Vnější okolnosti nás v poslední době vystavují těžkým zkouškám. V hybridním režimu, který nás naučila pandemie, si kolegové často připadají osamělí. Výkonnost pracujících rodičů zase negativně ovlivňuje stres, když pro své dítě nemohou sehnat školku. A při sledování války na Ukrajině snadno ztrácíme vyrovnanost a pevnou půdu pod nohama úplně všichni. Pro fungování týmu už proto nestačí zajišťovat pouze strohé, provozní záležitosti a rozhodovat se čistě na základě racionálního kalkulu. Naopak je nezbytné umět lidem naslouchat a vytvořit jim v práci pocit bezpečí. A to dokážou pouze lídři s vysoce vyvinutou emoční inteligencí.
Výzkum potvrzuje, že EQ vítězí nad IQ
Ve studii uspořádané americkou Wharton School výkonní manažeři řešili fiktivní problémy a pracovní dilemata. U těch, kteří byli v řešení problémů nejlepší, vědci zaznamenali vyšší aktivitu v částech mozku, které zodpovídají za emoce, intuici a empatii. Za to v čelním laloku, kde sídlí racionální uvažování a abstraktní myšlení, byla aktivita jejich mozku snížená.
Pojem emoční inteligence ve zkratce znamená schopnost poradit si s vlastními emocemi a pocity ostatních. Podle psycholožky Radky Loji, která vede kurzy osobního rozvoje, by cílem jejího posilování mělo být, abychom my měli emoce, a ne emoce nás.
Technické dovednosti a obecné IQ jsou vstupními požadavky pro nástup do většiny výkonných funkcí, pro vedení lidí ale samy o sobě nestačí. Člověk může mít sebelepší vzdělání, pronikavou mysl a hromadu chytrých nápadů, pokud se ale neumí hbitě pohybovat v mezilidských vztazích, skvělý vůdce z něj nebude.
Co tedy definuje lidi s emoční inteligencí na brilantní úrovni? Podle Radky Loji o nich platí následující:
Pro dosažení vysoké emoční inteligence musí být zastoupeny všechny tyto složky. Pokud se dokážeme vcítit do druhých, ale neumíme ovládat vlastní pocity, v mezilidských vztazích moc vynikat nebudeme. Jedním z přešlapů zaměstnavatelů navíc je, že svým lidem dají najevo starost a… tím skončí. Pouhý zájem ale nestačí. Nemá smysl ptát se zaměstnanců na jejich problémy, když jim následně nedokážete poskytnout emoční podporu. Možná to myslíte dobře, ale situaci to může naopak zhoršit.
Chcete se naučit zvládat své emoce? Psycholožka Radka Loja vás ve svém videokurzu na Seduo.cz naučí techniky, se kterými negativní pocity hravě zkrotíte.
Emoční inteligence se dá naučit. Naše osobnost není neměnná. Vyvíjí se po celý náš život a je tvárnější, než jste si možná mysleli. Jak tedy na to?
Při řešení vypjatých situací ze všeho nejvíc pomáhá, když budou mít manažeři čistou hlavu. Jen tak se dokážou povznést nad své i cizí problémy a řešit je citlivě i racionálně naráz. S psychohygienou můžou pomoci různé techniky – Radka Loja ve svém kurzu doporučuje meditaci, shrnutí dne či knihu pozitivních zážitků. Důležité je ale najít tu svou a věnovat se jí pravidelně. Bez pochopení vlastních emocí se totiž jen obtížně dostaneme k těm nejlepším výkonům.