6 tipů pro nábor v neziskovce: Volání divočiny naláká ty správné kandidáty

Jak oslovit vhodné uchazeče pro neziskové organizace? Podle zkušeností jejich personalistů jsou při hledání nových posil účinné odvážnější inzeráty. Důležité je vyzdvihnout v nich smysl práce a neformálního ducha.

Pro práci v neziskovém sektoru se rozhodují spíše lidé, kterým leží na srdci konkrétní téma a chtějí ve společnosti něco změnit. Ve své práci hledají především její reálný dopad a smysl. V náboru je proto lepší cíleně pátrat právě po srdcařích, lidech zapálených pro věc, než lovit nováčky na slepo a s co nejširším záběrem. Smysl práce a její dopady jsou také hlavní konkurenční výhodou neziskovek coby zaměstnavatelů.

1. V inzerátu buďte odvážní

Podle zkušenosti Anny Kárníkové, ředitelky Hnutí DUHA, se při náboru v neziskovce vyplácí soustředit se na celkový tón inzerátů, prezentovat v nich výsledky organizace a smysluplnost nabízené práce. V Hnutí DUHA přidávají k inzerátům i videa, která nejen zvyšují dosah na sociálních sítích, ale také umožňují promluvit k lidem víc napřímo. „U inzerátů dbáme i na copy, používáme kreativní názvy pozic a máme na to dobrou odezvu. Snažíme se mít inzeráty odvážnější, atraktivnější, bezprostřednější, takže v nich například kandidátům tykáme. Chceme, aby inzerát vyjádřil kulturu a drive naší organizace,“ vysvětluje ředitelka. Za příklad dává inzerát s nadpisem Volání divočiny pro marketingovou manažerku nebo manažera.

V LMC se snažíme neziskovky podporovat, jak jen můžeme. Proto na portálu Jobs.cz a v aplikaci Práce za rohem dáváme vybraným organizacím inzerci za symbolickou cenu. Stačí se zaregistrovat přes Teamio a do tří dnů vám dáme vědět, zda můžete fungovat ve zvýhodněném režimu.

2. Vyzdvihněte společenský rozměr práce

Právě smysluplnost je pro neziskovku přidanou hodnotou, která funguje jako silná konkurenční výhoda i při hledání nových lidí, a je na místě právě na ní nábor postavit. Kandidáti a kandidátky slyší na to, že je organizace důvěryhodná, zajímá je, jaké má ve své činnosti ambice a jaké reálné dopady její práce má, jakou sociální, ekologickou, kulturní či jinou změnu podporuje. Právě tohle v náboru „prodejte“.

3. Lidi hledejte cíleně i na oborových portálech

Nadace České spořitelny má sice jiné zázemí než Hnutí DUHA, neboť ji zaštiťuje velká společnost, přesto má Lucie Styblíková, office manažerka, která se v nadaci stará i o nábor, podobnou zkušenost. „Osvědčuje se nám oslovení potenciálních kandidátů prostřednictvím našeho webu a sociálních sítí. Přes velké pracovní portály se často hlásí uchazeči, jejichž profil neodpovídá našim požadavkům a představám o ideálním kandidátovi,“ vysvětluje, že je lepší hledat hned od začátku cíleně. Práce v Nadaci České spořitelny láká hlavně ty, kterým je blízké nadační zaměření, tedy především oblast podpory vzdělávání.

4. Člověka do týmu vybírejte v týmu

Nábor je přitom týmová věc, proto je třeba do něj přizvat i vedoucí jednotlivých týmů nebo další kolegyně a kolegy, s nimiž bude nováček případně spolupracovat. Důležité je, aby jim to spolu klapalo. U manažerských pozic pak stojí za zvážení i forma assessment centra.

5. I při náboru budujte značku

Nábor berou v Hnutí DUHA také jako brand building, tedy budování vlastní značky, a mají na něj pozitivní zpětnou vazbu. I lidé, kteří ve výběrovém řízení neuspějí, se do organizace hlásí opakovaně. Dokonce se z nich někdy stanou dárci a neziskovku, jejíž práci považují za důležitou, touto formou dál podporují. „Proč chce konkrétní člověk pracovat zrovna u nás, jaké naše téma ho bere, to je první otázka, kterou při pohovoru klademe,“ uvádí ředitelka k tomu, jak důležitá je při práci v neziskovce silná vnitřní motivace, kterou je dobré co nejdřív prozkoumat.

6. Jste fajn? Řekněte to

Jako konkurenční výhodu komunikujte i celkově příjemnou firemní kulturu. Lidé na neziskovkách často oceňují pracovní kolektiv a kulturu důvěry v organizaci. Specifikem pak bývá i fakt, že manažeři se nesoustředí na nadbytečný mikromanagement a při práci panuje velká flexibilita. Nejpodstatnější je přitom stále fakt, že práce má pro všechny v týmu sdílený smysl. „Jsme zajímavým zaměstnavatelem i proto, že jako bankovní nadace nabízíme řadu benefitů. Noví členové týmu oceňují skvělý kolektiv, flexibilní pracovní dobu a zejména to, že mohou být součástí proměny vzdělávání v Česku,“ doplňuje Lucie Styblíková.

Neziskovky jako zaměstnavatelé bodují

O tom, že firemní kultura v nezisku může patřit k nejlepším, ví i v Člověku v tísni. Tahle neziskovka dokonce předloni vyhrála premiérový ročník naší ankety Férový zaměstnavatel, kterou vyhlašuje portál Atmoskop ve spolupráci se soutěží Sodexo Zaměstnavatel roku.

 
Sdílejte