4 silné důvody, proč by si firma měla vážit svého HR oddělení

Práce personalistů bývá často nedoceněná, někdy vysloveně přehlížená. Přitom jsou to právě oni, kdo drží firmu pohromadě, i když se to na první pohled nezdá. Pojďme si proto připomenout, čím vším firmě pomáhají. Když si to zaměstnavatel uvědomí včas, je daleko větší šance, že u něj budou spokojení a neodejdou v době krize jinam.

Význam HR ve firmě

Hýčkají zaměstnance, jako by byli jejich vlastní

Kdyby v 19. století existoval obor HR, určitě by babička z románu Boženy Němcové pracovala jako personalistka. HRisté se rozdávají, kde to jde. Snaží se vyhovět všem svým firemním vnoučatům a neustále přemýšlí, co se dá kde vylepšit. Nastavují firemní vzdělávání, zdokonalují zaměstnanecké benefity, vytvářejí systém odměňování. A když firma potřebuje najít nové lidi? Jdou směle hledat a vzápětí zařizují onboarding, aby se nováčci cítili dobře hned po nástupu. Jsou neustále ve střehu.

Během krize jsou oporou ostatním

Loňský rok dokázal, že HR nese na bedrech zaměstnance i vedení. Když přišel první lockdown, museli personalisté pracovat pod obrovským tlakem, rozdávat rady a učit se nové věci bleskovou rychlostí. Firma na ně spoléhala, že najdou kandidáty přes videopohovory (které do té doby v Česku nikdo nedělal) nebo propustí stávající zaměstnance (ve velkém, ale pokaždé citlivě). A při tom všem si měli zachovat zdravý rozum. To dokazuje, že jakmile přijde překážka, musí jednat a přeskočit ji ihned. Často s celou firmou na zádech.

HR se neustále mění a občas je těžké se v novinkách vyznat. Pusťte si nový kurz s Tomášem Ervínem Dombrovským, který vám představí nejdůležitější trendy pro rok 2021.

Pečují o značku firmy

Je potřeba vypracovat HR strategii na příští rok? Nebo snad rozjet employer branding? HR se podílí nejen na chodu firmy, ale i na jejím vnímání mezi kandidáty, či dokonce konkurenčními firmami. Taková práce má přesah až do marketingu a vyžaduje titěrnou práci s daty a spoustu analyzování, plánování, inovování. Zvládl by to jen tak někdo? Nemyslíme si.

Krotí papíry a narovnávají právní kudrlinky

Při náboru, ale i mimo něj se personalisté starají o administrativu a hledají srozumitelnost v jazyce pracovního práva. Dávají dohromady smlouvy, probírají se legislativou a během toho neustále sledují, co se kde změnilo a aktualizovalo. V podstatě ke svým rolím náboráře, psychologa a marketéra přidávají ještě tu právnickou. Každý den tak přepínají mezi obory, zvládají efektivní komunikaci i strategické myšlení, vzdělávají se v náborových taktikách i právních kličkách. Neříkejte nám, že to není superhrdinství!

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0