Chcete pomáhat Ukrajině? Máme pro vás přehled, co můžete dělat jako firma

Do Česka by podle odhadů mohlo v důsledku války na Ukrajině přijít v nejbližších týdnech 50 až 100 tisíc lidí. Přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se týká zaměstnanosti – od pracovních nabídek až po důležité odkazy na údaje z ministerstev.

Pomoc Ukrajině

Máte práci pro cizince?

I my v LMC chceme přispět svou troškou do mlýna. Zaměstnávání lidí z Ukrajiny se snažíme co nejvíce ulehčit, a tak jsme do náborové aplikace Teamio přidali možnost označit pozice, které se hodí i pro lidi, kteří neumějí česky. Takové inzeráty jdou snadno filtrovat na portálech Jobs.cz, Prace.cz nebo v aplikaci Práce za rohem.

Mezi příchozími jsou lidé s nejrůznějšími specializacemi. Nemusíte tedy pro Ukrajince nabízet jen práci s nízkou kvalifikací.

Pokud chcete nově příchozím z Ukrajiny nabídnout pracovní příležitosti, nezapomínejte prosím na to, že jde v první vlně převážně o ženy s malými dětmi, případně lidi ve vyšším věku. S ohledem na péči o blízké v novém prostředí prosím zvažte možnosti práce na částečný úvazek. A rozhodně nemusíte nabízet jen práci s nejnižšími nároky – v tuto chvíli k nám přichází i celá řada lidí s vyšší kvalifikací v nejrůznějších specializacích. Pokud jim dáte na odpovídajících pozicích šanci, mohou pro vás být velmi ceněnou posilou. Doporučujeme však nepřehltit inzerát zdlouhavým výčtem požadavků, srozumitelný popis náplně práce s přehledem nejnutnějších nároků pro výkon práce bude fungovat nejlépe.

Už brzy se zjednoduší administrativa pro příchozí

Svůj zájem zaměstnávat cizince také můžete ohlásit krajské pobočce úřadu práce. Na základě speciálního víza totiž Ukrajinci mohou požádat o pracovní povolení snadno i prostřednictvím firmy, která je chce zaměstnat. Metodické pokyny jsou zpracované v PDF Ministerstva práce a sociálních věcí, kde mimo jiné najdete všechny důležité kontakty a náležitosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí by už brzy mělo představit podrobnosti o tom, jak zjednoduší současnou administrativu související s pracovními povoleními. Pro přesnější informace sledujte oficiální kanály MPSV.

Chcete také pomoci?

Můžete podpořit sbírku neziskovky Člověk v tísni SOS Ukrajina. V současné chvíli je finanční podpora neziskových organizací operujících na Ukrajině nejefektivnější formou pomoci. Člověk v tísni má přímo na Ukrajině a v příhraničních centrech zhruba stovku pracovníků, vybudovanou infrastrukturu a jsou schopni materiál účinně distribuovat do zasažených oblastí. Pomoc není cílená pouze na obyvatele na Ukrajině, ale i na uprchlíky na hranicích se Slovenskem a Polskem. Právě proto jsme si tuto sbírku pro náš okamžitý finanční dar ve výši 500 tisíc Kč vybrali i my v LMC.

Kompletní přehled možností finanční i hmotné podpory pak najdete například na webu StojimeZaUkrajinou.cz – rozcestník také zahrnuje přehled toho, kde můžete nabídnout ubytování pro příchozí Ukrajince. Další typy materiální pomoci zase můžete nabídnout skrz tržiště pomoci PomahameUkrajine.cz.

Máte pracovníky v zasažených zemích?

Ať už jde o vaše partnery, nebo pracovníky, na podmínky návratu do ČR z Ukrajiny, ale i Ruska či Běloruska se můžete podívat na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

 
Sdílejte