5 rad, jak zařídit úspěšný teambuilding, který ocení i nároční kolegové

Grilovačka, víkend na horách, wellness i kreativní hry. Firemní akce může mít mnoho podob. Její hlavní poslání je ale jasné –⁠ má stmelovat tým. Využijte letního útlumu v HR a projděte si s námi tipy, jak správně teambuilding sestavit. A také si přečtěte, čemu se určitě vyhnout.

Jak zorganizovat podařený teambuilding

Vymyslet a zorganizovat firemní akci, která by se líbila všem kolegům, může být pěkný oříšek. Zejména pokud mezi sebou máte náročné morouse nebo má každý zaměstnanec o ideální akci úplně jiné představy. Držte se našich zásad a chybu neuděláte. A třeba rovnou pro vaši firmu naplánujte akci na podzimní dny.

1. Ujasněte si, co od firemní akce očekáváte

Než začnete řešit konkrétní podobu teambuildingu a vymýšlet, jestli budete podávat burgery, nebo tacos, měli byste mít vy jako organizátoři vyřešené následující otázky:

 • Chceme teambuilding vůbec pořádat?
 • Pokud víte, že máte velmi omezený rozpočet, a nejste si jistí, zda se do organizování teambuildingu vůbec pouštět, vyhodnoťte plusy i minusy. Vyplatí se to? Jak moc potřebujete zlepšit vztahy? A není škoda připravit se o tuto možnost?

 • Co je cílem akce?
 • Chcete „jen“ odměnit kolegy za dobře odvedenou práci? Toužíte, aby se lidé ve firmě lépe poznali? Nebo naopak potřebujete vyřešit spory mezi kolegy, zlepšit komunikaci či výkon celého týmu? Od toho by se mělo odvíjet zaměření akce i zvolené aktivity.

 • Jaký potřebujeme rozpočet?
 • Uvádí se, že teambuilding by měl trvat nejméně 4 hodiny, aby se dostavily výsledky. Dobře si promyslete, kolik chcete do akce investovat financí. Kratší teambuilding pro menší kolektiv vyjde na osobu dráž než větší a delší akce – fixní náklady se nemění.

 • Zvládneme to sami, nebo oslovíme profíky?
 • Existuje řada eventových agentur, které se pořádáním teambuildingů zabývají. Pokud stojíte o neotřelý program, můžete některé z nich oslovit. Ale počítejte s tím, že si za jejich služby připlatíte. Anebo se jimi nechte jen inspirovat.

 • Bude akce dobrovolná, nebo befelem?
 • Většinou se vyplatí dát akci více méně povinně, zejména pokud se koná v pracovní době. Nevynucujte ale účast na všech aktivitách. Pokud jde o teambuilding jako benefit a navíc o víkendu, je dobrovolnost jasná.

  Zajímají vás informace, s jak velkým rozpočtem na osobu přibližně počítat a s čím vším vám může teambuilding pomoci? Podívejte se na tipy od zkušené organizátorky stmelovacích akcí.

  Teambuildingy jsou oblíbeným benefitem v mnoha společnostech. Máte se i vy čím pochlubit? Požádejte kolegy, aby akce zhodnotili na Atmoskopu. Třeba díky jejich recenzi přilákáte nováčky.

  2. Rozdělte si, kdo co zařídí

  Pokud celá akce nepadne jen na vaši hlavu a na plánování se bude podílet více lidí, předem si upřesněte, kdo bude mít zodpovědnost za následující oblasti:

  • komunikaci s dodavateli,
  • předávání informací týmu,
  • dodržení rozpočtu,
  • organizační záležitosti.

  Díky rozdělení budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete, a zároveň nebudete zbytečně dělat práci dvakrát.

  3. Nechte si na plánování dostatek času a inspirujte se

  Čím dříve s hledáním začnete, tím lépe. Firemní akce pro 15 lidí se dá uspořádat i za 14 dní, na plánování teambuildingu pro větší firmu počítejte s měsíci. S delším předstihem si navíc budete moct vybírat dodavatele, nebudete muset brát, co zbyde.

  Stojíte o neotřelé nápady? V našem článku najdete tipy, jako jsou filmová akademie, akce s dobročinným přesahem, vlastní festival a další originální příklady.

  4. Sestavte aktivity společně s týmem

  Už máte pár nápadů, co by mohli kolegové ocenit. Pak náhle zjistíte, že jeden by rád proseděl celý den v hospodě, druhý chce odpočívat v lázních a třetí už balí na horský trek. Pokud se do takové situace dostanete, nejlepším řešením je dát hlavy dohromady. Představte kolegům cíl teambuildingu. Sesbírejte jejich nápady, nabídněte vaše vlastní a pak nechte o náplni hlasovat. Zaměstnanci tak budou vědět, že na jejich názoru záleží, a tím spíš se aktivit ochotně zúčastní.

  Může se však stát, že zrovna vaši zaměstnanci mají s teambuildingy špatné zkušenosti z předchozích zaměstnání. Přečtěte si základní informace i jak pracovat s předsudky kolegů ohledně teambuildingu, aby se ho zúčastnili rádi.

  5. Udělejte z teambuildingu zábavu

  Nejen lepší poznání kolegů mimo pracovní prostředí nebo zvyšování produktivity v týmu. Firemní akce jsou i zdrojem vtipných příhod, které kolují ve firmách ještě dlouhé měsíce či roky. Pokud u vás panuje uvolněná atmosféra, bude takový určitě i teambuilding.

  Zjistěte, jaké vtipné (i trapné) příběhy se staly v jiných firmách. Například když nováček osloví kolegu přezdívkou, kolegové znaveni večírkem do ranních hodin usnou při prezentaci a prozradí je jejich chrápání nebo když si pracovník z vedlejšího oddělení splete kolegyni s obsluhou restaurace.

  Bonus: bizarní firemní akce aneb jak to nedělat

  Originalita může být u teambuildingu velkou výhodou, ale i prokletím. Zejména pokud si organizátoři vymyslí podivné kousky. Může se tak stát, že místo parťáků se lidé ve firmě stanou spíše nepřáteli. Podívejte se, čemu byste se na 100 % měli vyhnout. Určitě to je nahá koupačka se šéfovou, ale ani veřejné vyzdvihování záporu kolegů a podobné aktivity nejsou ideální volbou.

  Tak pozor na to a hodně zdaru s organizací nezapomenutelného teambuildingu!

   
  Sdílejte