4 tipy, jak využít komunity na sítích pro lepší nábor

Ve facebookových skupinách je dnes 1,4 miliardy lidí. A víc než 400 milionů je v takzvaných meaningful groups, které nesou myšlenku, jež celou skupinu sdružuje. Jak využít podobné skupiny při náboru, radí Pavlína Louženská ze skupiny #HolkyzMarketingu. (A fakt nejde jen o sdílení inzerátů).

Komunity na sociálních sítích

Komunita převypráví váš příběh

Proč dávají reklamní stratégové třeba zubní pastu influencerům? Protože ti o ní dokážou vyprávět příběh tak, aby byl srozumitelný pro jejich sledující. Podobně i vy můžete využít komunity na sociálních sítích jako tlumočníky. Lidé, kteří komunitu vedou, mají přehled o tématech a formátech, jež ve skupině rezonují, a dokážou tak navrhnout, jak vhodně odprezentovat vaši firmu. Vaše nabídka tak bude mít mnohem větší úspěch. 

Pro komunitu maminek M.Arter tak možná vymyslíte post o tom, že firmy (včetně té vaší) nabízí flexibilní úvazky. Pro Czechitas, skupinu, která pomáhá dívkám, ženám a dětem poznat svět IT, zase vykouzlíte case study o tom, jaké technologie využíváte. Protože členky to ocení. Hledejte spolupráci, která bude win-win pro obě strany. Jen tak bude prezentace firmy autentická.

1. TIP

SPOJENÍ S KOMUNITOU MŮZE BÝT OPRAVDU NENÁPADNÉ. SE SKUPINOU #HolkyzMarketingu JSME NAPŘÍKLAD NEDÁVNO POŘÁDALI SETKÁNÍ K MENTORINGOVÉMU PROGRAMU V KANCELÁŘÍCH ČSOB. A NĚKOLIK ÚČASTNIC KRÁTCE POTÉ DO TÉHLE BANKY POSLALO CV. NEJSPÍŠ OCENILY, JAK PŘÁTELSKÉ PROSTŘEDÍ BANKA NABÍZÍ. PROSTĚ SE JIM TAM LÍBILO.

Stejně jako v influencer marketingu, i při partnerství platí, že čím je dlouhodobější, tím uvěřitelnější pro cílovku. Vyberte si partnerskou komunitu a společně hledejte formát, který vám oběma sedne a přinese výsledky.

Nový marketingový nástroj do mixu

Jestli už máte inzerát na Jobs.cz a sponzorovanou reklamu na Facebooku, tak ještě klidně sdílejte inzerát do vhodné komunity (pokud to její pravidla dovolují). Vyhraďte si ale čas na personalizovaný copywriting. Není totiž nic otravnějšího než sledovat stále stejné inzeráty napříč kanály. Vypíchněte, co v komunitách rezonuje. Vyplatí se udělat si přehled inzerátů, které v minulosti zafungovaly, označit „influencery“ dané komunity nebo nabídnout skupině něco na oplátku.

Mnoho komunit má i vlastní inzertní prostory. Třeba Podnikatelé a živnostníci nabízejí možnost inzerát připnout jako první post do skupiny, my v #HolkyzMarketingu máme kromě Facebooku i newsletter s několika tisíci odběrateli, kde pravidelně nabízíme banner. Zeptejte se správců, jaké má jejich skupina možnosti.

2. TIP

NEČEKEJTE, AŽ SI VÁS NĚKDO VŠIMNE, A VYUŽIJTE MOŽNOST VYHLEDÁVÁNÍ VE SKUPINÁCH. NAJDĚTE SI PŘÍLEŽITOSTI A LIDI, KTEŘÍ UŽ SPOLUPRÁCI NABÍDLI.

Vychovejte si ambasadory značky

Vytvořte vlastní komunitu ze svých zaměstnanců. Z těch nejnadšenějších se může snadno stát síť ambasadorů vašeho produktu nebo služby. Kromě toho, že s nimi budete sdílet, jaké kampaně chystáte a informace, jak vám mohou pomoci, tak je můžete požádat i o zpětnou vazbu. Otestujte si s nimi copywriting inzerátu nebo zjistěte, jak ještě zlepšit interní komunikaci ve firmě.

A co dál? Rozšiřte svoji ambasadorskou stáj o lidi mimo svou firmu a získáte zpětnou vazbu i mimo vlastní bublinu. Toho využívá pravidelně třeba Red Bull, který vybraným lidem ukazuje kampaně před spuštěním výměnou za zpětnou vazbu. Vy můžete třeba pravidelně zvát důležité hlasy ve svém oboru na kávu a mluvit spolu o tom, jakou má vaše firma pověst na trhu a jak ji zlepšit.

3. TIP

NEZAPOMEŇTE VYTVOŘIT I NÁSTROJE PRO PROPAGACI A VYMYSLET ODMĚNU ZA AKTIVITU. TŘEBA ÚČASTNÍCI PROGRAMU GOOGLE #IamRemarkable DOSTÁVAJÍ CERTIFIKÁT, KTERÝ SI MŮŽOU VYSTAVIT, A NAVÍC MALÉ DÁRKY.

Komunita vám dá sílu

Většina příběhů o skvělých komunitách začíná podobně. „Nechtěl jsem se cítit sám. Hledal jsem lidi, kteří jsou mi podobní, cítí se podobně.“ I úspěšné komunity, které staví značky, mají za sebou podobnou emoci: „Nechceme to vymýšlet sami, pojďte nám pomoct. Chceme vám dát prostor a spojit vás s lidmi s podobnou zkušeností.“

Postavte kolem svého oboru komunitu lidí, kteří jsou vám blízko. Nejen jako současní klienti, ale i potenciální budoucí zaměstnanci. Business Animals nebo Raynet budují komunity pro Sales, LMC dlouhodobě spojuje HR manažery a ProductBoard nebo MEWS se zase věnují vývojářům.

4. TIP

ZAČÍT SE DÁ RYCHLE I JEDINÝM EVENTEM, ALE BUDOVÁNÍ JE BĚH NA DLOUHOU TRAŤ. CHCETE VYBUDOVAT VLASTNÍ KOMUNITU OD NULY? KOUKNĚTE SE NA VIDEOKURZ Seduo.cz, KTERÝ JSME S ANETOU MARTÍNEK A LUCIÍ AUDI NATOČILY. ZA JEDNO ODPOLEDNE VÁM UKÁŽEME NEJEN JAK KOMUNITU VYKOPNOUT, ALE I JAK JI UDRŽET.

Zajímá vás víc o tom, jak využít komunity pro svůj byznys? Zkuste nový kurz Pavlíny Louženské a jejích kolegyň na Seduo.cz.

 
Sdílejte
Testujete osobnost a schopnosti svých lidí?
0