7 tipů na firemní benefity, které jsou aktuální, užitečné a dokážete je rychle zavést

Je čas na revizi! Spokojení zaměstnanci se vám ještě letos budou hodit, připravili jsme pro vás proto tipy na benefity, které lidé ocení a můžou využít. Ušetřené finance za položky, které stejně nikdo nyní nepotřebuje, potěší pro změnu zas vedení.

Tipy na benefity

1. Firemní zdraví na prvním místě

Aby zaměstnanci nemuseli v těchto dnech s rýmou nebo pupínkem rovnou do něčí ordinace, můžete jim zprostředkovat online lékařskou prohlídku. Právě na tomto principu funguje platforma uLékaře.cz, která zajišťuje konzultace s praktickými i odbornými lékaři. Ti po domluvě mohou pacienta odkázat nebo přímo objednat na pracoviště, kde se jim budou dále věnovat. Tuto platformu už dnes využívá spousta firem, například Avast Software s.r.o., Alza.cz nebo třeba Česká spořitelna.

Zaměstnancům ale můžete vyjít vstříc v návaznosti na současné dění ještě víc. Některé firmy nabízejí lidem zpětné proplacení testu na koronavirus. Zaměstnanci tak nemusí řešit finanční náročnost testu a mohou zahnat obavy z nákazy, případně někam odcestovat. Zaměstnavatel má zároveň přehled o tom, jak se nákaza (ne)šíří.

Neplýtvejte financemi na výhody, které zaměstnanci nevyužijí.

2. Udržujte firmu v pohybu

Zlepšete svým lidem náladu jednoduše tím, že jim dáte možnost pravidelného cvičení. Klidně z pohodlí domova a případně i za asistence dětí, partnerů a domácích mazlíčků. Oslovte trenéry, kteří budou schopní firmě připravit na míru online tréninky a různě zaměřené lekce.

V LMC máme například možnost online tréninku pod vedením trenérky hned 2× do týdne. „Jeden trénink je zaměřený na strečink a pomáhá ulevit zádům, krční páteři a rozhýbat ztuhlé tělo, což se nám teď všem hodí. Druhý trénink je kondiční a slouží všem, kdo si chtějí udržet nebo vybudovat fyzičku. Lekce probíhají přes Teams a díky tomu, že je máme naplánované v kalendáři s předstihem, se mi i v pracovně nabitém týdnu daří na cvičení najít čas. Trenérka Monika je navíc pozitivní člověk a motivuje nás, takže po skončení takového callu člověk odchází se skvělou náladou,“ popisuje online tréninky Lucka Musilová (Vurbsová), marketingová manažerka LMC.

Jeden trénink pomáhá ulevit zádům, krční páteři a rozhýbat tělo, druhý slouží všem, kdo si chtějí udržet nebo vybudovat fyzičku.

Lucka Musilová, LMC

3. Nabídněte podporu i odbornou péči

Hledáte cestu, jak promluvit ke všem lidem ve firmě, aniž byste je zahlcovali dalšími cally? Zahrajte si třeba na influencery a zkuste natáčet videa. Nemusí to být profi práce, stačí smartphone. Pod křídla si tuhle prácičku může vzít HR oddělení. Ještě větší váhu však bude mít, když se zapojí přímo vedení. Své zkušenosti s tím má i Marek Slezák, šéf agentury Boomerang Communication, který s tvorbou začal už loni na jaře. „V naší práci nejde jen o to plnit úkoly. Jde i o to, aby u nás pracovali lidé, kteří jsou spokojení a ve firmě cítí oporu. Jen spokojení a pozitivně naladění zaměstnanci totiž odvedou tu nejlepší práci a já jako šéf jsem tu od toho, abych pro ně tyhle podmínky zajistil. Proto jsem s natáčením začal a bylo to i pro mě velkou vzpruhou,“ vysvětluje Marek a se smíchem vzpomíná na jedno z videí, v němž skáče po hlavě do ledového rybníku.

Nejde jen o to plnit úkoly, ale i o to, aby u nás pracovali lidé, kteří jsou spokojení a ve firmě cítí jistotu a oporu.

Marek Slezák, Boomerang Communication

Těžká doba s sebou ale nese reálné obavy, které už nespraví „jen“ povzbuzení. Je na místě dát zaměstnancům možnost využít odbornou pomoc a nabídnout jim služby firemního psychologa, terapeuta či kouče. Pokud zatím s někým konkrétním nespolupracujete, v Boomerangu se osvědčily například videorozhovory s psychologem a koučem Ivanem Skalíkem. Využít ale můžete i jakéhokoliv jiného psychologa nebo platformy typu Terap.io, Nevypusť duši či Tymosia, které zajišťují online webináře a programy pro firmy.

4. Když není čas na vaření

Pokud se v průběhu dne vaši lidé u práce sotva zastaví, nezbývá jim často nic jiného než si jídlo objednat z rozvozu nebo se v horším případě nějak odbýt. To ale nejde donekonečna. Pokud můžete, oslovte některou z restaurací v okolí a zajistěte zaměstnancům výběr z denního menu a rozvoz. Podpoříte lokální gastronomii a navíc budete mít spokojené zaměstnance s plným bříškem.

5. Místo Netflixu online kurz

Chápeme, že oblíbeným seriálům se dá jen těžko konkurovat, ale abyste udrželi rozvoj ve firmě, dejte zaměstnancům také tipy, kde a jak se vzdělávat. Dobrým začátkem můžou být TED Talks, ale třeba by je potěšily i jazykové kurzy nebo online kurzy zaměřené na osobní rozvoj.

6. Pošlete zaměstnance za kulturou

Bez legrace, svět kultury také reaguje na nové podmínky a pro své zákazníky dělá, co může. Podpořte divadla, zaměstnancům můžete koupit třeba dárkový poukaz a představení si pustí v obýváku. Kultura ale není jen o divadlech. Můžete koupit i vstupenku na online koncert či přednášku nebo investovat do voucherů Film Naživo. A pokud chcete dobrodružství zadarmo, prohlédněte si českou databázi muzejních sbírek nebo proklikejte stránky Britského muzea. Skvělý je i interaktivní projekt Google Arts & Culture. Tam vaši zaměstnanci najdou jak inspiraci a krásu umění, tak zábavu pro celou rodinu.

Prezentujete na svých stránkách a v inzerátech mezi benefity také možnost práce z domova? Zkuste zvážit aktualizaci textů. Ve většině firem už totiž tahle možnost patří k samozřejmostem.

7. Myslete na zaměstnance – rodiče

Možná to uslyšíte po 101., ale rodiče s dětmi to teď mají super náročné. Jestli k nim přímo patříte, víte, o čem je řeč. Proto pokud to náplň práce jen trochu dovoluje, dejte rodičům na vědomí, že si mohou jednotlivé úkoly rozvrhnout dle potřeby. Zkuste méně sledovat, kdo je kdy online, a zaměřte se především na výsledek a odvedenou práci.

V některých firmách zase mají rodiče možnost vzít děti do práce s sebou. Obvykle k tomu jsou přizpůsobené i firemní prostory – například baby zasedačka nebo alespoň dětský koutek. Někde zajišťují i hlídání. A když jsou rodiče s dětmi doma? Doporučte jim alespoň dětský web Alík.cz, aplikace jako Hravouka, Khanova škola nebo dětské výzvy „Nalož si!“ a držte jim palce, ať to zvládají.

 
Sdílejte