Chcete nabrat brigádníky na léto? Máme 8 tipů od firem, které nabírají po tisících

V České poště letos přesáhl počet nabraných brigádnic a brigádníků 20 tisíc, v BILLA ČR nabírají běžně tisícovky zaměstnanců na krátkodobé úvazky a v Kauflandu jde o desítky tisíc brigádníků. Zeptali jsme se jich proto, co jim na brigádníky nejlépe funguje.

1. Začněte přesným zněním inzerátu

„Při zveřejnění inzerátu na pozici DPČ nebo DPP si dáváme pozor u názvu pozice. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o hlavní pracovní poměr, musí být zřetelné, že jde o brigádu,“ doporučuje Lukáš Stříbrný, vedoucí týmu náboru České pošty. Stejně tak radí přesně specifikovat požadavky, uvádět, zda se jedná o fyzicky namáhavou práci, v jakém časovém období se brigáda uskuteční, zda jde o dlouhodobou, nebo krátkodobou spolupráci. Osvědčilo se uvádět, pro koho je pozice vhodná, zda pro studenty, maminky na mateřské a podobně. I v případě, že se jedná o noční brigádu, je podle něj třeba tuto informaci zdůraznit, a to jak v inzerci, tak při osobním setkání. A také uvést mzdu.

Jako dobrou praxi můžeme doporučit uvádět v inzerci požadovaný minimální a maximální počet směn za týden nebo měsíc.

Lukáš Stříbrný

Česká pošta

2. Buďte neformální a neokecávejte

Brigády se často týkají studentů, a pokud cílí v Kauflandu na ně, volí trochu jiný jazyk než u běžných inzerátů. Tykají jim, užívají méně formální tonalitu a za ověřenou praxi uvádí Viera Uríková, vedoucí oblasti Recruiting a HR marketingu Kauflandu, snahu zkrátit text inzerátu na minimum, používat krátká videa a být online. „V posledních dvou letech nám funguje i vstupování do výuky s odbornými tématy. Na mladé lidi totiž nefunguje prvoplánová reklama,“ dodává.

3. Hledejte lidi za rohem

V náboru brigádníků České poště pomáhá i aplikace Práce za rohem. Oceňují její jednoduchost, přehlednost a srozumitelnost, díky tomu ji mohou k hledání práce využívat všechny věkové kategorie. „Přes aplikaci se hlásí lidé z blízkého okolí. Předejdeme tomu, že si na pohovor pozveme třeba uchazeče z druhé strany republiky, a tím nejen nám, ale i kandidátům ušetříme čas,“ pochvaluje si Lukáš Stříbrný. Také v Bille začali aplikaci Práce za rohem využívat během první vlny covidu, když potřebovali nabírat brigádníky v okolí nejvytíženějších prodejen. „Dosavadní spolupráci hodnotíme pozitivně, proto v ní budeme určitě pokračovat,“ komentuje využití aplikace Šárka Brennerová, vedoucí oddělení lidských zdrojů BILLA ČR.

4. Z náborového procesu neslevujte

V Bille nedělají při náboru rozdíl mezi uchazeči o brigádu a o stálý pracovní poměr. V případě krátkodobých výpomocí se náborový proces liší jen v jeho délce, která může být kratší. Podobné je to i v Kauflandu, kde je recruitingový proces u brigádníků totožný jako u uchazečů na plný úvazek, a to jak z hlediska délky, tak jednotlivých kroků. Rozdíl je však v průběhu pohovoru. „Zjišťujeme motivaci kandidáta i pro případnou delší spolupráci, například po studiu. Myslíme do budoucna a v případě, kdy u kandidáta odhalíme potřebné kompetence, děláme si tzv. průzkum s vyhlídkou na delší období,“ prozrazuje Viera Uríková.

Většina mladých lidí má chytrý telefon a počítač používají stále méně. Pojďte jim s nabídkou práce ve vaší firmě naproti a využijte aplikaci Práce za rohem, která je jednoduchá na používání pro vás i vaše potenciální kandidáty.

5. Pohovory organizujte hybridně

V České poště se osvědčila kombinace online a offline pohovoru s těmi uchazeči, kteří při prvním online setkání projeví o práci skutečně zájem. „Osobně se setkáme jen s těmi, kteří mají opravdu zájem s námi spolupracovat, nesetkáváme se s velkým množstvím lidí, kteří nejsou rozhodnuti u nás pracovat. A tím chráníme zdraví naše i uchazečů,“ objasňuje Lukáš Stříbrný.

6. Vyjděte brigádníkům vstříc

Při osobním setkání uchazečům vše zopakujte – o jakou práci se jedná, jaké jsou požadavky, zda je možné z některých slevit. „Hledáme společné cesty, aby byla spokojenost na obou stranách a případně nám pracovník doporučil dalšího zaměstnance ze svého okolí,“ popisuje Lukáš Stříbrný další zkušenost České pošty. I v Bille se osvědčuje dbát na potřeby a přání uchazečů.

Při obsazování pozic na krátkodobé brigády či při výpomocích hrají klíčovou roli časové možnosti uchazeče. Je dobré naslouchat a najít kompromis v možnostech kandidáta a v našich potřebách.

Šárka Brennerová

BILLA ČR

7. Dejte jim vybrat smlouvu i směny

Uchazeči mají u České pošty možnost výběru pracovněprávního vztahu a je jen na nich, jestli si vyberou DPČ, nebo DPP. „Rozdíl se jim snažíme maximálně vysvětlit, aby nedocházelo k nejasnostem,“ říká Lukáš Stříbrný s tím, že stejně tak si mohou brigádníci plánovat směny podle svých časových možností. Pracovní dobu si plánují na měsíc dopředu, aby jim nekolidovala s jinou prací nebo výukou.

8. Nováčky podpořte a pečlivě zaučte

U České pošty také patří k osvědčené praxi přidělit novým pracovníkům mentora, který se jim alespoň týden věnuje a zaučuje je. A v případě, že je třeba nováčka zaučit déle, mentor je k dispozici do té doby, než je brigádník schopen samostatné práce.

Češi jakožto zaměstnanci jsou typičtí tím, že chtějí pracovat blízko svého bydliště. Buďte jim proto blíž, i když nehledáte tisíce brigádníků, ale třeba jen krátkou výpomoc na léto. Práce za rohem vám pomůže, ať už hledáte jakékoliv kolegy.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0