Bigger weeks: Týdny inspirace, které pomáhají každému z nás růst

Vždycky se na ně v LMC těšíme. Bigger weeks jsou naše týdny plné osobního růstu, myšlenek, zážitků, workshopů a přednášek, díky kterým směřujeme k tomu být větší a lepší. Letos jsme se věnovali tématu odolnosti a celý program byl koncipován pro posílení těla, ducha i srdce.

LMC Bigger weeks 2022

Firemní vzdělávání je dlouhodobý, kontinuální proces. Někdy se ale vyplatí změnit rytmus a dát si i v seberozvoji pořádný, osvěžující sprint. Proto máme Bigger weeks. Letos se do nich vešlo 22 různých akcí. Přihlásilo se na ně 563 kolegů ze všech oddělení LMC, a protože jsme srdcaři, tak 80 % z přihlášených se opravdu zúčastnilo.

Letošní Biggers byly o odolnosti

Online i offline přednášky letos měly podtext odolnosti a zvládání změn. Program jsme přitom volili s ohledem hned na několik událostí, které se týkají nás jakožto firmy, jakožto celé společnosti, anebo i na základě feedbacku sesbíraného v období pandemie. Šlo nám přitom hlavně o tři věci:

  • Chtěli jsme lidi připravit na změny, které nás v následujících letech čekají.
  • Už v průběhu pandemie jsme se lidí pravidelně ptali, co je trápí. A víme, že nejčastěji šlo o stres nebo to, že jsou pod nějakým tlakem. S tím jsme chtěli něco udělat.
  • A zároveň si po každých Bigger weeks zjišťujeme, o jaká témata mají lidi zájem. A na ně jsme do jisté míry v letošním ročníku taky reagovali.

„Dělali jsme všechno pro to, aby lidé byli schopni pracovat v nestabilním prostředí. Okolí se mění, ale je důležité umět rozumět a ovládat sami sebe.“

Dagmar Šimonová

Employee guidance

Co bylo na programu?

Pro inspiraci přinášíme přehled témat, kterým jsme chtěli u lidí vzbudit zájem o další vzdělávání, ať už ve firmě, či mimo ni. A které jim snad pomohly připravit i na těžká životní či pracovní období. O jaké přednášky a workshopy tedy šlo?

Strach je přítel vítězů (Marian Jelínek): Evoluce nám strach dala, aby nás chránil, ale pokud ho používáme špatně, může nás i zničit. ​​​​​​Na workshopu jsme se učili, jak ho zvládnout a využít ve svůj prospěch.

Jak vědomé máte ego (Jan Čepelka): Naše hodnoty, emoce a smysly jsou vzájemně propojeny a mají přímý vliv na naše ego a vazbu na vědomí člověka. Jakou? Na to jsme se detailně podívali s lektorem Janem Čepelkou.

Přirozený pohyb + pohyb pro mozek (Michal Elčkner): Prošli jsme tipy, jakým způsobem použít přirozený pohyb při rutinní kancelářské práci. Co všechno náš mozek zahlcuje a co mu naopak dělá dobře. A k tomu přihodili pár ájurvédských technik na zklidnění mysli nebo akupresurní body.

Mozek v kondici (Alena Srbová): Jak ze sebe (a druhých) při neustálém růstu nároků na výkon už neždímat víc, ale spíš pracovat chytřeji a s větší lehkostí? Kurz nabídl praktický úvod do tématu celostní podpory mentální výkonnosti.

Biohacking (Mirek Nečas): Přednáška zmapovala, co všechno můžeme vychytat pro vyšší kvalitu života dnes i její udržení do budoucna. Klíčová slova jsou úspěch a vyrovnanost v exponenciální době.

VR Game: Richie’s Plank Experience (VR On the Road): Interaktivní hra ve virtuální realitě. Na vrcholu našeho Lighthousu jsme si prověřili schopnosti a odvahu projít lávku v oblacích.

Improvizace (Nikola Orozovič): Divadelní improvizace je stále poměrně nový fenomén, jehož oblíbenost u diváků neustále stoupá. Na workshopu jsme projeli praktická cvičení a hry rozvíjející schopnosti soustředění, multitaskingu, komunikace a vzájemné spolupráce.

​​​​​​​Firemní duše a rituály (Tomáš Bušek): Přírodní národy mívají dva vůdce. Náčelníka, který říká, kolik bizonů je třeba ulovit, kde budou stát stany a kdo je nepřítel. A šamana, který udělá obřady a propojí naši činnost s „něčím vyšším“. Přesně o tom byl i workshop Tomáše Buška.

Individuální měření odolnosti vůči stresu (Mirek Nečas): 21. století je změna. Změna je stres. Stres je dobrý i špatný. Umíme dobrý zkvalitnit a špatný mít pod chytrou kontrolou? HRV biomarker nás otestoval, jak na tom jsme.

Dech a chlad (Jakub Chomát): Vybrali jsem to nejlepší z Wim Hofovy metody (WHM) a našeho interního know-how a v minimalistickém zážitkovém formátu představili cvičení a techniky, které pomáhají zvládat stres či nastartovat imunitní systém.

Opravdové jídlo jako životní styl (Eva Čermáková): O původu jídla, o rozdílech mezi ekologickým a konvenčním zemědělstvím. Řekli jsme si, na co si dát při nákupu pozor, a našli inspiraci pro nákup kvalitních potravin za rozumné ceny.

