Anketa: Jak řeší krizi kolem pandemie v Alze, Lifefood a v dalších firmách?

Zeptali jsme se zástupců menších i velkých firem z výroby, obchodu a dalších odvětví, jak zvládají své podnikání v době pandemie a jakou strategii volí, aby těžkou dobu se svými lidmi ustáli. Jejich přístup může být užitečný i pro vaši společnost.

Jak se řeší krize

Petra Nulíčková, recruiterka, Alza.cz

Nejprve za mou profesní komunitu: Všimla jsem si příruček typu „jak na online“, hodně platforem pustilo vzdělávací kurzy zdarma. Řada lidí pracuje z domova. Začaly se více používat webináře a různé aplikace; spousta firem skoro ze dne na den změnila offline školení na online. Personální portály spojují lidi, co hledají práci, s těmi, kteří o ni přišli v důsledku současné situace. Začaly fungovat dobro projekty a funguje také pomoc s outplacementem pro firmy, které propouštějí nebo bohužel budou muset.

S Pavlínou Louženskou z Holek z Marketingu jsme daly dohromady tabulku holek i kluků, kteří přišli o práci, a tabulku těch, kteří o tyto lidi mají zájem, protože nábor nepozastavují. Někteří stopli nábor na dobu neurčitou a věnují svůj čas zefektivnění interních procesů a rozvoji svých současných zaměstnanců na dálku. Hodně lidí z HR komunity se přeplo do online světa, ale mám jen úzký pohled k těm z Prahy a z větších firem.

Také v Alze jsme se prakticky ze dne na den přesunuli na home office a s výjimkou kolegů v první linii (na pobočkách, ve skladech…) pracujeme plně online. Všechny jsme vybavili potřebným kancelářským vybavením. Každý den si voláme s manažery za HR, každý den máme update náboru a reporty o všem, co ve firmě děláme. Máme pravidelné porady v online prostředí, děláme z nich zápis pro všechny a říkáme si, co kdo udělá a do kdy. Zavedli jsme rozptýlené směny ve skladu, bezkontaktní vyzvedávání na pobočkách, bezkontaktní reklamaci zboží a další věci. Na provozech jsme všechny vybavili potřebnými ochrannými pomůckami a každý den všem posíláme nejnovější informace.

Co se týče náboru, v Alze se nám osvědčuje stáhnout inzerci na pozice, které aktuálně nehledáme, abychom nevytvářeli u kandidátů mylný dojem, že mohou do týdne nastoupit. Nastavujeme očekávání nástupu spíše na květen/červen i kvůli dobrému zaučení. Aktuálně vytváříme na pozice různé online tutoriály.

Máme online nástupy. Jen podpisy řešíme na místě nebo poštou, minimalizujeme tak kontakt a zvyšujeme bezpečnost pro všechny. Online budou také školení. Máme soubor asi 45 online kurzů pro zaměstnance na home office. Vyhodnocení zkušebních dob a ostatní věci jsme přepnuli do online světa.

Zajistili jsme léky, respilony, ochranné pomůcky, zdravé svačiny a vitamíny všem lidem v provozu. Jsme tu pro zaměstnance k dispozici skoro 24/7, stejně jako naši manažeři.

Rozhodli jsme se v téhle turbulentní době pomoci vám i vašim lidem na home office poskytnutím balíčku šesti videokurzů na Seduo.cz zdarma. Co všechno v něm najdete a jak ho můžete aktivovat? Stačí se podívat.

Kateřina Haring, majitelka společnosti Dynamic Group

Upřímně nevím, co lidem říkat a jak s nimi mluvit. Informací je všude hodně a jsou rozporuplné. Na jednu stranu je povzbuzuji, že to bude dobré. Ale pak mi volají, že slyšeli v televizi, že propad ekonomiky bude až 10 %. Lidé jsou vyděšení a bojí se, někteří panikaří. Snažím se především sama sebe udržovat v psychické pohodě, abych jim mohla být oporou. Ale nemohu pochopitelně ani situaci zlehčovat, proto se snažím poslouchat a nasávat informace z domácích médií i těch zahraničních, abych měla přehled o vývoji situace.

Jsem pragmatik. To, že se ekonomické prostředí promění, je jasné. Jakým směrem a na kolik, to se uvidí. Denně s manželem přemýšlíme o tom, co budeme dělat, kdyby se byznys nepostavil zpátky na nohy. Náš obor je teď paralyzován na 100 % a navíc záleží i na tom, kdy se otevřou hranice v dalších evropských zemích. Máme rozjednané další projekty, na kterých jsme dlouhodobě pracovali, a možná již brzy přijde doba, kdy bude správný čas na jejich spuštění a realizaci.

Flintu do žita neházíme, spíše přemýšlíme, kam firmu v téhle turbulentní době posuneme dál. Všichni do IT a technologií jít nemůžou a to je možná jedna z věcí, které nás tato situace přinutí si uvědomit. Grafici a architekti pracují z domu, je to u nás zaběhnutá praxe. Bohužel nejsou nyní vůbec vytíženi a v podstatě nemají co dělat, což je demotivující. A tak jsou doma s rodinou a věnují se dětem či seniorům. Lidé ve výrobě a na skladě hlásili, že mají vše udělané, včetně úklidu a restů. Sedí doma. Skladníci chodí do práce na pár hodin. Zatím vyplácíme 100 % mzdy.

