Benefity pro modré límečky nemusí být jen o financích. I mikrovlnka v práci může dělat divy

Lidé v dělnických profesích samozřejmě nejvíce ocení jakoukoliv formu finančního přilepšení, ovšem to nemusí znamenat vždy bonusy či stravenky. Čím dál tím víc si začínají cenit také flexibilitu v plánování směn nebo příjemné pracovní prostředí. Inspirujte se u českých firem, které u modrých límečků svými benefity zabodovaly.

Benefity pro modré límečky

Volnost v organizaci směn

Velký posun, který se v posledních dvou letech odehrál směrem k flexibilitě práce a práce na dálku, se modrých límečků dotkl jen okrajově. Postupně se však zvyšují nároky na organizaci směnného provozu, obzvlášť na pozicích náročných na obsazení. Firmy proto zavedly třeba následující aktivity:

 • V online supermarketu Rohlik.cz si uvědomili, že i v generaci Y jsou skladníci či jiné manuální profese. Ovšem i ti by chtěli mít možnost organizovat si čas podle svého. Proto pro ně vytvořili mobilní aplikaci, kde si mohou směny naklikat.
 • S nedostatkem se potýkali i obchodní řetězce Lidl nebo Kaufland, které situaci vyřešily nabídkou polovičních nebo dvoutřetinových úvazků.

Chcete přilákat modré límečky? Uveďte i vaše nefinanční benefity přímo do inzerátu na portálu Prace.cz a najděte skvělé zaměstnance už dnes.

Prostředí pro život

Občas lepší atmosféru na pracovišti tvoří i malé věci a své o tom ví třeba právě Lidl. Ten vybavil své prodejny sprchami nebo místnostmi s lednicí a mikrovlnkou, které zaměstnancům pracovní život zpříjemňují. To celé pak ještě vylepšili zřízením pozice komunikačních specialistů, kteří se zaměstnanců ptali na zpětnou vazbu a mediovali je směrem k vedení. Lidé se obecně v práci nechtějí cítit jen jako někdo, kdo má odmakat určitý objem a jít domů, i modré límečky chtějí být v práci slyšet.

U CNC obráběčů ve Workpress Aviation například už ve své kampani otevřeně řekli, že když „mašina jede“, můžou se zaměstnanci klidně dívat na velké obrazovce na fotbal. Nijak to neznamená, že by pracovat přestali, jen se u toho nebudou nudit.

Ze zkušenosti mohu říci, že lidé ve výrobě mají nejraději benefity finančního charakteru.

Eva Vavrouchová

personální ředitelka, HESTEGO

Podpora dopravy do práce

Češi nechtějí dojíždět za prací daleko, popř. za prací složitě dojíždět a ještě si dopravu platit ze svého. I proto je v Amazonu nejčastěji využívaným benefitem pravidelná svozová doprava, kterou na cestu do velkoskladů využívá na 90 procent zaměstnankyň a zaměstnanců.

Pojištění a ohled na rodiče

Napřed nad zbytkem zaměstnavatelů chtějí být i v Amazonu, kde například do skladby benefitů zařadili také příspěvek na životní a penzijní pojištění. Stejně tak mají podpůrný program pro rodičovské a mateřské dovolené, který zahrnuje i možnost postupného návratu do zaměstnání.

Úspěšným absolvováním programu má zaměstnanec možnost posunout se ve své kariéře a dosáhnout tím na vyšší mzdu.

Noah Zyla

PR manažer, Amazon

Mezi nefinanční benefity patří v Amazonu také vzdělávání v rámci benefitu Career Choice, kdy zaměstnanec získá až 95procentní úhradu školného na vybraný kurz. Na to, aby na benefit dosáhl, musí ve firmě pracovat jako kmenový zaměstnanec minimálně rok. A samozřejmě je pro zaměstnance zajímavá i možnost slev na Amazon.de, která jim pomůže přinejmenším snížit jejich životní náklady.

Před rokem udělali v Grafton Recruitment výzkum benefitů u modrých límečků. Mezi pět nejžádanějších benefitů se zařadily:

 • finanční bonusy nebo prémie,
 • pětitýdenní a delší dovolená,
 • možnost firemního stravování nebo získání stravenek,
 • jiné než výkonové odměny (například ty, které se rozdělují na Vánoce, při pracovním výročí apod.)
 • a 13., či dokonce 14. mzda.

Pod vlivem covidu u modrých límečků vzrostl důraz i na takové věci, jako je dorovnání mzdy v případě, že musí zůstat v karanténě, nebo jako jsou benefity související s ochranou zdraví – ať už je to třeba možnost získat vitamíny, či přístup k programům na podporu duševního zdraví.

Mzda je pro modré límečky stále to nejdůležitější

I proto lidé na dělnických pozicích půjdou primárně tam, kde dobře platí. Pokud však jsou nabídky srovnatelné, výše uvedenými benefity si můžete získat plusové body. A ještě více dostanete i tím, pokud s mzdami nebo financemi budete umět pracovat. Z firemní praxe se osvědčily například:

 • každoroční revize mezd a jejich zvýšení o inflaci,
 • příplatky za odpolední či noční směny, nepřetržitý provoz, odbornost na vybraných pozicích,
 • příspěvky na svatbu, pracovní výročí nebo životní jubileum,
 • stravenky a dotovaná jídla v kantýně.

Poměrně zajímavou věc pak udělali například ve strojírenské firmě IFE, která vyrábí dveře do vlaků a tramvají. Tam měli mzdu rozdělenou na fixní a variabilní složku závisející na množství odvedené práce. Když se ale rozhodli nechat lidem vyšší fix, efektivita se nijak nesnížila. Naopak se změnila atmosféra, kdy lidé získali pocit, že jim vedení věří.

 
Sdílejte