Prevence infarktu a mrtvice (Loono): 50 lidí denně dostane infarkt. V rámci školení jsme se naučili, jak ho rozpoznat a jak poskytnout první pomoc. Nezapomněli jsme ani na mozkovou mrtvici, která ročně v Česku postihne 34 tisíc lidí.

Digitální závislost (Adam Kulhánek): Čím dál více času trávíme s mobilem v ruce. A společně s Adamem jsme odhalili, proč se technologie staly „drogou“ moderní doby, co se děje v mozku závislého, kde leží hranice závislosti a jak jim předcházet.​​​​​​​

Imposter syndrom (Zuzana Jochmannová): Lidé, kteří se necítí dostatečně kompetentní a pochybují o svých schopnostech, přestože jsou v práci úspěšní, se často zbytečně blokují ve svém profesním rozvoji. A přesně o tom je imposter syndrom, na který jsme se detailně podívali.

Co na to účastníci?

Marie Kalinay, sales LMC

První, co bych letos na Biggers vyzdvihla, je možnost vidět se offline nejen s lektory, ale i s kolegy. Z přednášek je pro mě těžké vyzdvihnout jen jednu věc. Byly skvěle propojené, přes tělo, mozek a duši. Začnu Michalem Elčknerem – fyzioterapeutem, který nám ukázal, jak snadno se protáhnout a že i malý pohyb pomáhá. Jan Čepelka dal mým myšlenkám a pocitům jména. Ukázal mi má slabá i silná místa. Workshop Tomáše Buška byl pro mě emočně velmi silný. Předvedl nám, jak zhmotnit myšlenky pomocí karet a vizualizace. Program byl prostě skvělý.

Martin Fírer, manažer salesu LMC

Program byl opět super, témata byla pestrá a bylo z čeho vybírat. Líbilo se mi sestavení Egodiagramu s Janem Čepelkou, který mi pomohl lépe pochopit některé aspekty vlastního nastavení. V semináři o pohybu s Michalem Elčknerem jsem se dozvěděl třeba to, jak jemná motorika prstů ovlivňuje řeč. No a z přednášky o strachu s Marianem Jelínkem jsem si zapamatoval třeba to, že nemůžu myšlenkám bránit, aby mě napadly, ale můžu ovlivnit, které mi v hlavě zůstanou.

Jak to vidí lektor?

Jan Čepelka, lektor Egodiagramu

Na Bigger weeks jsem přednášel už poněkolikáté a opravdu si to užívám. Na atmosféře je velmi poznat, že jsou tam lidé dobrovolně, a ne z donucení. Je to příjemná práce. Zajímavé je, že podle testu hodnot vědomí, který jsme v kurzu dělali, jsou lidé z LMC proti běžné populaci víc opřeni o taktiky spojené s přínosem než o ty postavené na egu.

A proč to dává smysl nám v HR?

Dagmar Šimonová, Employee guidance

Celou akci děláme kvůli osobnímu rozvoji. Nechceme lidem jen přednést rozvojové aktivity, které by měli absolvovat. Chceme v nich probouzet zvědavost. Přinést jim inspiraci, jak se mohou oni sami rozvíjet a jaké jsou vůbec možnosti na trhu. Když totiž člověk rozumí sám sobě a tomu, co chce dělat, bude si rozvojové programy vybírat sám.

Pár doporučení na závěr

Pokud byste chtěli organizovat podobnou akci i u vás, máme pár tipů, které by mohly pomoct, aby vše běželo hladce:

  • Komunikujte akci dostatečně dopředu. My jsme začali už v tříměsíčním předstihu a interní kampaní na Bigger weeks jsme doslova zaplnili celé kanceláře. Měli jsme na ně rollupy, letáčky, reklamní předměty a psali jsme o nich pravidelně na intranetu nebo mailem.
  • Vyhněte se kritickým dnům pro dokončování zakázek. U nás bývají nejnáročnější vždy pondělky a pátky. Proto jsme vše plánovali tak, aby se jim semináře a workshopy vyhýbaly. Jinak jsme ale účast nechali čistě dobrovolnou.
  • Sbírejte si od lidí průběžně feedback. Tím, že jsme zpětnou vazbu měli z předchozích let a také z dalších zaměstnaneckých průzkumů z doby pandemie, věděli jsme, jak téma zacílit. Účastníci nám to pak i sami potvrzovali, že třeba s tématy stresu či rodičovství jim to padlo doslova jako „prdel na hrnec“.
  • Informujte o volných místech. Protože už jsme organizace o 350 lidech a akce jsme nechali na dobrovolné bázi, neobešli jsme se bez registračního systému. O přednášky přitom byl velký zájem, a tak pokud se někde uvolnilo místo, psali jsme za HR souhrny a dávali zaměstnancům vědět, čeho se ještě můžou účastnit.
  • Nechte lidi akci zhodnotit. Nejenže dostanete třeba i témata na zamyšlení do dalších let, ale často se vám sejde i milá zpětná vazba na konkrétní aktivity a sami uvidíte, že taková akce pro lidi má smysl.

Bigger weeks jsou pro nás výjimečná akce a vždycky si je užijeme. Máte-li šanci něco podobného zorganizovat i u vás ve firmě, neváhejte. Aktivní a zvídaví lidé, kteří se chtějí rozvíjet sami od sebe, jsou totiž v každé organizaci to nejdůležitější. Už teď spolu přemýšlíme o tématech pro Biggers 2023.

 
Sdílejte
Program Bigger weeks