Chcete nabrat brigádníky na léto? Máme 8 tipů od firem, které nabírají po tisících

V České poště letos přesáhl počet nabraných brigádnic a brigádníků 20 tisíc, v BILLA ČR nabírají běžně tisícovky zaměstnanců na krátkodobé úvazky a v Kauflandu jde o desítky tisíc brigádníků. Zeptali jsme se jich proto, co jim na brigádníky nejlépe funguje.

Tipy, jak sehnat brigádníky

1. Začněte přesným zněním inzerátu

„Při zveřejnění inzerátu na pozici DPČ nebo DPP si dáváme pozor u názvu pozice. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o hlavní pracovní poměr, musí být zřetelné, že jde o brigádu,“ doporučuje Lukáš Stříbrný, vedoucí týmu náboru České pošty. Stejně tak radí přesně specifikovat požadavky, uvádět, zda se jedná o fyzicky namáhavou práci, v jakém časovém období se brigáda uskuteční, zda jde o dlouhodobou, nebo krátkodobou spolupráci. Osvědčilo se uvádět, pro koho je pozice vhodná, zda pro studenty, maminky na mateřské a podobně. I v případě, že se jedná o noční brigádu, je podle něj třeba tuto informaci zdůraznit, a to jak v inzerci, tak při osobním setkání. A také uvést mzdu.

Jako dobrou praxi můžeme doporučit uvádět v inzerci požadovaný minimální a maximální počet směn za týden nebo měsíc.

Lukáš Stříbrný

Česká pošta

2. Buďte neformální a neokecávejte

Brigády se často týkají studentů, a pokud cílí v Kauflandu na ně, volí trochu jiný jazyk než u běžných inzerátů. Tykají jim, užívají méně formální tonalitu a za ověřenou praxi uvádí Viera Uríková, vedoucí oblasti Recruiting a HR marketingu Kauflandu, snahu zkrátit text inzerátu na minimum, používat krátká videa a být online. „V posledních dvou letech nám funguje i vstupování do výuky s odbornými tématy. Na mladé lidi totiž nefunguje prvoplánová reklama,“ dodává.

3. Hledejte lidi za rohem

V náboru brigádníků České poště pomáhá i aplikace Práce za rohem. Oceňují její jednoduchost, přehlednost a srozumitelnost, díky tomu ji mohou k hledání práce využívat všechny věkové kategorie. „Přes aplikaci se hlásí lidé z blízkého okolí. Předejdeme tomu, že si na pohovor pozveme třeba uchazeče z druhé strany republiky, a tím nejen nám, ale i kandidátům ušetříme čas,“ pochvaluje si Lukáš Stříbrný. Také v Bille začali aplikaci Práce za rohem využívat během první vlny covidu, když potřebovali nabírat brigádníky v okolí nejvytíženějších prodejen. „Dosavadní spolupráci hodnotíme pozitivně, proto v ní budeme určitě pokračovat,“ komentuje využití aplikace Šárka Brennerová, vedoucí oddělení lidských zdrojů BILLA ČR.

4. Z náborového procesu neslevujte

V Bille nedělají při náboru rozdíl mezi uchazeči o brigádu a o stálý pracovní poměr. V případě krátkodobých výpomocí se náborový proces liší jen v jeho délce, která může být kratší. Podobné je to i v Kauflandu, kde je recruitingový proces u brigádníků totožný jako u uchazečů na plný úvazek, a to jak z hlediska délky, tak jednotlivých kroků. Rozdíl je však v průběhu pohovoru. „Zjišťujeme motivaci kandidáta i pro případnou delší spolupráci, například po studiu. Myslíme do budoucna a v případě, kdy u kandidáta odhalíme potřebné kompetence, děláme si tzv. průzkum s vyhlídkou na delší období,“ prozrazuje Viera Uríková.

Většina mladých lidí má chytrý telefon a počítač používají stále méně. Pojďte jim s nabídkou práce ve vaší firmě naproti a využijte aplikaci Práce za rohem, která je jednoduchá na používání pro vás i vaše potenciální kandidáty.

5. Pohovory organizujte hybridně

V České poště se osvědčila kombinace online a offline pohovoru s těmi uchazeči, kteří při prvním online setkání projeví o práci skutečně zájem. „Osobně se setkáme jen s těmi, kteří mají opravdu zájem s námi spolupracovat, nesetkáváme se s velkým množstvím lidí, kteří nejsou rozhodnuti u nás pracovat. A tím chráníme zdraví naše i uchazečů,“ objasňuje Lukáš Stříbrný.

6. Vyjděte brigádníkům vstříc

Při osobním setkání uchazečům vše zopakujte – o jakou práci se jedná, jaké jsou požadavky, zda je možné z některých slevit. „Hledáme společné cesty, aby byla spokojenost na obou stranách a případně nám pracovník doporučil dalšího zaměstnance ze svého okolí,“ popisuje Lukáš Stříbrný další zkušenost České pošty. I v Bille se osvědčuje dbát na potřeby a přání uchazečů.

Při obsazování pozic na krátkodobé brigády či při výpomocích hrají klíčovou roli časové možnosti uchazeče. Je dobré naslouchat a najít kompromis v možnostech kandidáta a v našich potřebách.

Šárka Brennerová

BILLA ČR

7. Dejte jim vybrat smlouvu i směny

Uchazeči mají u České pošty možnost výběru pracovněprávního vztahu a je jen na nich, jestli si vyberou DPČ, nebo DPP. „Rozdíl se jim snažíme maximálně vysvětlit, aby nedocházelo k nejasnostem,“ říká Lukáš Stříbrný s tím, že stejně tak si mohou brigádníci plánovat směny podle svých časových možností. Pracovní dobu si plánují na měsíc dopředu, aby jim nekolidovala s jinou prací nebo výukou.

8. Nováčky podpořte a pečlivě zaučte

U České pošty také patří k osvědčené praxi přidělit novým pracovníkům mentora, který se jim alespoň týden věnuje a zaučuje je. A v případě, že je třeba nováčka zaučit déle, mentor je k dispozici do té doby, než je brigádník schopen samostatné práce.

Češi jakožto zaměstnanci jsou typičtí tím, že chtějí pracovat blízko svého bydliště. Buďte jim proto blíž, i když nehledáte tisíce brigádníků, ale třeba jen krátkou výpomoc na léto. Práce za rohem vám pomůže, ať už hledáte jakékoliv kolegy.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0