Chcete při náboru předběhnout konkurenci? Ovládněte říši dat a čísel

Víte, kolik světových lídrů nerozumí vlastním datům? Podle statistik je to dokonce 85 %. Přitom když se s daty naučíte pracovat, ukážou vám, jak si vedete oproti konkurenci nebo jestli je vaše firma pro lidi atraktivní. A žádnou složitou matematiku k tomu potřebovat nebudete.

Jak při náboru pracovat s daty

Pro začátek si představte data jako perly. Ta nejcennější čísla totiž najdete, až když se proberete mořem těch méně hodnotných. Proto je nejlepší si předem stanovit, které metriky jsou pro vaši firmu důležité. Klidně se o tom pobavte s šéfem, ušetří vám to do budoucna čas i práci.

Nevyhazujte peníze za náborové kampaně

Z dat se dá vyčíst třeba to, kdy se vám náborová kampaň vyplatí a kdy už ne. V Teamiu PRO na to máte speciální stránku Statistiky, která vám v několika vteřinách všechna důležitá čísla ukáže. Odkud chodí ti nejlepší uchazeči? A který zdroj zrovna frčí? Díky přehledným grafům máte hned jasno.

Nebo můžete využít LMC nástroj Benchmarking. Ten už dokáže porovnat vaše čísla s konkurencí a vyhodnotit, jaká situace na trhu práce zrovna panuje. Když budete vědět, že se do firem ve vašem regionu zrovna nikdo nehlásí, znamená to, že ani vaše vypsané pozice kandidáty neuchvátí. A náborová kampaň v tuhle chvíli nepřinese tolik výsledků jako jindy.

Za základní statistiky se nic neplatí. V Teamiu PRO fungují tak, že přechroustají vaše data do přehledných grafů. Musíte však s aplikací při náboru aktivně pracovat, aby vám měla co ukázat.

Naplánujte si strategii na příští rok

Co uděláte, když vás šéf poprosí, abyste vyhodnotili nábor v loňském roce a podle toho připravili plán na rok příští? Pokud vás napadá „zpanikařím“, nebojte. Podle dat to jasně poznáte, aniž byste museli u počítači kdovíjak čarovat s kalkulačkou. Statistiky v Teamiu PRO vám ukáží, o kolik procent se vaše pozice zobrazovaly méně či více nebo taky jak moc vaši kandidáti reagovali. Pak už jen vykopírujete patřičnou tabulku a setřete pot z čela.

Budujte pomocí dat značku zaměstnavatele

Protože jde v Teamiu vidět, kdy firmy své kandidáty kontaktují, víme, že necelá polovina zaměstnavatelů jim nedává vědět ani do 14 dnů. A to je škoda. Pokud se totiž firma dlouho neozývá, kandidáti si to mezi sebou řeknou a naberou dojmu, že na inzeráty nemá smysl odpovídat ani v budoucnu.

Zapracujte na tom, jak vaši firmu lidi vnímají. Jestli řešíte náborový proces a zapojení manažerů přes Teamio, Statistiky vám můžou ukázat, jak dlouho personalistům nebo liniovým manažerům trvá, než na kandidátovu odpověď zareagují. Je dobré si čas od času vytisknout celý žebříček, jak je na tom kdo konkrétně, a pobavit se s týmem nebo šéfy, kde je problém. Tak se zbavíte zbytečných chyb, které vám při náboru lidi spíš odstraší.

Se statistikami vás naučíme pracovat třeba v jednom z našich webinářů. Ty jsou zdarma a online, takže si u nich můžete klidně položit nohy na stůl a dát si něco dobrého.

Když chcete mít ještě větší náskok před konkurencí

Statistiky v Teamiu PRO jsou dobrým základem, ale pokud chcete doopravdy zjistit, jestli nábor řídíte dobře, pomůže vám porovnat se s konkurencí na trhu práce. Přesně k tomu máme špičkový nástroj Qlik Sense, který vás v náboru posune na úplně novou úroveň. Můžete si v něm totiž srovnat vybrané náborové ukazatele s vaší konkurencí podle oborů, profesí, krajů, ale i určitých období. A díky takovým informacím se pak dokážete lépe rozhodnout, na které části náboru se máte zaměřit, abyste byli úspěšní a abyste za něj neplatili víc, než je třeba.

Qlik Sense je přístupný skrz svou vlastní stránku a na jeho zprovoznění se musíte domluvit s vaším LMC garantem. I když jde o velmi pokročilý nástroj, nemusíte se bát, že byste se v něm ztratili. Vše je k dispozici v přehledných grafech a navíc vám naši lidé budou vždy po ruce, pokud byste potřebovali s čímkoliv poradit nebo pomoci některá data interpretovat.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0