Cizí kraj, cizí mrav. Kde se líbají manažeři a koho urazíte podáním ruky?

Ctěte zvyky zahraničních kolegů a partnerů a vyhněte se kulturním trapasům. Kde uspějete s fórkem a kde byste se znemožnili? Nabízíme vám tahák pro pracovní návštěvy v zahraničí, díky němuž budete vědět, ve které zemi je slušnost skákat do řeči a kde je vhodné dlouze zírat na vizitky.

Pracovní etiketa a zvyky v zahraničí

Austrálie

Tady choďte včas. Pokud jde o práci, jsou Australané neúprosní a vyžadují naprostou dochvilnost. I chvilinka zpoždění vás může stát celý obchod.

Belgie

Nebojte se pusinek. Ani chlapi. Zatímco jinde se třese rukama, Belgičané se líbají, a to i byznysoví profesionálové. Pěkně třikrát v přesném pořadí: na pravou tvář, na levou tvář a znovu na pravou.

Čína

Pro Číňany je důležitá hierarchie. Nehrňte se napřed, když nejste nejvýše postavení z přítomných. Společenské postavení dokládáte také vizitkami. Na jednání si jich připravte hromady, budete je rozdávat ve velkém. A ty, které dostanete, přebírejte s velkou úctou, oběma rukama, a dost dlouho na ně zírejte, jako byste je pečlivě studovali.

Finsko

Když vás Fin pozve do sauny, nelekejte se a nic si nedomýšlejte. Projevuje vám tím velkou důvěru. V podnikání se tu cení dlouhodobé vztahy a většina se buduje v restauracích nebo saunách. Pokud nemáte vážné zdravotní důvody, neexistuje žádná přijatelná omluva, proč pozvání do sauny odmítnout.

Francie

Při jednáních se obrňte trpělivostí, meetingy často nemají žádné rozuzlení. Filozofii mají Francouzi odmala, a tak se nedivte, že o věcech diskutují opravdu do hloubky. Ani skákání do řeči není nic proti obchodní etiketě, naopak jde o projev velkého zájmu. Lidé v zaujetí mluví často jeden přes druhého – a vy můžete taky.

Indie

Neříkejte ne. Stejně jako v Japonsku je v Indii přímé odmítnutí neslušné. Když nesouhlasíte, místo „Ne“ řekněte „Možná“ nebo „Uvidíme“. S Indy se můžete bez obav pouštět do debat o rodinném životě, ale rozhodně jim nic nepodávejte levou rukou. Ta slouží k tak nečistým činnostem, jako je – no fuj – zouvání.

Chcete vědět, jaké „mravy“ jsou milé nebo naopak nepříjemné kolegům u vás ve firmě? Snadno to zjistíte prostřednictvím chatbota Arnolda. Zapojte ho do průzkumu a poznejte dokonale svůj tým.

Itálie

Italský kolega vás bude milovat, když si zjistíte výsledky fotbalového klubu z místa, odkud pochází. Na schůzku s ním ale nechoďte ve vytahaném tričku a sandálech. Ne, ani když v nich budou ponožky!

Izrael

Makejte i v neděli. Pro Izraelce je neděle normální pracovní den. Pátek bývá často svátek, protože je předvečer šabatu. No a v sobotu se nepracuje, to je jasné.

Japonsko

Japonce nechte zdřímnout. Inemuri neboli neovladatelné schrupnutí na schůzce je pokládáno za ctihodný důkaz pracovního nasazení ve dne v noci. Takže kolegy nebuďte, dokud nelehnou na podlahu.

Německo

Žerty a prázdné řeči stranou. Cení se vážnost a na schůzkách se moc nevtipkuje. Naopak buďte věcní a strukturovaní, Němci to uvítají. Vynechte i komplimenty, váš německý protějšek je nečeká a po pravdě ani nepotřebuje.

Polsko

Poláky si získáte, když se blýsknete znalostmi z jejich národní historie. Jejich úctu ale ztratíte, když budete nadmíru žertovat a trousit ironické poznámky. Vaše oblíbené vtipy o Polácích tu neocení.

Saúdská Arábie

Ctěte časy modliteb Saudů a dopřejte jim při nich soukromí. Nikdy nezmiňujte, že jste ateisté. Raději se přihlaste ke křesťanství, i kdybyste byli sebevětší neznabozi. Jakákoli propagace bezbožnosti se totiž považuje za terorismus.

Španělsko

Na siestu jim nesahejte. Pracovní dobu mají Španělé od devíti do půl druhé a pak zase od půl páté do osmi. Mezitím je čas na oběd a rodinu. Ve velkých městech už se tento zvyk vytrácí, ale schůzku na třetí odpoledne stejně raději sami nenavrhujte.

Velká Británie

S Brity se bavte o počasí, sportu, kultuře nebo kulinářských zážitcích. Nikdy se ale nevyptávejte na jejich rodinné záležitosti. A během hovoru sledujte nosy: když si Brit při obchodním jednání sahá na čumák, není to bezvýznamné gesto. Znamená to, že vám právě sděluje přísně důvěrné informace a neměli byste je šířit dál.

Chcete vědět víc? Plno informací o tom, jak být úspěšní v byznysu v zahraničí, ale i články užitečné pro vaši práci, zábavu i rozšiřování obzorů najdete v Ročence LMC 2022/2023. Přes sto stran čtení si můžete stáhnout zdarma ve verzi pro desktop anebo tablet.

 
Sdílejte