Anketa: Jak zvládají krizi kolem pandemie ČSOB, IKEA a Kofein?

Zeptali jsme se zástupců menších i velkých firem z různých odvětví, jak se jim vede v době pandemie a jakou strategii volí, aby těžkou dobu se svými lidmi ustáli. Jejich přístup může být užitečný i pro vaši společnost.

Alessandro Lagazio, People & Culture Manager, IKEA Česká republika

Zdraví a bezpečnost zaměstnanců jsou pro nás prioritou, snažíme se je podporovat řadou konkrétních kroků a opatření. V případě potřeby či krizové situace mají zaměstnanci IKEA i jejich rodinní příslušníci k dispozici jako stálý benefit tzv. Help Program – nonstop online a telefonické poradenství v oblasti osobní, zdravotní, právní a finanční. Část zaměstnanců se věnuje vyřizování online objednávek. Vedle toho jsme po dobu uzavření obchodních domů spustili plánování a nákup kuchyní, ložnic a úložných prostor na dálku. Další část zaměstnanců se tedy věnuje těmto službám.

Zároveň v tuto chvíli pracujeme na pravidelné údržbě obchodních domů a také na různých přestavbách pokojových instalací v zázemí i přímo na prodejní ploše. Během práce v obchodních domech i v zázemí striktně dodržujeme hygienické principy a doporučení od vládních autorit. U některých zaměstnanců je z povahy jejich práce a s využitím digitálních nástrojů možné, aby pracovali na dálku. Udržujeme s nimi kontakt přes aplikace jako Microsoft Teams, Skype či jsme ve spojení přes e-mail a telefon. V případě, že byla některému zaměstnanci nařízena karanténa, zůstává 14 dní doma a hradíme mu mzdu do výše úvazku (řešení platné k 23. březnu 2020, další postup řešíme s ohledem na vývoj situace).

Nehledě na současnou situaci v IKEA dlouhodobě pracujeme na možnostech, jak zaměstnancům vyjít vstříc ve flexibilitě pracovní doby. Každý, kdo u nás odpracuje jeden celý rok, má nárok požádat o dočasné snížení úvazku. Celých 40 % pracovních úvazků, které máme, je částečných. U zaměstnanců, kteří pracují na obchodních domech, po domluvě flexibilně plánujeme směny a uzpůsobujeme jim náplň práce, která se může od té kontraktované lišit. Tímto se snažíme zajistit mj. i rotaci pracovních kapacit a rovnoměrnou distribuci práce mezi všemi zaměstnanci.

Přes všechny organizační snahy jsou zde i zaměstnanci, kteří nemohou vykonávat svou běžnou práci. V takových případech se s nimi soustředíme na pracovní rozvoj a vzdělávací příležitosti. Vypracovali jsme jednotný přístup ke vzdělávání a vybavujeme naše zaměstnance různými nástroji a jasnými postupy, jak se vzdělávání účastnit na dálku. Adaptovali jsme se na situaci a stanovili postup, který nám umožní zachovat chod podnikání z krátkodobého i dlouhodobého hlediska tak, aby mělo co nejvíce zaměstnanců zajištěnou práci. Snažíme se všemi prostředky, i finančními, zabránit případnému krácení úvazků či nadbytečnosti.

Jsou teď vaši lidé doma a mají více času se vzdělávat? Sdílejte s nimi balíček šesti kurzů online pomoci zdarma a podpořte je, aby se realizovali. Budete z toho těžit vy i oni. Zažádat o balíček můžete ještě do 30. dubna.

Aneta Valdhansová, externí komunikace ČSOB

Našim lidem se snažíme vyjít maximálně vstříc, na prvním místě je přitom zdraví nás všech. Zároveň si uvědomujeme naši roli pro zachování dostupnosti finančních služeb pro naše klienty. Situace se rychle mění a my na ni pružně reagujeme. Zaměstnancům umožňujeme, aby pracovali z domova, kde to jde. Díky tomu, že jsme před lety zavedli flexibilní způsob práce, včetně možnosti práce na home office, to pro naše kolegy nebylo úplně nové a byli jsme schopni se v nové situaci rychle zorientovat. Navýšili jsme dny zdravotního volna nad rámec pěti stávajících těm, kteří to nejvíc potřebují. S poskytovateli mobilních služeb jsme dojednali neomezená data, což se hodí pro připojení z domova, když nefunguje wi-fi.

