4 pádné důvody, proč neškrtat firemní vzdělávání ani v době krize

Máme utrácet za firemní vzdělávání v nejisté době? Není divu, že se o téhle otázce živě diskutuje právě teď. Přestat se vzděláváním ale není nikdy dobrý nápad.

Neškrtejte vzdělávání

Dne 26. února 2010 zavelel CEO skupiny Starbucks Howard Schultz k uzavření všech 7100 poboček v USA a zaměstnanci se místo vaření kávy věnovali intenzivnímu tréninkovému programu. Schultz přitom neměl pro tak razantní opatření snadnou pozici. Do firmy se vrátil po desetileté pauze, během níž se kavárenská síť potýkala nejen s ekonomickou krizí, ale i propadem návštěvnosti a rostoucí nespokojeností zákazníků.

Návrat k pečlivému tréninkovému programu byl přesto první krok, který Schultz provedl, i když právě vzdělání bylo první oblastí, ve které předchozí management začal při příchodu krize škrtat. Výsledek? Sami víte, jak dobře je na tom Starbucks teď.

V přístupu k financování vzdělávacích programů v době krize se firmy dělí na dva hlavní tábory. První považuje vzdělání především za součást zaměstnaneckých benefitů, a tedy za oblast, ve které se v případě krize škrtá. Druhá skupina považuje vzdělávání za pevnou součást fungování firmy a peníze na jeho financování vždy v rozpočtu najde. Tady jsou čtyři pádné důvody, proč je druhá varianta lepší.

1. Vzdělávání může podpořit překonání krize

„Každá krize přináší změny a dobrá firma se snaží svým zaměstnancům pomoci se s nimi vyrovnat,“ říká Jiří Dunda, HR specialista ze společnosti B. Braun Medical. Vzdělávací program je podle něj pro tyto účely jedním z vhodných nástrojů. Jako příklad uvádí nedávnou situaci, kdy velká část pracovníků musela přejít na práci z domova, začít používat nové programy a aplikace, pořádat online schůzky přes Teams: „Díky našim interním vzdělávacím programům a online aktivitám jsme mohli kolegům tento přechod usnadnit a podpořit chod firmy. Naši interní nabídku vzdělávacích programů jsme obohatili také o videokurzy Seduo.cz.“

„Škrty ve vzdělávání jsou obvykle první v pořadí, pokud se firma dostane do finančních potíží. Ale pokud to jde, je podle mého názoru vhodné investovat do oblastí, které firmě pomáhají udržet chod a mohou navíc zlepšovat její výsledky. A investice do vzdělávání zaměstnanců je jedna z nich,“ dodává Jiří.

Kromě toho je vždy důležité uvažovat o tom, v jaké situaci firma bude, až krize skončí. Jak ji zachovat aktivní a konkurenceschopnou. „A to bez kvalitního vzdělávacího programu lze jen těžko,“ říká zkušený specialista.

Zkuste vzdělávat své zaměstnance online a dejte jim možnost naučit se vše, co potřebují pro svou práci i osobní rozvoj – pohodlně a od profíků z praxe. Umožní vám to Seduo.cz.

2. Udržíte si loajalitu svých lidí

Lenka Lichterová ze společnosti Edenred připomíná, že bychom měli přestat pohlížet na vzdělávací programy jako na zaměstnanecký benefit a začít je vnímat jako přínos pro firmu. Škrtat rozpočet na vzdělávací programy spolu se zaměstnaneckými benefity tedy rozhodně nedoporučuje. Už proto, že vzdělávání vnímá také jako prostředek pro udržení loajality zaměstnanců, omezení jejich fluktuace i nákladů s ní spojených.

Pokud jsou škrty nevyhnutelné, navrhuje Lenka kombinovat externí vzdělávání s kurzy a přednáškami pořádanými vybranými zaměstnanci firmy: „Externí vzdělávání lze efektivně kombinovat s firemní akademií, kde využíváme znalostí stávajících kolegů.“ Pokud je tedy rozpočet na rozvoj zaměstnanců opravdu nutné snižovat, vyplatí se investovat do vzdělání lidí, kteří mají potenciál nabyté poznatky předávat dál nebo je převádět do praxe.

Se zaměřením vzdělávacích programů na konkrétní zaměstnance se také velmi úzce pojí otázka motivace. „V řadě firem pořád převládá názor, že jako motivace ke vzdělávání stačí, když je přístupné zdarma,“ upozornil v Datové snídani analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský. „Firmy stále málo pracují s motivací ke vzdělání například prostřednictvím rychlejšího firemního postupu. Pokud ale lidé jasně neuvidí, k čemu vzdělávání vede, motivace věnovat mu čas a úsilí rychle vyprchá,“ varuje Tomáš.

3. Nové znalosti stmelují kolektiv

Důvodů, proč zachovávat vzdělávací programy v seznamu firemních priorit, je celá řada a hodně z nich se odvíjí od funkce, kterou vzdělávání ve firmě zastává. Obecně řečeno je ale variabilní a dobře vedený vzdělávací program zásadním nástrojem působícím napříč všemi firemními úrovněmi i generacemi. Mladým zaměstnancům umožní najít smysl práce a stanoví jim směr, kudy se mohou ve firmě ubírat a rozvíjet.

Středním generacím pomůže držet krok s měnícím se prostředím a technologiemi v práci i mimo ni. Kolegové v administrativě si mohou rozšířit vzdělání o praktické dovednosti, technikům a kolegům ve výrobě zase pomůže osvojit měkké dovednosti – cizí jazyky či jednání se zákazníky.

4. Nalákáte šikovné nováčky

Pokud by ani to všechno nestačilo, dalším důvodem, proč udržovat investice do vzdělávacích programů i během krize, je fakt, že vzdělávání je silný motivátor, který k vám naláká nové kolegy. Na otázku, jestli je nabídka kvalitního vzdělávání motivací ke změně zaměstnání, totiž v našem průzkumu odpovědělo kladně (ať už „ano“, nebo „rozhodně ano“) 65 % dotazovaných.

Jak tedy může HR nebo manažer argumentovat, pokud by vedení chtělo omezit firemní vzdělávání?

* Škrtat v době krize v rozpočtu na vzdělání se nevyplácí. Snižujete tak účinnost nástroje, který pomáhá zaměstnancům vyrovnat se s nesnadnou situací.

* Dobře nastavený vzdělávací program posiluje zaměstnaneckou spokojenost a loajalitu. Eliminuje nadměrnou fluktuaci, která s sebou přináší zvýšené náklady.

* Zkuste online vzdělávání – vyjde levněji než klasické vzdělávání, je dostupné 24 hodin 7 dní v týdnu, online kurzy dokážou k rozvoji přitáhnout i ty, kteří na vzdělávání moc nejsou, a navíc můžete pomocí reportů sledovat, jak aktivně zaměstnanci studují.

* Pro 65 % lidí je nabídka kvalitního firemního vzdělávání motivací ke změně zaměstnání. Nalákáte si nové kandidáty.

Chcete o firemním vzdělávání vědět víc? Stáhněte si náš přehledný e-book.

E-book Firemní vzdělávání

Stáhnout
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0