už nikdy nezapomenete odpovědět kandidátům, odmítnutí vyřídíte hromadně na pár kliknutí a manažery zapojíte do náboru levou zadní.

 
Sdílejte