Čím zakončit inzerát, aby na něj lidi reagovali? Rozloučit se nestačí

Možná máte pocit, že na tom, jak inzerát zakončíte, už tolik nezáleží. Je to však právě jedna z dalších částí, které odlišují dobrý inzerát od skvělého. Co všechno byste tedy měli zmínit poté, co svou firmu představíte a popíšete pracovní pozici? Důležité je, abyste působili originálně a zároveň lidem řekli, co mají dělat.

Jak zakončit inzerát

Ozvěte se! CTA neboli výzva k akci

Aby měl váš inzerát co nejvíc odpovědí, musíte lidi navést k tomu, co mají po jeho přečtení udělat. V marketingové hantýrce se tomuto prvku říká „Call to Action“ (CTA) a má za úkol pošťouchnout zákazníka (ve vašem případě kandidáta), aby reagoval tak, jak potřebujete. U pracovního inzerátu tedy vybídnout toho pravého, aby se vám ozval, nejlépe hned.

Jak název napovídá, pro „Call to Action“ jsou vhodná slova označující pohyb, činnost, zkrátka akci. Často se používá rozkazovací způsob („Přihlaste se…“), vyjádření přání čtenáře („Chci vědět víc“) nebo pobídka („Jdeme na to“). Stručná a jasná forma usnadní potenciálnímu uchazeči orientaci, co dál. Buďte proto konkrétní („Pošlete své CV“), nebojte se originality či nadsázky, ale držte se tónu firemní komunikace.

Potřebovali byste spíš poradit, jak dát inzerát dohromady? Stáhněte si náš manuál k tomu, co zmínit a co naopak nevynechat, abyste získali od kandidátů co nejvíce reakcí.

Pošťouchnutí prokazatelně pomáhá

Na konci inzerátu tedy explicitně řekněte, jestli vám má uchazeč poslat jen životopis, nebo i motivační dopis, jestli má odepsat přímo na inzerát, nebo se ozvat někam jinam. Marketingové průzkumy jasně ukazují, že když lidem pomocí tzv. výzvy k akci řeknete, co mají udělat, je větší šance, že vaše přání skutečně splní. Dobré CTA má získat pozornost, žádá o jednu věc, ukazuje další krok a motivuje k akci.

Jak to celé zakončit?

Ideálně nějakou odlehčenou větou, která ukáže lidskou stránku vaší firmy. Může to být třeba pozvánka na nezávazné setkání, kde se s vámi kandidát seznámí. Nebo jakékoliv jiné milé nastínění toho, jaké další kroky mají následovat.

Takové příjemné zakončení může vypadat třeba takto:

Rádi bychom tě tu měli hned, ale když si padneme do oka, klidně na tebe počkáme. Nejdřív si nás prohlédni v celé parádě na našem webu, a jestli se k nám budeš chtít přidat, ozvi se. Těšíme se! Pošli nám životopis.

Asi byste na to taky odepisovali raději než na:

Výběrové řízení na danou pozici se uzavírá dne 31. srpna 2022. Na žádosti zaslané jinam než na adresu panizpersonalniho@firma-xyz.cz nebo na takové, které nebudou splňovat předepsané podmínky Společnosti XYZ (viz sekce Kariéra na našem webu), nebudeme reagovat.

Pár dalších tipů, jak na to:

  • Tak co? Jdeš do toho? Pošli nám CV nebo svůj LinkedIn profil a pojď si o tom s námi online popovídat.
  • Odesláno? Co nejdřív vám zavoláme. Doptáme se na pár detailů a nejspíš rovnou navrhneme i termín osobního setkání. Těšíme se na vás.
  • Pokud si myslíte, že by vás práce u nás bavila, pošlete CV a pár slov o sobě (co umíte, co vás baví, co máte rádi). Jakmile si to přečteme, hned se vám ozveme.
  • Nevíte si rady s tím, o kterou pozici se ucházet? Jsem tu pro vás. Stačí se mi jen ozvat a rád s vámi proberu vaše kariérní možnosti. Napište mi.
  • Zaujali jsme vás, ale místo se pro vás nehodí? Víte o někom, kdo by mohl mít zájem? Přepošlete pozici!

V každém případě využijte závěrečný prostor k tomu, abyste svou firmu ukázali v milém, přátelském duchu. I poslední řádky inzerátu toho dost prozradí o přístupu, který může kandidát očekávat. Tak na ně nezapomínejte!

Inzeráty už umíte psát perfektně a potřebujete nabrat lidi? Přijďte si pro ty pravé na naše portály, kam denně chodí statisíce lidí hledat novou práci.

 
Sdílejte