Zaměstnanci, kteří zatím neměli notebooky, je postupně dostávají, aby mohli pracovat na dálku, pokud je to možné. Kromě standardních komunikačních kanálů využíváme pro komunikaci s kolegy zaměstnaneckou aplikaci „Zapka“ v mobilním telefonu. V ní jsme zřídili sekci ke koronaviru, kde kolegové kromě aktuálních informací najdou tipy na práci z home office, nabídku digitálního vzdělávání, mohou se zapojit do programu online fitness nebo je upozorňujeme na online přenosy kulturních aktivit našich partnerů. Kolegy na pobočkách v přímém kontaktu s klienty vybavujeme ochrannými a dezinfekčními prostředky a zavedli jsme pro ně i další opatření – upravili jsme například počet pracovníků na místě a zavedli střídání směn. Kolegové na pobočkách mají možnost nakoupit si vitamíny, ovoce a jiné zdraví posilující doplňky stravy.

Maximálně dbáme na zvýšené dodržování hygieny na všech pracovištích. Všem zaměstnancům distribuujeme antivirové nákrčníky z nanovláken. Kolegové si zároveň mohou zakoupit textilní roušky pro sebe a svou rodinu v našem zaměstnaneckém e-shopu. Dále také umožňujeme zapůjčení vozu z autopůjčoven ČSOB pro kolegy, kteří potřebují dojíždět do práce.

Robert Štípek, CEO agentury KOFEIN

Situace se mění každým dnem. Máme poměrně široké portfolio klientů, které nám dává trochu stability. Rozhodně ale klienti zastavují nebo omezují kampaně. První vlna smetla samozřejmě kampaně travel inzerentů, pro ně to bude obecně existenční boj. Následovala omezení plánovaných spuštění větších kampaní na podporu brandu. Ty jsou zrušeny nebo odloženy na neurčito. Pak už to šlo ráz na ráz – eventové kampaně (koncerty, výstavy), klienti se sítěmi prodejen, klienti, kterým chybí zaměstnanci a nezvládají fungovat.

Po prvotní vlně zastavování kampaní a projektů dorazila druhá rána – klienti přestávají platit včas, případně nejsou schopni platit vůbec. A to často i ti, kterých se krize přímo nedotýká, ale vlna druhotné platební neschopnosti se nezadržitelně valí přes každého.Máme za sebou několik týdnů v této nečekané situaci. Víme, že ještě více klientů zastaví (nebo omezí) kampaně a výrazný dopad bude na nové zakázky. O to víc, když nemáme žádné obchodníky, kteří by nám nové zakázky „někde“ vybojovali.

U nás, ale i v řadě dalších agentur vznikají krizové scénáře. Úsporná opatření jsou to první. To, co bude následovat v příštích týdnech a měsících, jako vlna tsunami pročistí trh. Bude to bolet, řada firem nepřežije, na straně agentur budou takové, které budou mít silné existenční problémy. Řada specialistů na volné noze bude hledat zaměstnání, protože přijdou o klienty a nezvládnou si v krátkém čase najít nové. Bude se propouštět a poprvé po letech budou opět na trhu specialisté, kteří budou muset o práci bojovat. Ne jako doposud, kdy o ně bojovali spíše zaměstnavatelé a upláceli je vysokou mzdou a nerealistickou dávkou benefitů.

Na to, jak krizi zvládat, jsme se ptali i spousty dalších firem. Konzultant pro efektivní řízení firem Tomáš Pařízek nám poradil, jak ze situace vytěžit co nejvíc, a odpovídali i další lidi z praxe.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0