Požádala jsem dvě banky, u kterých máme nižší závazky, aby nám daly odklad splátek, to samé u leasingů aut. Napsala jsem majiteli skladu, že nám momentálně vypadly příjmy a že čekáme oživení až na podzim. Vše se snažíme utlumit, zamrazit. Domluvit posunutí plateb. Nevím, jak kdo komu vyjde vstříc, ale spoléhám na zdravý rozum, protože to dnes zasahuje většinu odvětví. A ta, která ještě nejsou dotčena, to určitě zakusí s nějakým časovým zpožděním. Lidé reálně nebudou mít peníze. Budeme muset všichni hodně šetřit.

Z určitého úhlu pohledu jsme měli štěstí, že jsme museli před třemi lety v důsledku dopadu sankcí na Rusko, kde máme nejvíce klientů, firmu a výdaje o 80 % zeštíhlit. Takže dnes si držíme jen nejnutnější zaměstnance. Díky tomu, že hodně věcí děláme s manželem sami, nemáme přemrštěné náklady, takže se nám to dnes lépe řídí. Důležité je neklesat na mysli a přistoupit k tomu jako k příležitosti posunout věci dál. Dělat je jinak, efektivněji.

Od roku 1991 jsem v Rusku, kde jsem do roku 2010 žila, zažila několik krizí. Vždy mě posunuly, i když to bolelo. Tehdy jsem si uvědomila, že občas člověk lpí na své pohodlnosti, bojí se změnit zaběhnuté zvyklosti, trvá na zbytečnostech, nevychází z komfortní zóny. Teď tu příležitost máme, tak ji pojďme využít. Ano, někoho to semele, ale někoho posílí. Mějme otevřenou mysl a nebojme se změny. Myslím si, že historie už mnohokrát dokázala, že bývají k lepšímu. V tom jsem optimista.

Mějme otevřenou mysl a nebojme se změny.

Cristina Muntean, poradkyně, lektorka, koučka, mentorka strategické komunikace

Ještě před krizí způsobenou koronavirem se začalo ukazovat, že v důsledku digitalizace, automatizace, robotizace a nasazení umělé inteligence prochází mnoho firem hlubokou transformací procesů a byznys modelů. Aby to zvládly, firmy potřebují lidi, kteří umí dělat nové věci a mají také obrovskou mentální a emoční agilitu – prostě se umí změnám pružně přizpůsobit. Teď je otázka, zda by měly firmy takové lidí hledat na trhu práce (a tím pádem propouštět své stávající zaměstnance), nebo zda se stávající zaměstnanci mohou rozvinout a obohatit novými kompetencemi, které budou potřebné a nutné v budoucnu.

Zde vidím v současné situaci skutečnou příležitost pro firmy. V rozvoji zaměstnanců a v jejich přípravě na to, co nás čeká, až krize pomine. Proto doporučuji všem manažerům a vedoucím HR: Udělejte si seznam dostupných zdrojů na rozvoj a vzdělávání vašich lidí. A to nejen v době krize. V současné době otevřela spousta vzdělávacích serverů, univerzit, knihoven, mediálních portálů a podobně své dveře a archivy lidem, kteří se chtějí rozvíjet. Většinou za málo peněz nebo často i zdarma. Byla by podle mě obrovská škoda, kdybychom tuto příležitost nevyužili k rozvoji svých lidí. Abychom je nemuseli propouštět ani dnes, ale ani v budoucnu.

Tereza Havrlandová, majitelka společnosti Lifefood

Aktuálně pracujeme, jak se dá. Vše se každé dva dny mění, takže řídit firmu je nyní poměrně adrenalinový sport. Všichni, kdo mohou, pracují z domova. Výroba na dálku fungovat nemůže, a tak jsme jako nejvyšší prioritu zvolili strategii maximální ochrany pracovníků výroby a skladu. Zajistili jsme jim roušky, ochranné brýle, podporujeme vzájemný carpooling na cestě do práce, vybavili jsme je dezinfekcí. Volně a zdarma distribuujeme všem vitamín C s doporučenými vysokými dávkami a náležitým poučením.

A zejména se snažíme zaměstnance průběžně vzdělávat a vést k vlastní zodpovědnosti za ochranu před nákazou. Přenastavovat hygienická pravidla ve výrobě samotné není u nás potřeba, ta byla již delší dobu na nejvyšší úrovni. Nicméně jde tedy o ochranu pracovníků samotných tak, aby se nenakazili mimo provozovnu.

Abychom situaci ustáli, je pro nás zásadní pokračovat ve výrobě a nepřerušovat provoz. A to závisí na zdraví lidí a na vstupech, které se nám bohužel protahují na hranicích. Nicméně objednávek je dostatek, je znát že lidé chápou víc než kdy předtím, že spoléhat se na nějakou pilulku nedává smysl a je potřeba si budovat imunitu. A ta především závisí na životosprávě a kvalitní zdravé stravě plné živin a vlákniny.

V příští anketě se dozvíte, jak krizi zvládají třeba v IKEA, ČSOB nebo ve výkonnostní agentuře.

 
Sdílejte