Bez emoční inteligence se už dnes manažeři neobejdou. Naštěstí se dá naučit

Hodně manažerů je stále přesvědčeno, že emoce na pracoviště nepatří. Ty ale před dveřmi kanceláře nechat nejde. Obzvlášť teď, kdy zaměstnanci potřebují psychickou podporu víc než kdy dřív. Vstupujeme proto do éry, kdy se nejlepšími lídry stávají lidé s vysoce vyvinutou emoční inteligencí. Přečtěte si, v čem je její síla a jak ji trénovat.

Emoční inteligence v práci

Vnější okolnosti nás v poslední době vystavují těžkým zkouškám. V hybridním režimu, který nás naučila pandemie, si kolegové často připadají osamělí. Výkonnost pracujících rodičů zase negativně ovlivňuje stres, když pro své dítě nemohou sehnat školku. A při sledování války na Ukrajině snadno ztrácíme vyrovnanost a pevnou půdu pod nohama úplně všichni. Pro fungování týmu už proto nestačí zajišťovat pouze strohé, provozní záležitosti a rozhodovat se čistě na základě racionálního kalkulu. Naopak je nezbytné umět lidem naslouchat a vytvořit jim v práci pocit bezpečí. A to dokážou pouze lídři s vysoce vyvinutou emoční inteligencí.

Výzkum potvrzuje, že EQ vítězí nad IQ

Ve studii uspořádané americkou Wharton School výkonní manažeři řešili fiktivní problémy a pracovní dilemata. U těch, kteří byli v řešení problémů nejlepší, vědci zaznamenali vyšší aktivitu v částech mozku, které zodpovídají za emoce, intuici a empatii. Za to v čelním laloku, kde sídlí racionální uvažování a abstraktní myšlení, byla aktivita jejich mozku snížená.

Co umí emočně inteligentní lidé

Pojem emoční inteligence ve zkratce znamená schopnost poradit si s vlastními emocemi a pocity ostatních. Podle psycholožky Radky Loji, která vede kurzy osobního rozvoje, by cílem jejího posilování mělo být, abychom my měli emoce, a ne emoce nás. 

Technické dovednosti a obecné IQ jsou vstupními požadavky pro nástup do většiny výkonných funkcí, pro vedení lidí ale samy o sobě nestačí. Člověk může mít sebelepší vzdělání, pronikavou mysl a hromadu chytrých nápadů, pokud se ale neumí hbitě pohybovat v mezilidských vztazích, skvělý vůdce z něj nebude.

Co tedy definuje lidi s emoční inteligencí na brilantní úrovni? Podle Radky Loji o nich platí následující:

 • Umí vnímat svoje emoce a prožívání druhých.
 • Dokážou své pocity ovládat a regulovat.
 • Efektivněji řeší pracovní problémy.
 • Umí odhadnout, jaké pocity vyvolají svým jednáním v ostatních.
 • Dokážou ustát emoce druhých lidí a pomoci jim s jejich usměrněním.
 • Snadněji řeší konflikty.
 • Umí sami sebe pozitivně motivovat.Snadněji dosahují svých cílů.

Pro dosažení vysoké emoční inteligence musí být zastoupeny všechny tyto složky. Pokud se dokážeme vcítit do druhých, ale neumíme ovládat vlastní pocity, v mezilidských vztazích moc vynikat nebudeme. Jedním z přešlapů zaměstnavatelů navíc je, že svým lidem dají najevo starost a… tím skončí. Pouhý zájem ale nestačí. Nemá smysl ptát se zaměstnanců na jejich problémy, když jim následně nedokážete poskytnout emoční podporu. Možná to myslíte dobře, ale situaci to může naopak zhoršit.

Chcete se naučit zvládat své emoce? Psycholožka Radka Loja vás ve svém videokurzu na Seduo.cz naučí techniky, se kterými negativní pocity hravě zkrotíte.

6 kroků k sebezdokonalení

Emoční inteligence se dá naučit. Naše osobnost není neměnná. Vyvíjí se po celý náš život a je tvárnější, než jste si možná mysleli. Jak tedy na to? 

 1. Uvědomte si své emoce a správně je pojmenujte. Zní to jednoduše, ale může to být ze začátku docela těžké. Pomůže vám, když se při tom zaměříte na své tělesné pocity. Když si třeba všimnete, že máte na poradě stažené hrdlo, může se jednat o úzkost či strach. A rovnou si můžete odpovědět. Postupně se tak doberete k nálepce, která emoci vystihuje nejvíc.
 2. Zamyslete se, jak pocity ovlivňují vaše rozhodování. Někdy při tom odhalíte, co vám dělá problémy. Pokud odkládáte telefonát důležitému klientovi, možná se bojíte odmítnutí. A pokud jste byli příliš rozjaření, možná jste kývli na zakázku, kterou nejde ve slíbeném čase splnit.
 3. Přijměte za své emoce odpovědnost. V praxi to znamená, že jejich původ budete přisuzovat sobě. Pokud jste se pohádali s kolegou, neříkejte si, že on je špatný, ale že vám se nelíbí, jak se chová. Vštípíte si tím, že své pocity máte v rukou vy, a ne ostatní.
 4. Regulujte své prožívání. Nemusíte hned dělat dechová cvičení. Často stačí, když se svými myšlenkami budete diskutovat. Pokud jste přesvědčení, že vás vaše šéfová nemá ráda, protože se na vás mračí, uvědomte si, že se jedná pouze o vaši domněnku. A vymyslete co nejvíc dalších věcí, kvůli kterým by mohla být rozmrzelá.
 5. Vnímejte pocity druhých. Zaměřte se na nonverbální komunikaci. Podřízený, který má svěšená ramena, méně komunikuje, občas si povzdechne a bere si home office víc než dřív, asi není v nejlepší duševní pohodě. Vciťte se do něj a zeptejte se sebe, co byste na jeho místě potřebovali.
 6. Změňte své chování. Až na něm kolegové uvidí vaše úsilí jim porozumět. Nalaďte se na jejich vlnu. Naslouchejte jim. Pokud od nich potřebujete práci navíc, zaměřte se na to, jak o ni žádáte. Nečekejte, až první krok udělají oni.

Základ je psychohygiena

Při řešení vypjatých situací ze všeho nejvíc pomáhá, když budou mít manažeři čistou hlavu. Jen tak se dokážou povznést nad své i cizí problémy a řešit je citlivě i racionálně naráz. S psychohygienou můžou pomoci různé techniky – Radka Loja ve svém kurzu doporučuje meditaci, shrnutí dne či knihu pozitivních zážitků. Důležité je ale najít tu svou a věnovat se jí pravidelně. Bez pochopení vlastních emocí se totiž jen obtížně dostaneme k těm nejlepším výkonům.

 
Sdílejte