Ať vám nábory frčí i o dovolené. 6 tipů, díky nimž vás kolegové snáze zastoupí

Rušivé zprávy od kolegů během dovolené dostane občas každý. HRisté, na které spoléhá celá firma, jsou tomuto nešvaru vystavení ještě častěji. A protože už dávno neplatí, že se během léta nábor pozastavuje, musí mnohdy řešit komplikace spojené s výběrovým řízením třeba i z pláže. Máme však pro vás pár tipů, díky kterým si to celé můžete usnadnit.

Jakmile se coby personalisté rozhodnete odcestovat a nemáte zrovna perfektně se vykrývající HR tým, nastává tak trochu kolize nejen s každodenní agendou, ale i s domluvenými pohovory. Co byste tedy měli udělat, aby výběrka běžela hladce i bez vás?

1. Plánujte dostatečně dopředu

Pokud nenabíráte kontinuálně, dá se na nábor nových lidí docela dobře připravit prostě tím, že budete pozice vypisovat nebo pohovory organizovat až na dobu po vašem návratu. Případně tak, že ještě prezenčně stihnete první kolo s manažerem a druhé mu jen naplánujete.

2. Nastavte si pravidla se zastupujícím

Nejčastěji vás při náboru budou zaskakovat kolegové v HR, případně manažeři, do jejichž týmu nabíráte. Dohodněte se proto na záskoku osobně a před odjezdem mu vše raději sepište do přehledného souhrnu. Ideální formou je seznam nedokončených úkolů seřazený dle priorit. Ten se ostatně bude hodit i vám po návratu – budete si z něj totiž moci odškrtat, co se povedlo dotáhnout, například kteří kandidáti na pohovor přišli, poslali vypracované úkoly a kam se jejich výběrová řízení posunula. S nimi vám už ale lépe pomůžou i konkrétní funkce v Teamiu…

3. Převeďte nábor konkrétních pozic na kolegy

Pokud jste v Teamiu vypsali inzerovanou pozici, jste jejím vlastníkem a všechny informace o náboru chodí do e-mailu vám. Abyste informace o těchto výběrkách nesyslili během dovolené ve vaší schránce, do které máte jen omezený přístup, můžete předat vlastnictví konkrétních pozic kolegům. V placené, plné verzi Teamia lze navíc předat všechny pozice najednou a kompletní nábor tak na kolegu přehodit.

4. Sdílejte kalendář pohovorů

Obrovskou výhodou Teamia je sdílení kalendáře s pohovory. Informace o nich se propisují do kalendáře automaticky a vy snadno dle barevného rozlišení poznáte, v jaké fázi je který pohovor, včetně třeba karty uchazeče i formy pohovoru. Skrz něj se můžete s kolegy skvěle sesynchronizovat. Běžně se totiž stává, že zastupující člověk nemůže něco dohledat o kandidátovi, ať už kontakt, CV, či cokoliv dalšího. A pak se vám s tím ozývá na pláž, na hory nebo třeba jen k rozečtené knize. Sdílení kalendáře pomáhá takovým komunikačním šumům předcházet.

5. Dejte kandidátům vědět, kdo povede pohovor

Kandidáti by měli vědět, že pohovor s nimi povede někdo jiný, ať už půjde o manažera, či kohokoliv jiného. Nezapomeňte proto vždy připojit kontakt zastupujícího. Pokud by se situace týkala více kandidátů, můžete přes Teamio zaslat i hromadnou zprávu všem dotyčným, a to klidně když se hlásí na různé pozice.

6. Nastavte si out of office

I když kandidáty uvědomíte o tom, že nábor povede kolega, můžou tuto informaci přehlédnout a i tak vám psát. Proto na out of office nezapomínejte a uveďte kontakt na zastupující v e-mailu.

Neobejde se to bez vás? Zkuste appku Teamio

Pokud se do výběrového řízení musíte zapojit i během volna, doporučujeme využít novou mobilní aplikaci Teamio. Ta vám bude přímo do kapsy dávat notifikace o nových kandidátech, ale umožní třeba i identifikovat volajícího nebo si projít CV kandidáta v telefonu. Spoustu náborových kroků tak díky appce odbavíte odkudkoliv a doslova na pár kliků. K dispozici je jak pro iOS, tak i pro Android.

 
Sdílejte