7 věcí, které musíte vědět před uspořádáním teambuildingu, aby dopadl na jedničku
Grilovačka, stmelující hra, poznávací aktivita nebo povinná nuda… Teambuildingy mají mnoho podob – my vám poradíme, co dělat, aby měly efekt, který čekáte. V první řadě musíte mít jasno vy. Ujasněte si cíl a lidi do aktivit netlačte.

Hana Březinová prošla třemi teambuildingovými firmami a pak si založila vlastní, Inspirata. Věnují se tu HR strategiím a teambuildingy jsou jednou z jejich aktivit v HR kontextu. Probrali jsme s ní, jak se k teambuildingu ve firmě postavit a do čeho dát peníze, aby se to vyplatilo. Vnímání teambuildingů se totiž v poslední době změnilo. Covid umocnil trend, kdy se na ně pohlíží více jako na firemní benefit a jsou takto prezentovány v pracovních inzerátech. To je jen jedna z možností, od teambuildingu je možné chtít čtyři základní věci:
- Optimalizovat pracovní výkon lidí a týmů, najít přirozené lídry. Na to je potřeba den, ideálně dva. První den se lidé na sebe ladí, druhý jsou upřímní a otevřenější. Dvoudenní akce přitom bohužel ubývají. Vhodné jsou aktivity vyžadující spolupráci, hry v přírodě nebo i v zasedačce, protože simulují situace z pracovního prostředí.
Tip: Postavte si skládačku naslepo – lidé skládají z lega model podle předlohy, část týmu přitom nemluví a část nevidí, což simuluje třeba situaci, kdy má ve firmě každý jiné informace a všichni musí spolupracovat, aby dosáhli kýženého výsledku.
- Zlepšit vztahy, soudržnost i komunikaci a vyjasnit konflikty. Nutné je vytvořit atmosféru, kde spolu lidé mohou v klidu mluvit. Aktivity přizpůsobte tomu, co bude kolektiv bavit. Může to být jednodenní pohodička s ukázkou zajímavých sportovních nebo výtvarných aktivit i sranda úkoly a soutěže na vyblbnutí. Nejdůležitější je potkávání, interakce bez tlaku a vzájemné sdílení.
Tip: Pusťte se do společných projektů – příkladem jsou konstrukční úkoly, kdy tým staví třeba obří dráhu z kostek domina a zkouší zakomponovat netradiční prvky typu pastičky na myši. Ta radost, když to po cvrnknutí do první kostičky celé funguje a navazuje…
- Ujasnit si a utvrdit firemní kulturu, což je časté i u nově vzniklých firem. Součástí teambuildingů bývají příklady z reálného života firmy nebo prezentace úspěchů a vizí jednotlivých oddělení zábavnou formou, aby lidé sdíleli své pohledy na věc. I tady je den minimum, dva dny lepší.
- Teambuilding jako benefit, což může být „velká žranice“ i rodinný den pro zaměstnance, jejich partnerky, partnery a děti. Je podstatné znát své lidi a vědět, co je pro ně benefit: když je to gastro, objednejte skvělé jídlo v hezkých prostorách. Pokud má hodně lidí děti, s rodinným dnem netrefíte vedle. Jestli ve firmě jede zdravý životní styl, vsaďte na sport.
Nabízíte atraktivní firemní benefity? Dejte je do svých inzerátů a oslovte statisíce kandidátů naráz.
Ceny se mění, číslo, od kterého se dá odrazit, je podle zkušeností z praxe 1000 až 2000 Kč na osobu za program u jednodenní akce. Kratší teambuilding pro menší kolektiv vyjde na osobu dráž než větší a delší akce – fixní náklady se nemění. Do vyšší ceny se promítne, když má být akce už od snídaně do pozdního večera, nejen odpoledne, i to, pokud bude hodně nazdobená, účastníci dostanou dárky a podobně.
„Teambuildingy začínají být více dobrovolné, firmy do nich nechtějí lidi nutit,“ říká Hana Březinová s tím, že v Inspiratě hodně pracují s firmami, které masivně přešly na remote práci. Některé společnosti na teambuildingy rezignovaly, čímž se ale ochuzují o možnost zlepšit výkon týmů, vztahy a komunikaci ve firmě. Jiné v nich vidí příležitost potkat se a něco spolu zažít mimo pracoviště.
- Očekávání a cíl. U mnoha teambuildingů není využitý potenciál, protože si firmy neupřesní, co chtějí. Teambuilding jako benefit bude vypadat jinak, než když je potřeba zlepšit komunikaci a spolupráci či sladit firemní kultury a týmy spojených firem.
- Realisticky nastavte časovou dotaci a budget. Je potřeba minimálně 4 až 5 hodin, aby se dostavil nějaký výsledek. Teambuilding jako benefit je třeba trochu načančat. Když má jít o zlepšení toho, jak fungují týmy, lze přibrat vhodné odborníky, což se samozřejmě projeví na ceně. Když se mají lidé jen setkat, něco ogrilovat a společně popít, bude rozpočet méně vyšponovaný.
- Spočítejte i vlastní náklady. Je potřeba připočíst i mzdy lidí, kteří tráví na teambuildingu čas v pracovní době. „Často lidé, kteří plánují teambuilding, takto neuvažují. Přijde jim, že dát za teambuilding třeba 50 tisíc korun je moc, přitom to v celém kontextu, kdy mzdy lidí vyjdou například na 190 tisíc, a s ohledem na efekt není tolik,“ vysvětluje Hana Březinová.
- Ve firmě, nebo jinde? Lepší je druhá verze, změna prostředí podporuje myšlení „out of the box“. Tím spíš, když je teambuilding benefitem, je fajn vzít zaměstnance do hezkého prostředí. Firemní zasedačka na nikoho velký efekt neudělá.
- Účast dobrovolná, nebo befelem? Většinou se osvědčuje dát akci více méně povinně, aby lidé přijeli, obzvlášť je-li v pracovní době, což platí u většiny případů. Pak ale nevynucovat účast na jednotlivých aktivitách. Pokud jde o teambuilding coby benefit, je dobrovolnost jasná.
- Organizovat interně, nebo si najmout firmu? Možné je obojí, externí pořadatel má výhody navíc: „Když teambuilding organizuje HR, není pak jeho součástí,“ uvádí jednu z nich Hana Březinová. Personalistům také často chybí potřebné know-how.
- Zjistěte, kdo z eventovky na akci bude a jakou dá zpětnou vazbu. Profesionální tým lidí je důležitý pro efekt teambuildingu a přidanou hodnotou spolupráce s externím partnerem. Bude tvořit atmosféru na akci a měl by zaručit, že se naplní cíle, se kterými firma do teambuildingu šla.
Má se vaše firma čím pochlubit? Děláte bezvadné teambuildingy a lidé se u vás cítí dobře? Nechte zaměstnance prostřednictvím Atmoskopu ostatním říct, jak jsou spokojení.
Doporučené

Pozdní příchody, bosé nohy i stůl plný špinavého nádobí. 4 tipy, co dělat, když se zaměstnanci neumí chovat

5 tipů, jak překonat úskalí home office

McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda

Jak rozvíjet kariéru personalisty? 6 způsobů, které fungují
