# 64 Daniel Prokop: Až 30 % lidí v Česku je ohroženo chudobou. Zaměstnavatel jim může ve vlastním zájmu pomoci

Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru s analytikem LMC Tomášem Ervínem Dombrovským o ekonomických potížích zaměstnanců v ČR, vlivu vzdělávacího systému na trh práce a podmínkách pro uplatnění cizinců.

„Firma může pomoci zaměstnancům zvýšit jejich příjmy až o tisíce korun měsíčně,“ říká sociolog Daniel Prokop, zakladatel výzkumného think-tanku PAQ Research a člen NERV (Národní ekonomické rady vlády). Český systém naráží na své limity, v situaci ohrožení bez finančních rezerv se ocitla téměř třetina obyvatel. Vliv inflace dopadá zejména na nízkopříjmové skupiny, a to především na rodiny s dětmi. Více než 10 % lidí v ekonomicky aktivním věku je v exekuci, v některých regionech jde až o 30 %. Tyto finanční potíže významné části populace se projevily také poklesem domácí spotřeby a s tím spojenou recesí české ekonomiky.

Pro zaměstnavatele je z dlouhodobého pohledu výhodné identifikovat, kteří jeho zaměstnanci mohou mít problémy, a nabídnout jim pomoc. Může jít o vhodně zvolené benefity, strukturovanou valorizaci mezd s ohledem na příjmové skupiny nebo nasměrování na státní formy podpory. Lze tak stabilizovat firmu, zaměstnance i jeho rodinu.

„Firmy mohou být výrazně užitečné v rovině poradenství, nasměrovat své zaměstnance k možným formám pomoci, usnadnit jim orientaci, na co všechno dosáhnou. Příspěvky na děti či na bydlení čerpá jen asi čtvrtina těch, kteří na ně mají nárok.“

Daniel Prokop

PAQ Research, člen NERV

V nových naHRávkách si řekneme také něco o tom, proč se lidé dostávají pod tlak a pracují načerno, v čem tkví nebezpečí limitů u kumulovaných dohod i jak se můžeme inspirovat modelem tzv. minijobs, který funguje v Německu.

Probereme i nedostatek lidí na pracovním trhu a jak tuto situaci ovlivňuje nastavení vzdělávacího systému. Zde by byla prospěšná taková podpora firem, která by je nasměrovala k efektivním investicím, například do vědy a výzkumu, k tvorbě školek a dětských skupin apod.

„Firmy by měly dostat nástroje k tomu, aby se jim vyplatilo podporovat vzdělávání a rekvalifikace zaměstnanců.“

Daniel Prokop

Posledním tématem je migrace a zaměstnávání cizinců. Aktuálně v Česku pracuje zhruba 120 000 Ukrajinců, z toho dvě třetiny pod úrovní své kvalifikace. Co mohou firmy udělat pro to, aby se tito lidé dostávali na pozice, které nám v ekonomice nejvíce schází?

Další díly podcastu naHRávky najdete na našem webu a v podcastových aplikacích SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

 
Sdílejte