Chcete nabrat lidi do gastra? Ukažte jim fotky z kuchyně, obrázky vydají za tisíc slov

Pohostinství za covidu trpělo a v časech plošných uzávěr prošlo proměnou. Osvědčení profíci se přesunuli do jiných oborů, kde za svou práci často dostali vyšší plat a dočkali se i slušnějšího zacházení než dříve. Nábor v gastru proto vyžaduje velkou péči a transparentní komunikaci pracovních podmínek, složení týmu i výše mzdy.

Jak se náboru v gastronomii zhostit a čím zaujmout lidi, se kterými chcete pracovat? Tereza Kučerová, která se věnuje HR a vzdělávání v Ambiente, se v textu inzerátu vždy snaží uchazečkám a uchazečům co nejvíce přiblížit život v restauraci a konkrétně představit, co v ní nového člověka čeká. Tenhle přístup zajistí, aby se na inzerát přihlásili uchazeči, kteří se do konkrétního podniku hodí a zapadnou.

Barvitě představte podnik, vedení i zaměstnavatele

V první řadě považuje za důležité dobře kandidátkám a kandidátům představit podnik, do kterého by měli nastoupit. O jakou restauraci, hospodu, kavárnu nebo bar jde, jakou má kapacitu a v jaké lokalitě se nachází? Je tam rušno, nebo jde o klidnější podnik? Je to třeba bistro, kde nejsou nároky na obsluhu příliš vysoké, nebo se očekává vysoká úroveň servisu? Je to podnik velký, nebo komorní? Je na trhu dlouho a má tradici, nebo je to nový dravý projekt? Takové otázky jsou pro kandidátky a kandidáty důležité. Při komunikaci nabídky na volné místo se je proto snaží zodpovědět.

Lidé v gastru nechtějí hledat práci daleko od svého bydliště. Nabídněte jim proto vhodnou pozici přes naši aplikaci Práce za rohem, kam denně chodí desetitisíce kandidátů.

Vyplatí se přitom vyzdvihnout silné stránky nejen podniku, ale i samotného zaměstnavatele. „U nás je to zázemí silné společnosti, jsme 20 let na trhu, máme 28 restaurací. Vždy zmíníme, že za našimi restauracemi stojí Ambiente, které má tradici, zkušenost a nabízí i možnost růstu a vzdělávání,“ vysvětluje HR manažerka.

Sdílet je podle ní potřeba i filozofii, s jakou podnik k hostům přistupuje, stejně jako očekávání hostů samotných. „Říkáme, jak se s hosty bavíme, že se k nim chováme tak, aby se u nás cítili jako doma,“ přibližuje. Podstatné je také představit šéfy, pod nimiž bude pracovat, a upřesnit složení týmu, jehož bude nováček součástí.

Naservírujte uchazečům možnosti rozvoje

Samozřejmostí je podle Terezy podrobné představení pozic a činností, které bude mít konkrétní člověk na starosti. Uchazeče také zajímá, jaké budou mít ve firmě možnosti růstu a rozvoje. „Na tom si u nás zakládáme a vzdělávání a tréninkům věnujeme hodně kapacit,“ dodává. Při pohovorech nevyjmenovává benefity, ale soustředí se na představení společných zvyků, mezi něž patří třeba týmové snídaně a obědy či různé firemní akce.

Fotka vydá za tisíc slov

Sázku na maximální konkrétnost a transparentnost doporučuje i Karel Mařík, CMO & co-founder Grason Solutions, který se věnuje zaměstnávání a náboru v gastronomii. Žádné vágní a zaměnitelné inzeráty, ze kterých si uchazeči jen stěží představí cokoliv konkrétního, už podle něj nefungují. A lepší než tisíc slov je podle něj obrázek – do inzerátu se hodí reálné fotky z podniku, na kterých je vidět, jak to v něm vypadá a kdo v něm pracuje. Tedy žádná fotobanka, ale obrázky lidí, s nimiž bude potenciální nováček v týmu. „Záleží na emoci, která je na fotce vidět. Uchazeč chce mít jasno, s kým bude pracovat. Budou to veselí lidé, nebo někdo, kdo je už na fotce nesympaticky zakaboněný?“ vysvětluje funkční přístup. Nemusí podle něj jít o profi vypiplané snímky, za které dá zaměstnavatel majlant. „Na fotce musí být hlavně skuteční pracovníci ve skutečném prostředí. Tedy reální kuchaři v reálné kuchyni, když jde o nábor kuchařů. Cvakněte klidně běžnou fotku na trochu lepší telefon, musí být především autentická,“ doporučuje.

Po čem lidé jdou, když hledají nové místo?

Podle průzkumu výzkumné agentury Ipsos mezi internetovou populací, která hledala v posledních 12 měsících nové pracovní místo, jasně vede mzda. Následuje náplň práce a pracovní doba. Nejatraktivnějším benefitem je dovolená navíc, nad rámec volna podle zákoníku práce.

Zveřejněte mzdu, když stojí za to

V inzerátu nestačí uvést pouze „hledáme kuchaře / kuchařku“. Kandidátky a kandidáti chtějí znát kontext, dozvědět se, s čím se v práci potkají, co přesně budou dělat, jaký bude jejich šéf. „Mluvte při náboru řečí kandidátů, informace rozveďte, dejte lidem podrobnosti,“ říká Karel s tím, že je dnes na místě také zveřejnit mzdu. Tedy pokud překračuje alespoň 30 tisíc korun; nižší spíše nezveřejňujte. Situace s odměňováním v gastru se totiž během covidových omezení proměnila a je třeba s tím počítat. „Lidé pracovali v jiných odvětvích a poznali, že si mohou vydělat větší peníze, než které dřív dostali v gastronomii. Upřímně řečeno, ani 30 tisíc už není nic k chlubení,“ popisuje situaci, kdy přilákat šikovné lidi zpět do hospod není jednoduché.

Pomoct podle něj může i náborový příspěvek. Ten se vyplatí třeba tehdy, když zaměstnavatel nemůže novým lidem nabídnout až tak atraktivní mzdu. „Úkolem je při náboru kandidáty do firmy dostat, navnadit je, aby reagovali. Náborový příspěvek může být tím, čím zaměstnavatel vystoupí z davu, jak vynikne mezi podobnými restauracemi s podobnými koncepty, které také hledají nové lidi,“ dodává Karel Mařík.

Potřebujete nabrat lidi i do jiných oborů než jen do gastra? Pojďte jim naproti a inzerujte na našich pracovních portálech Jobs.cz, Prace.cz, Atmoskop.cz nebo v aplikaci Práce za rohem.

 
Sdílejte